Komerční prezentace Aktual.: 24.02.2025 13:50

Praha – Prezident Petr Pavel dlouhodobým podporovatelům Ukrajiny poděkoval za to, že se nenechali odradit poraženeckými názory, nepochopením, či dokonce útoky. Na Pražském hradě dnes přijal zhruba čtyři desítky podporovatelů z řad humanitárních organizací, spolku, dobrovolníků či veřejně známých osobností.

„Vážím si toho, že jste se mnozí za dlouhou dobu, kterou Ukrajinu podporujete, nenechali odradit různými poraženeckými názory, případně nepochopením, někdy dokonce útoky. Velice si vážím toho, co děláte, a chtěl bych vás podpořit v tom, abyste věděli, že v tom nejste sami. Že těch hlasů negativních je výrazně méně než pozitivních, jen jsou bohužel občas více slyšet,“ řekl Pavel.

Prezident také ocenil hrdinství ukrajinských vojáků, odolnost ukrajinské společnosti a to, že vedení včetně prezidenta Volodymyra Zelenského neopustilo po invazi svoji zemi a postavilo se na odpor. I kvůli tomu podle Pavla neskončila invaze tak, jak si ruský prezident Vladimir Putin zjevně představoval.

Postoj Ukrajinců podle Pavla inspiruje všechny a připomíná, že v úsilí o vlastní svobodu, nezávislost a územní celistvost je nutné občas něco obětovat. „A že to není jenom o slovní oběti, ale samozřejmě i o té oběti největší,“ dodal. Vyjádřil také přesvědčení, že si Ukrajina zaslouží být členem Evropské unie i Severoatlantické aliance (NATO).

Přijetí na Hradě se zúčastnili také například vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný, vládní koordinátor strategické komunikace státu Otakar Foltýn, herec Ondřej Vetchý nebo ředitel a zakladatel spolupořádající neziskové organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Pavel: Cílem agrese je vymazat Ukrajinu z mapy, odhodlání Ukrajinců je neochvějné

Cílem ruské agrese je vymazat Ukrajinu tak, jak ji známe, z mapy, odhodlání ukrajinského lidu je ale neochvějné. Prezident Pavel to řekl v projevu přes video na konferenci Ukrajiny a partnerských zemí, kterou pořádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Kyjevě. Jakákoli mírová dohoda musí podle Pavla být dojednána s Ukrajinou a přijata touto zemí, vyjednávání musí začít přiznáním toho, kdo je agresor a kdo oběť.

Ruská vojska sousední zemi napadla právě před třemi lety, výročí invaze si v Kyjevě připomínají představitelé institucí Evropské unie a také vrcholní představitelé Kanady, Dánska, Španělska, Norska, Švédska, Finska či pobaltských zemí. V Kyjevě se dnes jednání účastní také náměstek ministra zahraničí Jan Marian (STAN).

Všichni upřímně chtějí mír na Ukrajině, ale nikoli založený na ponížení, v takovém případě by se jednalo o zradu, řekl Pavel s odkazem na mnichovskou dohodu z roku 1938. Nacistické Německo, Francie, Británie a Itálie se tehdy bez účasti Československa dohodly, že Adolf Hitler získá rozsáhlé československé pohraničí s převážně německým obyvatelstvem.

Pavel také zdůraznil směrem k Zelenskému, že byl demokraticky zvolen ukrajinským lidem a jeho legitimita je naprosto nezpochybnitelná, což popírá ruský prezident Vladimir Putin. „Ukrajina každý den bojuje o své přežití a toto rozhodně není okamžik, kdy by vaše vedení mělo být oslabováno,“ podotkl prezident.

Kolektivní povinností je podle Pavla pomáhat Ukrajině a odstrašit Rusko. Evropa podle něj musí podporovat napadenou zemi v navýšení obranných schopností, pokračovat ve vojenských dodávkách, ale i v makroekonomické pomoci. Český prezident také řekl, že přistoupení Ukrajiny k EU je potřeba urychlit a že je nutné zajistit, aby země byla v co nejsilnější pozici před začátkem vyjednávání o možném členství v Severoatlantické alianci (NATO).

