Aktualizace: 10.04.2024 11:48
Praha – Prezidenta Petra Pavla bude na čtvrteční cestě do Litvy doprovázet podnikatelská a akademická delegace pod záštitou Svazu průmyslu a dopravy, zúčastní se obchodního fóra. V jednom z panelů vystoupí i vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. Pavel se ve Vilniusu zúčastní summitu iniciativy Trojmoří, zároveň by se měl setkat s některými protějšky, například s estonským prezidentem Alarem Karisem. Novinářům to dnes řekli zástupci zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.
Trojmoří je iniciativou sdružující 13 států ležících mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem. Patří do ní Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Rakousko, Chorvatsko, Rumunsko, Řecko a Bulharsko. Řecko uskupení rozšířilo teprve loni. Cílem iniciativy je spolupráce v různých oblastech a propojení regionu v severo-jižním směru. Strategickými partnery jsou Evropská komise, Německo a Spojené státy.
Byznysového fóra se zúčastní politici, zástupci firem, podnikatelských asociací, národních rozvojových bank i mezinárodních finančních institucí. Akce se soustředí na pět hlavních oblastí – energetickou transformaci a uhlíkově neutrální technologie, modernizaci dopravní infrastruktury, finanční nástroje, rozvoj digitální infrastruktury a obnovu Ukrajiny. Právě v posledním panelu vystoupí Kopečný.
Iniciativa zároveň v souvislosti s ruskou agresí podle Hradu deklaruje jednoznačnou a všestrannou podporu Ukrajině i Moldavsku, zasazuje se o aktivní roli při rekonstrukci Ukrajiny a podporuje také proces rozšíření Evropské unie.
Každá účastnická či přidružená země předkládá takzvané prioritní projekty v rámci iniciativy, většinou s přeshraničním přesahem. Česko mělo dříve na seznamu projekt vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, nicméně ten byl loni fakticky ukončen a vláda na list zařadila například vysokorychlostní trať z Brna přes Přerov, Ostravu na česko-polské hranice.
Podnikatelská a akademická delegace bude zahrnovat například zástupce Českého vysokého učení technického, výzkumného centra Nové technologie při Západočeské univerzitě v Plzni, Technologického parku Brno či firem IBM, BR Group nebo StemCon.
Naposled se summit Trojmoří uskutečnil loni v září v Bukurešti. Kromě přijetí Řecka se také tehdy k iniciativě přidružily Moldavsko a Ukrajina. Hlavními tématy jednání v Rumunsku byly válka na Ukrajině či posílení spolupráce v energetice a dopravě. Za Česko se tehdy zúčastnila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).