Aktual.: 25.06.2026 19:48
Praha – Spor mezi prezidentem Petrem Pavlem a vládou Andreje Babiše (ANO) kvůli české účasti na červencovém summitu Severoatlantické aliance v Ankaře nekončí. Den poté, co Ústavní soud předběžným opatřením kabinetu a ministerstvu zahraničí uložil, aby zajistily účast hlavy státu na jednání NATO, se Hrad a Černínský palác přou o to, kdo českou delegaci povede.
Pavel soudí, že v čele delegace je podle protokolu automaticky prezident, podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) ale z rozhodnutí Ústavního soudu nic takového nevyplývá. Ministerstvo zahraničí podle jeho prohlášení dnes Pavla na summit sice akredituje, delegaci nicméně podle Macinky povede Babiš. Macinka ani ministerstvo zatím nepotvrdili, zda akreditaci organizátorům už poslali. Termín vyprší v pátek.
Vláda v pondělí Pavla do delegace nezařadila s odůvodněním, že na summitu mají Česko reprezentovat zástupci vlády, která je odpovědná za zahraniční politiku i výdaje státu na obranné výdaje. Pavel kvůli tomu podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu a podle předběžného opatření má vláda zaručit, že tam prezident se svým doprovodem navzdory rozhodnutí kabinetu pojede. Macinka dnes řekl, že Pavel ale nebude v čele delegace.
„Usnesení vlády je jasné a Ústavní soud nás neodsoudil k tomu, aby byl (prezident) vůdcem delegace, ale aby byl členem delegace,“ řekl Macinka. Technické záležitosti spojené s účastí hlavy státu bude vláda řešit na pondělním jednání.
„Je potřeba jasně říci, že pokud je prezident v jakékoli delegaci, je automaticky vedoucím této delegace. O tom, jestli se zúčastní kterékoli součásti summitu, tedy neformální večeře nebo hlavního jednání, rozhodne prezident, ne vláda, ne ministr zahraničí,“ řekl dnes Pavel České televizi a Českému rozhlasu.
Prezident poukázal na to, že se půl roku snažil při jednání s vládou ohledně summitu o kompromis, nicméně na jeho návrhy nereagovala. „Ten, kdo tu válku vyvolal, byla vláda, konkrétně ministr Macinka, tím, že ani v jednom případě nechtěli slyšet kompromisní návrhy. Dokonce na tyto návrhy ani nereagovali a situaci dohnali tak daleko, že jsem neměl ani jinou volbu, než podat kompetenční žalobu,“ řekl prezident.
Podle bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL), který vede kurzy o diplomacii, by ve standardních podmínkách bylo logické, kdyby českou delegaci vedl Pavel jako nejvyšší ústavní činitel. Současná situace je ale jiná. Přirovnal ji k otevřené válce, v níž žádná ze stran, tedy ani vláda, ani prezident, neudělala vstřícné gesto. Pokud tedy nyní vláda rozhodne, že v čele českého zastoupení zůstane premiér a prezident bude členem delegace, těžko to lze zvrátit, míní. „Jedině, že by se to znovu řešilo nějakou další žalobou,“ řekl dnes ČTK Svoboda.
Macinka ve středu označil podání kompetenční žaloby i předběžné rozhodnutí Ústavního soudu za pokus o ústavní puč. Podle prezidenta jsou tato velmi silná slova od člověka, který je součástí vlády, na hranici šíření poplašné zprávy.
Prezident už dřív uvedl, že je přesvědčen, že spor o jeho účasti na summitu je Macinkova pomsta za nejmenování čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka ministrem. Naopak Babiš v minulých dnech zopakoval, že Pavel dělá kampaň za znovuzvolení. Prezident v dnešním rozhovoru se serverem Seznam Zprávy řekl, že spory s Babišovou vládou ho spíše motivují k tomu, aby na funkci hlavy státu v dalším volebním období znovu kandidoval. První funkční období mu vyprší v březnu 2028.
Vláda bude podle ministra spravedlnosti Jeronýma Tejce (za ANO) navzdory emotivním vyjádřením některých členů koalice respektovat rozhodnutí Ústavního soudu. Dodal, že vláda nebude navrhovat jeho zrušení v souvislosti se středečním vyjádřením Turka, že Ústavní soud by neměl existovat.
Hnutí STAN dnes vyzvalo Babiše k odvolání Macinky z funkcí vicepremiéra a ministra zahraničí kvůli jeho tvrzení o pokusu o ústavní puč, kterými komentoval Pavlovo jednání a verdikt ústavních soudců. Kvůli stejnému výroku podá na Macinku trestní oznámení kandidát TOP 09 do Senátu Zdeněk Šarapatka.
Prezident dlouhodobě avizoval, že do Ankary jet chce a případně je odhodlaný podat i kompetenční žalobu. Vláda ale po odkladech v pondělí uvedla, že s Pavlovou účastí na summitu nepočítá a že Česko budou zastupovat premiér a ministři obrany a zahraničí. Týž den večer se prezident obrátil na Ústavní soud s kompetenční žalobou a návrhem na předběžné opatření, soud opatření vydal ve středu. O kompetenční žalobě chce rozhodnout v řádu měsíců.
Mluvčí hlavy státu Vít Kolář serveru Novinky.cz sdělil, že program hlavy státu na summitu NATO připravuje zahraniční odbor Hradu už nějakou dobu a nyní čeká na potvrzení a ověření schůzek. „Neumíme si představit jiné aranžmá, než že je prezident jako nejvyšší ústavní činitel v čele delegace,“ řekl Kolář. Podle něj je to protokolárně dané a prezident tedy i rozhoduje o tom, kdo se bude jaké části účastnit. Podle mluvčího o tom chce Pavel mluvit s Babišem.
Koaliční politici už ve středu vyjádřili k předběžnému opatření Ústavního soudu výhrady. Babiš dnes řekl, že ho mrzí, že to takhle dopadlo, že záležitost bude velká ostuda a poškodí pověst Česka v zahraničí. Podle premiéra se prezident nedrží svých předvolebních slibů, že bude spojovat společnost. „Budeme zase v titulcích na celém světě, jak jsme směšní, a samozřejmě je to vina pana prezidenta,“ dodal Babiš.
Macinka při dnešních sněmovních interpelacích řekl, že rychlé rozhodnutí Ústavního soudu o zařazení prezidenta do delegace na summit NATO je svou účelovostí a politickým aktivismem důkazem úpadku politické i právní kultury. Pavel podle něj přišel o roli, v níž by měl spojovat společnost, a už nikdy nebude prezidentem všech.
‚;
} else {
let zoneId = ‚78406‘;
zoneId = (zoneType === ‚autonaelektrinu‘) ? ‚230106‘ : zoneId;
div.innerHTML = “;
}
}