Politici na výročí války vyjádřili nutnost podpory Ukrajiny a spravedlivého míru 

Válka na Ukrajině se nás týká více, než si mnozí možná chtějí připustit, pokud země padne, budou hranice konfliktu o krok blíže našim domovům. Na síti X to dnes v souvislosti s třetím výročím ruské invaze na Ukrajinu uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Solidaritu napadené zemi dnes vyjádřila řada dalších především koaličních politiků.

„Tři roky od chvíle, kdy se svět stal svědkem brutální agrese a nespravedlivého útoku na suverénní stát. Tři roky války, která nepřestává ničit životy, rodiny a města, ale která zároveň ukázala nezlomnou vůli ukrajinského národa bránit svou svobodu, svou zemi a právo na existenci,“ uvedl Fiala. Česká podpora není podle něj jen otázkou solidarity, ale též spravedlnosti, morálky a ochrany demokratických hodnot.

Ve válce nejde jen o území či hranice na mapě, jedná se o podobu mezinárodního řádu, bezpečnost, právo národů rozhodovat o vlastním osudu, míní premiér. „Putinova agrese není impulzivní akt. Je to strategická hra, která má zpochybnit bezpečnost a stabilitu Evropy. A právě proto nemůžeme být lhostejní,“ podotkl. Mír chtějí podle něj všichni, nemůže být ale výsledkem kapitulace před agresorem. „Potřebujeme mír spravedlivý a udržitelný, který bude obsahovat záruky bezpečnosti a stability,“ dodal Fiala.

„Přesně před třemi lety desítky tisíc ruských vojáků vtrhly do Ukrajiny s cílem zabít prezidenta zvoleného ve svobodných volbách, sesadit demokraticky zvolenou vládu, zavraždit co nejvíce Ukrajinců, rozvrátit celou zemi a využít ji jako nástroj útoku proti dalším státům,“ napsalo v prohlášení ministerstvo zahraničí. Ruský prezident Vladimir Putin podle české diplomacie šíří neopodstatněné nesmysly o nelegitimitě ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. „Ačkoli dnes Rusko deklaruje zájem o ukončení konfliktu, jeho jednání agresi pouze stupňuje,“ podotkl úřad.

Česko podle ministerstva podporuje územní celistvost a suverenitu Ukrajiny, ilegálně okupovaná území bude i nadále považovat za její nedělitelné součásti. Resort zdůraznil nutnost dosažení spravedlivého a trvalého míru založeného na zásadách Charty OSN, vyjádřil lítost nad tragickou ztrátou životů. ČR bude nadále Ukrajinu podporovat včetně integrace země do euroatlantických struktur,“ uvedl úřad.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) napsal, že miliony Ukrajinců byly vysídleny ze svých domovů nebo musely utéct před válkou za hranice. „Rusko označuje za svého nepřítele celou západní civilizaci včetně nás. Ukrajina tak bojuje nejen za sebe, ale i za nás,“ uvedl. Také on hovořil o důležitosti podpory a míru, se kterým bude Ukrajina souhlasit a Evropa se na něm podílet.

Vládní hnutí STAN ocenilo hrdinství ukrajinského lidu a odsoudilo ruskou nevyprovokovanou a brutální agresi. „Češi dobře vědí, co znamená ztratit vlastní svobodu a integritu, a proto stojíme na straně těch, kdo brání nejen svou zemi, ale i základní hodnoty, na nichž je postavena celá Evropa. Neuznáme okupovaná ukrajinská území jako součást Ruska a odmítáme jakékoli snahy oslabit ukrajinskou suverenitu, včetně vyloučení její budoucnosti v NATO či v EU,“ napsali Starostové. „Dnes je důležitější než kdy jindy jasně říci: zastavit Rusko je v českém národním zájmu,“ poznamenali.

