Komerční prezentace Aktual.: 23.07.2025 09:20

Himedži (Japonsko) – Dnešní konflikty jako je válka na Ukrajině či na Blízkém východě ukazují, že ani síla zkušeností z druhé světové války nedokázala lidstvo od konfliktů nadlouho odradit. V Hirošimě to dnes novinářům řekl prezident Petr Pavel. Je podle něj nesmírně důležité si připomínat hrůzy všech válek včetně těch současných, které se mnohdy prostřednictvím obrazovek zdají abstraktní, a lidé si je zvykli tak trochu ignorovat.

Pavel si v Hirošimě prohlédl Atomový dóm, který je dílem českého architekta Jana Letzela, a Hirošimské mírové muzeum. U památníku uctil oběti výbuchu jaderné bomby, od něhož v srpnu uplyne 80 let. „Musím říct, že to na mě tady působí opravdu velice tísnivým dojmem,“ řekl prezident novinářům. „Na druhou stranu je to ale taky výrazem určité nezdolnosti a naděje japonského národa, protože to, co všechno tady vybudovali kolem, jak se s tou záležitostí vypořádali, je obdivuhodnou silou lidského ducha,“ dodal. Hirošima podle něj může sloužit i jako inspirace. „Pokud budeme schopni se z historie poučit, což bohužel ne vždycky se lidstvu daří,“ řekl.

Japonsko bylo za druhé světové války spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie. V důsledku amerického jaderného útoku na Hirošimu z 6. srpna 1945 zahynulo okamžitě na 80.000 lidí a desítky tisíc dalších zemřely v následujících měsících. Stejný osud potkal 9. srpna 1945 město Nagasaki. O několik dnů později Japonsko kapitulovalo, čímž skončila druhá světová válka.

Konflikty Pavel vnímá z pozice celoživotního vojáka. „Protože jsem měl možnost se řady konfliktů přímo zúčastnit a viděl jsem, jakou hrůzu přináší, především civilistům, ale samozřejmě i vojákům, jaké škody páchá a jak dlouho trvá, než se je potom podaří napravit,“ uvedl. Připomínat si události, jako je druhá světová válka, je podle něj nesmírně důležité. „Ne proto, abychom lidi strašili, ale abychom si uvědomili, že to, jestli se taková hrůza bude nebo nebude opakovat u nás, je jenom v našich rukou,“ doplnil.

Pavel má dnes v programu ještě návštěvu ostrova Mijadžima se svatyní Icukušima. Na místě, zařazeném na seznam světového dědictví UNESCO, se podle prezidenta pojí historie, architektura a příroda v kombinaci, která se nikde jinde na světě nedá vidět.

Pražský hrad uzavřel dohodu o spolupráci s japonským hradem Himedži

Pražský hrad uzavřel za účasti prezidenta Pavla memorandum o spolupráci s japonským hradem Himedži. Českou republiku a Japonsko spojuje hluboký respekt ke kulturnímu dědictví a k hodnotám, které přesahují hranice států a kontinentů, uvedl prezident při příležitosti podpisu. Věří, že spolupráce a výměna zkušeností přispěje k hlubšímu porozumění a vzájemné inspiraci. Memorandum za Pražský hrad podepsal kancléř Milan Vašina, za japonskou stranu starosta Himedži Hidejasu Kijomoto.

Dohoda je podle Pavla nejen vyjádřením přátelství mezi oběma památkami, ale také gestem přátelství mezi oběma zeměmi. Oba hrady představují pomyslnou korunu historického vývoje českého a japonského národa, jsou svědky dějin i symboly kontinuity, podotkl. Oba propojují minulost s přítomností. „Česko a Japonsko sdílejí úctu ke kulturním hodnotám, lásku k řemeslu i k příběhům, které se nesou staletími. A právě hrady, tak odlišné a přitom v mnohém příbuzné, tyto příběhy vyprávějí s mimořádnou silou,“ řekl.

Starosta Himedži ve svém projevu vyzdvihl Pražský hrad jako centrum historie a kultury i dějiště sametové revoluce, při které se na Hrad s prezidentem Václavem Havlem vrátila svoboda a demokracie. Hrad Himedži pak bývá pro svůj vzhled někdy označován jako „bílá volavka“, protože připomíná ptáka připraveného ke vzletu. Himedži je jedním z mála japonských hradů, který nikdy nebyl zničen válkou, požárem ani zemětřesením.

„Jsem přesvědčen, že právě za současné nejisté a nestabilní mezinárodní situace dojde díky uzavření partnerství mezi oběma našimi hrady, které jsou symboly mírové jedinečnosti, svobody a demokracie, k rozšíření rozmanité výměny v široké škále oblastí, jako jsou kultura, umění, průmysl, cestovní ruch či vzdělávání,“ uvedl Kijomoto.

Na recepci pořádané na počest českého prezidenta starosta následně oznámil, že jako součást memoranda se letos uskuteční výměnný pobyt studentů z Himedži v Praze. „Jsem přesvědčen, že mír, svoboda a demokracie, tedy základní hodnoty, ze kterých se dnes těšíme, nejsou samozřejmostí a ani samozřejmostí nezůstanou. Právě proto se velmi těším na to, co naši mladí lidé, kteří ponesou odpovědnost za budoucnost, pocítí a čemu se naučí v České republice,“ řekl. Pavel následně přislíbil, že pokud mu to umožní kalendář, bude mu ctí přivítat studenty z Himedži na Pražském hradě.

Hrad Himedži je jednou z nejvýznamnějších a nejzachovalejších historických památek Japonska, je považován za vrcholné dílo japonské hradní architektury. Jeho původ sahá do 14. století, avšak současná podoba pochází převážně z počátku 17. století. V roce 1993 byl jako vůbec první památka v Japonsku zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Pražský hrad mezinárodně buduje síť partnerských hradů a paláců, s nimiž sdílí zkušenosti v oblasti správy, péče o kulturní dědictví a rozvoje turismu. Již v roce 1989 navázal partnerství s francouzským zámkem Château de Chantilly, v roce 2019 následovaly Conwy Castle ve Walesu a v roce 2023 Wawel v Krakově. Nejnovějším přírůstkem do této sítě je Schönbrunn ve Vídni, partnerství s ním bylo formálně uzavřeno letos v květnu.

Podíl
Exit mobile version