Aktualizace: 18.02.2024 19:42

Pardubice – Hokejisté Pardubic deklasovali v utkání 46. kola extraligy Liberec 7:1 a upevnili si vedení v tabulce. Na druhou Spartu mají náskok čtyř bodů, navíc odehráli o dva zápasy méně. Rozhodující náskok si dnes Východočeši vypracovali již v první třetině, v níž vstřelili čtyři góly. Dvakrát se v utkání prosadili obránce Ondřej Vála a útočník Robert Říčka.

V pardubické sestavě se po návratu z marodky objevili obránce Čerešňák a kapitán Sedlák. Branku tentokrát hájil Pavlát, v libereckém brankovišti zase začal Král. Po úvodním závaru před Pavlátem se Pardubičtí přesunuli do útočného pásma, přihrávku mezi kruhy dostal obránce Vála a poprvé prostřelil brankáře Krále. Neuběhly ani dvě minuty, když se puk odrazil k libereckému Hawrylukovi a ten z téměř stejné pozice vyrovnal.

Severočeši poté nevyužil přesilovku a vzápětí navíc inkasovali. Za brankou získal Hyka puk a našel Sedláka v ideální pozici, pardubický kapitán svůj návrat na extraligový led ozdobil gólem. Náskok Dynama pak ve 14. minutě vylepšil Vála, který střelou od modré čáry skóroval v utkání již podruhé. Liberec své příležitosti nevyužil ani ve zkrácených přesilovkách. Ještě deset vteřin před koncem třetiny navíc zakončil akci Dynama Kousal a zvýšil na 4:1.

Na startu druhého dějství hosté vyměnili brankáře, když nastoupil Hrenák. Ten měl hned dost práce, nejen během oslabení svého týmu. Liberecký gólman dlouho neinkasoval, až ve 39. minutě využil zaváhání Bílých Tygrů Říčka, který jel sám na Hrenáka a přidal pátý gól Dynama. Zanedlouho kombinovali Poulíček s Mandátem a prvně jmenovaný zakončil akci do odkryté branky.

Ve 45. minutě vyslal Radil přesnou přihrávku na Říčku, který se stal dalším dvougólovým střelcem zápasu. Hosté už se ve zbytku utkání neprosadili, jistý Pavlát neinkasoval ani během liberecké přesilovky. Východočeši před desetitisícovou návštěvou uhájili pohodlný náskok a podruhé v sezoně zdolali Bílé Tygry.

Hlasy trenérů po utkání:

Marek Zadina (Pardubice): „Liberec nás na začátku zatlačil a měl šance, při kterých nás podržel brankář. Pak jsme přebrali iniciativu, dali jsme v první třetině čtyři branky. Měli jsme velmi dobrý pohyb a získávali spoustu kotoučů při forčekingu. Bylo na hráčích znát, jak chtějí vyhrát. Těší mě, že jsme v utkání neměli žádný výpadek, všechny třetiny jsme odehráli podobně. Musím ocenit, že hráli celých šedesát minut a plnili to, co jsme si řekli. Kluci byli odměněni tím, že dali sedm branek. Odehráli jsme zápas dobře i v defenzívě, děkuji hráčům do kabiny.“

Filip Pešán (Liberec): „Do zápasu jsme v prvních minutách vstoupili slušně, měli jsme tam tlak. Domácí nám ale postupně začali dávat lekci z produktivity, která vyplývá z jejich hry a časté střelby beků. Hned při první brance jsme neuhráli souboj v rohu, z první střely byl gól. My jsme vyrovnali, ale dobrý forčeking soupeře a síla v osobních soubojích začaly lámat zápas na stranu Pardubic. Domácí přidali další góly, definitivní hřebíček byl asi gól deset vteřin před koncem první třetiny. Ve druhé jsme nehráli úplně zle, ale dostali jsme laciné branky. Soupeř ukázal svou kvalitu, rozhodla jeho produktivita.“

HC Dynamo Pardubice – Bílí Tygři Liberec 7:1 (4:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Vála (Říčka, A. Musil), 8. Sedlák (Hyka, Pánik), 14. Vála (Pánik, Hájek), 20. R. Kousal (Radil, Dvořák), 39. Říčka (Hyka, Dvořák), 40. Poulíček (Mandát), 45. Říčka (Radil) – 4. Hawryluk (McCoshen, Flynn). Rozhodčí: A. Jeřábek, Veselý – Bohuněk, J. Svoboda. Vyloučení: 7:4. Bez využití. Diváci: 10.007.

Sestavy:

Pardubice: Pavlát – D. Musil, Čerešňák, Košťálek, Dvořák, Hájek, Vála, J. Kolář – Hyka, Sedlák, Pánik – Radil, T. Zohorna, R. Kousal – Paulovič, A. Musil, Říčka – Vondráček, Poulíček, Mandát. Trenér: Zadina.

Liberec: D. Král (21. Hrenák) – Melancon, McCoshen, Budík, Ivan, T. Galvas, Derner, Aubrecht – Faško-Rudáš, Filippi, Rychlovský – Hawryluk, A. Najman, Flynn – Kelly Klíma, J. Vlach, Birner – Zachar, Šír, Pérez. Trenér: Pešán.