Aktualizace: 26.03.2024 12:35
Praha – Prezident Petr Pavel pokládá dlouhodobě za důležité mít v Rusku zastoupení na úrovni velvyslance. Novinářům po dnešní návštěvě Bezpečnostní informační služby (BIS) řekl, že by bylo možné vyslání velvyslance připravovat a přikročit k němu ve vhodnější situaci. Podle šéfa kontrarozvědky Michala Koudelky je nejpodstatnější, že se v poslední době výrazně snížil rozsah ruského diplomatického zastoupení v tuzemsku. Varování před ruskými aktivitami dlouhodobě patří mezi klíčové pasáže veřejných částí výročních zpráv BIS.
Pavel loni v prosinci řekl, že v dlouhodobém horizontu se počítá s tím, že Česko by mělo mít v Rusku velvyslance. Velvyslancem v Rusku je Vítězslav Pivoňka, který ale už měsíce pobývá v Česku. V Moskvě působí diplomat Jiří Čistecký jako zástupce velvyslance. Pavel se dříve k otázce nového ambasadora v Moskvě vyjadřoval zdrženlivěji než například ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Otázka obsazení postu v Moskvě je podle Pavla nyní záležitostí pro ministerstvo zahraničních věcí, vládu a Hrad. „Dlouhodobě vnímám důležitost toho mít i v Rusku zastoupení na úrovni velvyslance. Otázkou je, zda zrovna v tuto dobu je pro to vhodná situace,“ uvedl. Vzhledem k délce procesu je ale možná dobré na přípravách pracovat už teď. „A až nastane vhodná situace, tak to zrealizovat,“ dodal.
Koudelka vyzdvihl, že Česko v posledních letech opustil velký počet ruských diplomatů. „A mezi nimi velké množství ruských zpravodajců, takže dnes je početní stav v Praze na ruské ambasádě a v Moskvě na české ambasádě stejný. To je věc, o kterou jsme usilovali desítky let, a má to velmi zásadní vliv na bezpečnost ČR,“ řekl.
Česko má s Ruskem napjaté diplomatické vztahy od roku 2021 po zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Počet ruských diplomatů v ČR se dál snížil i po předloňské ruské invazi na Ukrajinu. Na ruském velvyslanectví v Praze loni působilo šest diplomatů.
Bývalý poradce prezidenta Petr Kolář není bezpečnostním rizikem pro prezidenta ani pro Českou republiku, řekl po dnešním jednání s prezidentem Petrem Pavlem novinářům šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Prověrku ke své nynější činnosti nepotřebuje, protože nepřichází do styku s utajovanými informacemi, doplnil Koudelka.
Bývalý diplomat Kolář skončil v lednu v pozici Pavlova poradce, pokračuje ale v expertním zahraničněpolitickém poradním týmu. Český rozhlas Radiožurnál v prosinci informoval, že Kolář nebude mít prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Žádost o ni sice odeslal, Kancelář prezidenta republiky (KPR) ale rozhodla, že ji ke své činnosti na Hradě nepotřebuje. Zdůvodnila to tím, že pro Kolářovu činnost není nezbytné, aby se seznamoval s utajovanými informacemi. Kolář tehdy v reakci na to uvedl, že jej rozhodnutí mrzí, ale nezbývá mu než ho respektovat.
Koudelka dnes řekl, že ze zákonné působnosti BIS nemá informaci, podle které by byl Kolář pro ČR nebo prezidenta bezpečnostním rizikem. „Nemám ji a nikdy jsem ji neměl,“ uvedl. Kolář podle něj získal velmi dobré kontakty na osobnosti v západních zemích, kterých využívá. Prověrku podle Koudelky nyní nepotřebuje. „Povaha jeho práce je taková, že se nesetkává s utajovanými informacemi. Pokud by se to změnilo, pak o ni požádá a bude na NBÚ, jestli ji vydá,“ dodal šéf BIS.
Kolář byl v minulosti velvyslancem v Rusku a v USA, nyní pracuje mimo jiné pro zbrojařský holding Colt CZ Group. S prezidentem Pavlem spolupracoval už před jeho zvolením do čela státu, radil mu hlavně v zahraničněpolitických otázkách.