Komerční prezentace Aktual.: 11.12.2024 19:18
Kutná Hora/Aš (Chebsko) – Situace v Aši na Chebsku, kde mimo jiné chybí lékaři, si vyžaduje specifický plán a pomoc vlády. Město ani kraj si s ní samy neporadí. V Kutné Hoře to dnes na dotaz novinářů, zda má situaci v Aši řešit vláda, odpověděl prezident Petr Pavel. Starosta Aše Vítězslav Kokoř (ANO) v dopise adresovaném vládě a premiérovi Petru Fialovi (ODS) označil situaci v regionu za kritickou a žádá o pomoc a okamžité řešení. Starosta ČTK řekl, že podstatou problému je hroutící se systém zdravotnické péče.
Podle prezidenta je situace v regionu hodná pozornosti vlády. „Možná bude zapotřebí přijmout řešení, které bude unikátní v celé České republice, nebude replikovatelné v žádném jiném hospodářsky nebo sociálně ohroženém území, ale je to dáno charakterem území, protože Ašský výběžek ze tří čtvrtin sousedí s Německem a dostupnost do jiných měst na české straně je výrazně horší než do Německa,“ uvedl prezident. Podle něj ve městě chybí služby a zařízení pro kulturní či sportovní vyžití. „Šedesát procent obyvatel pracuje v Německu, takže je to opravdu specifický region, který vyžaduje nejenom specifický plán, ale také pomoc vlády,“ řekl Pavel, který region několikrát navštívil.
Dopis vládě a premiérovi označil ašský starosta Kokoř za naléhavou žádost o pomoc a okamžité řešení kritické situace. „Ta situace, především s pediatričkou, kdy už se lidé musí domáhat zdravotní péče násilím a agresivitou, je už za hranou. Tato situace se zhoršuje a my nevíme, co si s tím máme počít. Do dopisu jsem popsal i problémy s bezpečností a ve školství. O dopisu ví i ředitelé škol a od všech mám souhlas,“ řekl ČTK Kokoř. Ve městě podle mluvčího ašské radnice Milana Vrbaty panuje všeobecná nervozita, kriminalita se ale v poslední době nezvýšila.
Pro agresivní chování rodičů pacientů skončila v červnu v Aši dětská lékařka. Město sehnalo pediatričku z Bíliny na Teplicku, která v Aši ordinuje ve čtvrtek odpoledne a v pátek. „Prioritně měla registrovat zhruba 700 dětských pacientů, kteří byli bez ošetřujícího lékaře. Další asi tři stovky dětí z Ašska v mezičase našly lékaře jinde,“ popsal Vrbata. Minulý týden se podle lékařky v její ordinaci rodiče domáhali registrace dětí vulgaritami, v reakci na dveře ordinace vyvěsila informaci, že Romy registrovat nebude.
„Okamžitě jsem ji kontaktoval. Městská policie v její ordinaci zajistí bezpečnost tak, aby už nedošlo k žádnému podobnému incidentu. Lékařka na dva dny v týdnu je ale jen přechodné řešení, situací se musíme zabývat komplexně. Jednáme o tom i se zdravotní pojišťovnou, ale pořád se jen jedná a výsledky nejsou vidět. Proto jsem napsal ten dopis,“ podotkl Kokoř. Průměrný věk lékařů pro dospělé se ve městě pohybuje okolo 65 let, takže hrozí, že vedle pediatrů budou chybět i praktici.
Město nabízí nynějším i nově příchozím zdravotníkům výhody a peníze. Zájem o pár ordinačních hodin v týdnu tak projevil i ortoped. „Do osmi opravených bytů v bývalé základní umělecké škole jsme zatím ubytovali dva lékaře a jednu zdravotní sestru. Bydlí tam za zvýhodněné nájmy,“ doplnil Vrbata.
Karlovarský kraj nabízí lékařům i ostatnímu zdravotnickému personálu nebo třeba pedagogům dotační podporu, která je s penězi od měst a obcí kombinovatelná. Kokoř uvedl, že hejtmanku Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO) se svým dopisem vládě seznámil. Na dotaz ČTK, jestli a případně jakým způsobem by kraj mohl Aši pomoci, hejtmanka zatím nereagovala.
Závažné problémy v Aši podle starosty překračují možnosti samosprávy a přímo ohrožují kvalitu života občanů i fungování veřejných služeb. Problémem je mimo jiné takzvaný obchod s chudobou, řekl. Podle Vrbaty jsou problémoví občané rozprostření v pěti až deseti bytových domech různě po městě, které vlastní firmy nebo i lidé z Aše, ale třeba i z Prahy nebo Pardubic.