Hnutí také odmítlo „cynické snahy některých politiků překrucovat realitu a oslabovat naši společnou obranu proti ruskému imperialismu“. Výroky zpochybňující legitimitu ukrajinské vlády, šířící ruské dezinformace a podkopávající důvěru ve spojence považuje za nebezpečné.

„Tři roky Ukrajinci brání nejen svou zem, ale i naši svobodu. Každý padlý hrdina položil život za budoucnost bez ruské tyranie. Kdo tvrdí, že zemřeli zbytečně, uráží jejich památku a nevidí, že bez jejich oběti by ruSSké tanky stály na našich hranicích,“ uvedl ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09).

Ukrajinci se podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nepodvolili ruské agresi a dodnes s obrovskou odvahou bojují za svobodu a nezávislost. „Jsem hrdý, že v takové historické chvíli jsme se dokázali semknout a pomoci. Děkuji každému, kdo ukázal svou lidskost a jakkoli pomohl nebo stále pomáhá,“ napsal. Podobně jako další koaliční politici uvedl, že každý chce mír, nicméně ten nemůže být výsledkem kapitulace.

Vystrčil: Pokud v tom Ukrajinu necháme, jednou na to doplatíme

Rusko je agresor a Ukrajina oběť, která se hrdinně brání. Pokud někdo říká něco jiného, tak je to velmi nebezpečné, a lidé by měli mít odvahu říct, že to není pravda. Na dnešní konferenci Ruská agrese proti Evropě: Po třech letech ukrajinské obrany svobody v Senátu to řekl jeho předseda Miloš Vystrčil (ODS). Dnes uplynuly tři roky od zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

„Válka Ukrajinců proti agresorovi je i naše válka a my si to buď uvědomíme, a pak šance, že vyhrajeme, bude vyšší, nebo si to neuvědomíme a Ukrajinu v tom necháme a jednou na to doplatíme,“ varoval Vystrčil.

Americký prezident Donald Trump podle světových médií naopak naznačuje, že za rozpoutání války nese odpovědnost Ukrajina. Prohlásil například, že Ukrajina neměla „nikdy začínat“ válku. Jeho slova ale vyvolala ve světě řadu nesouhlasných reakcí.

Předseda Senátu proto také zdůraznil, že svoboda nemůže fungovat bez zodpovědnosti. „Není možné lhát a říkat nepravdy a nenést za to zodpovědnost,“ řekl. Vyzval k obhajobě hodnot jako jsou lidská práva nebo lidská důstojnost.

Zakládající člen Team 4 Ukraine a kriminolog Petr Pojman na konferenci popisoval případ ukrajinského města Izjum, které obsadila ruská vojska a ukrajinským silám se ho podařilo osvobodit v září 2022. Útok na Izjum podle něj byl válečným zločinem, nebyly v něm vojenské cíle a bomby dopadaly i na civilní zástavbu.

Popsal, že v době ruské okupace nastoupily kromě armády i jednotky ruské Federální služby bezpečnosti (FSB). Hledaly například veterány, učitele ruského jazyka nebo třeba pracovníky neziskových organizací a další lidi považované za nepřátele Ruska. Některé tyto lidi Rusové podle Pojmana zlikvidovali, jiné zavřeli do vězení. Podle očité svědkyně ruského útoku na Izjum Tatiany Pryvalikiny bylo ve městě hodně ruských mučíren, kde někteří lidé zemřeli a byly i případy znásilnění žen.

Předseda Senátu dnes ráno také s místopředsedkyní Jitkou Seitlovou uctili oběti ruské agrese u pomníku ukrajinského básníka Tarase Ševčenka na pražském Náměstí Kinských. Události se zúčastnil i ukrajinský velvyslanec v Praze Vasyl Zvarych. Senát dnes večer nasvítí své sídlo na Valdštejnském náměstí v Praze ukrajinskými národními barvami, tedy modře a žlutě.

Podíl
Exit mobile version