Aktualizace: 3.07.2024 15:50
Praha – Prezident Petr Pavel se obává, že v českém prostředí by financování veřejnoprávních médií ze státního rozpočtu mohlo vést k ovlivňování obsahu a formy vysílání. Řekl to dnes Českému rozhlasu Radiožurnálu. Poznamenal také, že pokud by dostal na stůl zákon ve znění, jako byl ten slovenský o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, s největší pravděpodobností by ho vetoval.
Vláda na konci června schválila takzvanou velkou mediální novelu, v níž navrhuje růst koncesionářských poplatků u televizního o 15 korun na 150 korun měsíčně a u rozhlasového o deset korun na 55 korun měsíčně. Předloha počítá také s rozšířením okruhu poplatníků. Nově platit by měly i domácnosti bez televizního přijímače nebo rádia, jejichž obyvatelé používají chytrý telefon nebo mají internetové připojení.
Pavel se k detailům zákona a svému postoji k němu nechtěl vyjadřovat, protože jej ještě bude projednávat Parlament. Obecně ale existenci veřejnoprávních médií považuje za naprosto zásadní pro fungující demokratickou společnost. Je podle něj také nutné reflektovat, že když se zvyšují ceny, porostou i náklady médií a je jim potřeba zajistit odpovídající financování.
Z rozpočtu jsou média financována v řadě demokratických zemí, mají ale podle Pavla trochu jinou kulturu zasahování vlády do svobody médií. „Obával bych se, že v našem prostředí by financování ze státního rozpočtu mohlo vést k ovlivňování obsahu a formy vysílání veřejnoprávních médií, protože by se mohlo uplatnit pokušení, že kdo platí, ten určuje pravidla. To systém koncesionářských poplatků do značné míry vylučuje,“ míní prezident.
Debatu o zvýšení poplatků považuje za zbytečně emocionální, protože nejde o tak velkou částku. Nicméně diskuse o efektivitě vynakládaných prostředků by podle něj měla být vedena paralelně s tím, že veřejnoprávní média musí mít zdroje na nezávislé fungování.
Na Slovensku v pondělí vstoupil v platnost zákon o zrušení veřejnoprávní stanice Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) a o zřízení nástupnické organizace Slovenská televize a rozhlas (STVR). V praxi se zákon projevil i tím, že ve vedení stanice předčasně skončil její generální ředitel. Opozice i nespokojení zaměstnanci RTVS označili zákon za prostředek, kterým chce vládní koalice veřejnoprávní médium ovládnout. Tamní vláda to odmítá.
Přijetí zákona je podle Pavla vnitřní slovenskou věcí a nemá přímý dopad na česko-slovenské vztahy. Hodnotit vnitřní situaci na Slovensku mu nepřísluší, řekl. Pokud by ale takový zákon ve stejném znění měl na stole, s největší pravděpodobností by ho vetoval, dodal prezident.