Komerční prezentace Aktual.: 23.09.2024 20:45

New York – Povodně ve střední Evropě, pravděpodobně nejhorší za poslední desetiletí, jsou jasnou připomínkou rostoucí hrozby změn počasí vyvolaných změnou klimatu. Český prezident Petr Pavel to dnes řekl ve svém projevu na Summitu budoucnosti, který se koná na úvod Valného shromáždění OSN. Česko podle něj bude nadále prosazovat silnější globální reakci na klimatickou krizi.

„Současnou klimatickou krizi a její dalekosáhlé důsledky je třeba řešit komplexním a uceleným způsobem prostřednictvím posíleného a účinného multilateralismu,“ řekl prezident, který na summitu vystoupil druhý v pořadí. Klimatická krize podle něj násobí hrozby a má potenciál zhoršit některé z největších problémů lidstva, jako je chudoba, hlad nebo zdraví.

„Jsme připraveni spolupracovat se všemi mezinárodními partnery, abychom zajistili úspěšný výsledek příští konference OSN o klimatu, která se bude konat v listopadu v Baku,“ dodal prezident.

Summit pro budoucnost je podle Pavla výrazem toho, že OSN si je vědoma nutnosti adaptovat se na současný vývoj, na rychle se měnící svět a jeho hrozby. „Je to především o tom, že si je OSN vědoma nutnosti institucionální reformy, především Rady bezpečnosti, tak, aby byla akceschopnější, aby nebyla natolik vázána právem veta stálých členů,“ řekl později novinářům. „Agresivní válka Ruska proti Ukrajině otřásá celým mezinárodním systémem, tak jak byl nastaven po druhé světové válce,“ uvedl. Na summitu proto hovořil také o tom, jak je nutné systém přenastavit právě proto, že stálý člen Rady bezpečnosti je zdrojem takové agrese proti suverénní zemi.

V projevu se věnoval také Globálnímu digitálnímu kompaktu, což je jeden z dokumentů, který by měl summit přijmout. Podle Pavla text nastiňuje společnou vizi pro realistickou mezinárodní spolupráci v oblasti digitálních technologií v celosvětovém měřítku. „Česko zde bude hrát aktivní roli,“ řekl Pavel.

Potenciál vznikajících technologií, jako je umělá inteligence nebo biotechnologie, je podle prezidenta obrovský, mohou přispět k nalezení řešení mnoha aktuálních výzev. „Větší technologická závislost zároveň vytváří větší zranitelnosti,“ řekl.

Hledání způsobu, jak bezpečně zacházet s technologiemi v každodenním životě, je podle něj cílem iniciativy Prague GeoTech Summit. Pavel se jejího spuštění zúčastnil na přelomu srpna a září na mezinárodní konferenci Globsec v Praze. Jejím cílem je podle něj rozvíjet dialog mezi podnikatelskou a akademickou sférou a vládními institucemi.

Pavel se dnes na okraj summitu sešel se členem tříčlenného Předsednictva Bosny a Hercegoviny Denisem Bećirovičem. Hovořili především o tom, jak důležité bude zahrnout země západního Balkánu do integračních jednání nejen pro Evropskou unii, ale také Severoatlantickou alianci. „Čím déle bude tento region nestabilní a vystaven tlakům z různých stran, tím větší bude potenciál, že se v něm opět zrodí nějaký konflikt,“ řekl novinářům Pavel.

Podíl
Exit mobile version