Komerční prezentace Aktualizace: 5.04.2024 09:59

New York – David Pastrňák přispěl v NHL gólem a přihrávkou k výhře hokejistů Bostonu 4:1 na ledě Caroliny a byl zvolen první hvězdou zápasu. Jeho spoluhráč Pavel Zacha asistoval u dvou branek. Nejlepším hráčem utkání čtvrtečního programu se stal i David Rittich. Český gólman chytil 15 střel a dovedl Los Angeles k vítězství 2:1 v San Jose. Po téměř třech měsících nastoupil v soutěži David Jiříček, který s Columbusem podlehl doma New York Islanders 2:4.

Boston vedl už v jedenácté minutě 3:0. Skóre otevřel Brad Marchand svým čtyřstým gólem v NHL a další dvě branky padly po akcích českých hráčů. Po Zachově přihrávce zvýšil Pastrňák, který si vybruslil z rohu kluziště a poslal puk pod horní tyč.

„Dostal jsem puk k mantinelu a hledal nějaké volné místo. Rozjel jsem se k bráně a všiml si, že se přede mnou otevřela dráha. Pak jsem si zkusil rychle přehodit puk na forhend, aby se (gólman) Andersen posunul více ke vzdálenější tyči (a vystřelil k bližší). Fungovalo to perfektně,“ popsal Pastrňák vítěznou branku a svou 47. trefu sezony.

Při třetím gólu uvolnil havířovský rodák přihrávkou z pravého kruhu do levého Dantona Heinena a ten pohotovou střelou zvýšil. Druhou asistenci si připsal Zacha, jenž bodoval v pátém utkání v řadě (2+6) a zároveň vyrovnal své maximum v počtu přihrávek v celé základní části (36).

Útočník Caroliny Jake Guentzel ve 36. minutě snížil v přesilové hře pět na tři, ale domácí zápas víc nezdramatizovali. Neprosadil se ani Martin Nečas, který vyslal tři střely na branku. Výhru Bostonu zpečetil Hampus Lindholm při hře Hurricanes bez gólmana. „Nechali jsme jejich nejlepším hráčům hodně volného místa. Už nám potom toho moc nedovolili,“ řekl trenér Caroliny Rod Brind´Amour. „Špatně jsme začali, nestíhali jsme,“ doplnil kouč.

Rittich měl na dosah čtvrtou nulu z posledních dvanácti startů. O čisté konto jej připravil až v předposlední minutě Klim Kostin při hře San Jose bez gólmana. Domácí hráč sice netrefil puk ideálně, ale kotouč si našel cestu do branky po odrazu od tyčky a betonu Ritticha. Jihlavský rodák se vytáhl za stavu 2:0, když zneškodnil únik a bekhendové zakončení Filipa Zadiny.

Hokejisté Los Angeles vstřelili oba góly v úvodní třetině. Během osmnácti sekund se prosadili Adrian Kempe a Akil Thomas. „Ucpali jsme velmi dobře střední pásmo a moc jsme jim nedovolili. A když jsme udělali nějakou chybu, tak nás Rittich podržel,“ uvedl útočník Los Angeles Pierre-Luc Dubois.

Jiříček nastupoval v NHL do začátku ledna vcelku pravidelně a nasbíral v 36 zápasech devět bodů (1+8), než jej Columbus poslal na farmu do Clevelandu. Trenér Blue Jackets Pascal Vincent tehdy vysvětlil, že pro herní rozvoj dvacetiletého obránce bude nejlepší, aby nastupoval v záložním týmu. Kde bude vytíženější, dostane prostor v klíčových fázích zápasu a bude hrát přesilovky i oslabení.

Jiříček se proti rozhodnutí veřejně ohradil a podotkl, že by měl hrát v NHL. Prozradil, že se neshodli v hodnocení jeho výkonu v posledním zápase, po němž vypadl ze sestavy. Následně jej klub poslal do Clevelandu, kde se blýskl začátkem února hattrickem. Celkově si připsal na farmě v této sezoně 17 bodů (7+10) ve 26 utkáních.

K návratu mu pomohl i nejistý stav Adama Boqvista. Dvacetiletý obránce strávil na ledě skoro třináct minut, jednou vystřelil a jednu střelu zblokoval. Nešťastně také zasáhl při zákroku svého spoluhráče Daniila Tarasova, který poté z utkání odstoupil.

Columbus v úvodní třetině dvakrát smazal jednogólové manko a o výhře Islanders rozhodl ve 44. minutě Noah Dobson. Tým z New Yorku se vyhoupl ve Východní konferenci na poslední postupovou příčku do play off. O bod přeskočil Detroit a Washington, který doma podlehl Pittsburghu 1:4.

