Komerční prezentace Aktual.: 27.11.2024 15:24
Canberra – Bezpečnostní situace v Indo-Pacifiku je provázaná s bezpečností v euroatlantickém prostoru. Český prezident Petr Pavel se na tom podle svých slov shodl se zástupci australské zpravodajské služby, kteří jej seznámili se situací v regionu. Dnes v Canbeře jednal také s australským premiérem i s ministrem obrany a zúčastnil se otevření nové budovy českého velvyslanectví, řekl novinářům v Austrálii.
Dnešek zahájil Pavel návštěvou velitelství námořnictva, kde vzniká útvar pro ponorky s jaderným pohonem v rámci programu AUKUS, v němž Austrálie spolupracuje se Spojenými státy a Británií na vytvoření vlastní flotily ponorek s jaderným pohonem, ale s konvenčními zbraněmi. Debata se vedla i o tom, jak by čeští jaderní experti mohli přispět především v oblasti regulace, jaderné bezpečnosti a informování veřejnosti.
Při briefingu australské zpravodajské služby se Pavel seznámil s bezpečnostní situací v regionu i s tím, jak služba pohlíží na problematiku Číny, Tchaj-wanu, čínských aktivit v Jihočínském moři, na spolupráci Ruska a Číny, Ruska a Severní Koreje a na případná rizika, která by z této kooperace mohla vzniknout pro region i celý svět.
„Shodli jsme se na tom, že bezpečnostní situace v regionu Indo-Pacifiku je jednoznačně provázaná s bezpečností v euroatlantickém prostoru. Cokoliv se z hlediska bezpečnosti uděje tady, tak bude mít bezprostřední dopad na Evropu a tedy i na Českou republiku. Stejně tak krize v Evropě se promítá i sem, protože nestabilita, narušení obchodních řetězců, dodavatelských řetězců se promítá i na Austrálii,“ podotkl prezident.
Perspektiva Austrálie a Česka ohledně Číny se podle Pavla liší. Australská ekonomika se podle něj do značné míry opírá o obchod s Čínou, proto má země snahu udržovat s asijskou velmocí otevřený a pragmatický vztah. I Austrálie si ale uvědomuje rostoucí asertivitu Číny a tempo militarizace, míní český prezident. Za mimořádně důležité považuje, aby všechny demokratické země byly otevřené při výměně informací.
Pavel jednal rovněž s australskou generální guvernérkou, s premiérem a s vicepremiérem a ministrem obrany. Položil také věnec v památníku padlým ve válkách. „Austrálie i Nový Zéland, kam pojedeme, se velice solidárně účastnily všech válek a konfliktů, které probíhaly v Evropě nebo jejím okolí,“ poznamenal. Země tím podle něj vyjádřily sounáležitost s hodnotami, na kterých jsou postaveny evropské společnosti.
„Člověk si uvědomí, v jakém kontrastu to je kolikrát s tím, co slyšíme u nás doma, když někteří naši lidé, nebo dokonce politici říkají, že válka na Ukrajině není náš problém, že bychom se o to neměli starat, protože se nás to netýká. A tady Australané, Novozélanďani se velice angažovali a mnoho z nich ztratilo život za věci, které by mohli považovat za naprosto vzdálené, které se jich netýkají. Přesto je viděli jako svoje a účastnili se toho,“ řekla hlava státu.
Český prezident také konstatoval, že australská armáda si uvědomuje potřebu výrazné modernizace i toho, že musí věnovat větší pozornost některým regionům, které dosud nebyly vystaveny bezpečnostnímu riziku, především na severu. České firmy mohou podle Pavla nabídnout poměrně široké spektrum schopností, ať už jde o nákladní vozidla, obrněnou techniku, radary, pasivní sledovací systémy, zbraně či munici.