Florida roznesla Ottawu 6:0 a její trenér Paul Maurice se v historické tabulce posunul na čtvrté místo v počtu vítězných zápasů (865). Na straně poražených si připsal Dominik Kubalík dva záporné body a Jiří Smejkal jeden. Sergej Bobrovskij chytil všech třicet střel a Matthew Tkachuk měl prsty v polovině branek (1+2).

Gabriel Vilardi řídil svým prvním hattrickem v NHL výhru Winnipegu 5:2 nad Calgary. Tampa Bay zvítězila v Montrealu 7:4 i díky třem bodům Nikity Kučerova (1+2). Ruský útočník si udržel stejný odstup v čele produktivity soutěže před Nathanem MacKinnonem, který dosáhl totožné bilance 1+2 při vítězství Colorada 5:2 na ledě Minnesoty.

NHL:

Montreal – Tampa Bay 4:7 (1:2, 1:4, 2:1)

Branky: 3. a 25. Armia, 49. Slafkovský, 52. Caufield – 10. a 30. Paul, 28. a 60. Stamkos, 17. Eyssimont, 34. Hagel, 38. Kučerov. Střely na branku: 30:35. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Paul, 2. Kučerov (oba Tampa Bay), 3. Armia (Montreal).

Ottawa – Florida 0:6 (0:2, 0:3, 0:1)

Branky: 2. Cousins, 2. Kulikov, 23. Lundell, 25. Bennett, 38. Reinhart, 44. M. Tkachuk. Střely na branku: 30:31. Diváci: 17.653. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. M. Tkachuk, 3. Reinhart (všichni Florida).

Washington – Pittsburgh 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Branky: 47. Ovečkin – 2. Shea, 12. Joseph, 30. Bunting, 58. Eller. Střely na branku: 31:24. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Nedeljkovic, 2. Joseph (oba Pittsburgh), 3. Ovečkin (Washington).

Carolina – Boston 1:4 (0:3, 1:0, 0:1)

Branky: 36. Guentzel – 3. Marchand, 8. Pastrňák (Zacha), 11. Heinen (Pastrňák, Zacha), 58. H. Lindholm. Střely na branku: 29:28. Diváci: 18.853. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. Heinen (oba Boston), 3. Guentzel (Carolina).

Columbus – NY Islanders 2:4 (2:2, 0:0, 0:2)

Branky: 10. Voronkov, 18. Marčenko – 8. Engvall, 14. Horvat, 44. Dobson, 60. Palmieri. Střely na branku: 27:41. Diváci: 16.213. Hvězdy zápasu: 1. Dobson (NY Islanders), 2. Marčenko (Columbus), 3. Barzal (NY Islanders).

Nashville – St. Louis 6:3 (1:1, 2:0, 3:2)

Branky: 22. a 59. F. Forsberg, 1. Josi, 40. Beauvillier, 45. McCarron, 60. Jankowski – 8. Saad, 47. Neighbours, 58. Kyrou. Střely na branku: 31:47. Diváci: 17.420. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg, 2. Saros, 3. Beauvillier (všichni Nashville).

Minnesota – Colorado 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)

Branky: 9. Lettieri, 31. Chisholm – 13. a 21. Drouin, 5. Lehkonen, 47. MacKinnon, 59. Rantanen. Střely na branku: 46:36. Diváci: 18.803. Hvězdy zápasu: 1. Annunen, 2. MacKinnon, 3. Drouin (všichni Colorado).

Winnipeg – Calgary 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)

Branky: 13., 49. a 59. Vilardi, 15. Ehlers, 36. Toffoli – 5. Weegar, 31. Miromanov. Střely na branku: 45:33. Diváci: 14.055. Hvězdy zápasu: 1. Vilardi, 2. Morrissey (oba Winnipeg), 3. Weegar (Calgary).

San Jose – Los Angeles 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)

Branky: 59. Kostin – 11. Kempe, 12. A. Thomas. Střely na branku: 16:27. David Rittich odchytal za Los Angeles celé utkání, inkasoval jeden gól z 16 střel a úspěšnost zásahů měl 93,8 procenta. Diváci: 12.266. Hvězdy zápasu: 1. Rittich, 2. Kempe (oba Los Angeles), 3. Kostin (San Jose).

5. St. Louis 76 40 4 32 219:232 84
6. Minnesota 75 36 10 29 229:240 81
7. Arizona 75 31 5 39 227:250 67
8. Chicago 75 22 5 48 166:262 49