Aktualizace: 11.07.2024 14:41
Praha – Ústavní činitelé dnes v Praze jednali o situaci na Blízkém východě a v Pásmu Gazy s šéfem izraelského Knesetu Amirem Ohanou. Je nutné připomínat, čeho se loni dopustilo v Izraeli teroristické hnutí Hamás, řekla po jednání šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Ohana ocenil bezpodmínečnou českou podporu Izraele. Česko podle něho v mezinárodních organizacích, svými prohlášeními i konkrétními kroky ukazuje, jak vypadá skutečné přátelství. Při jednání v Senátu podle předsedy horní parlamentní komory Miloše Vystrčila (ODS) zaznělo ujištění, že Izrael dělá vše pro to, aby se v Pásmu Gazy poskytovala civilistům humanitární pomoc v maximální možné míře, a ujištění, že Izrael dodržuje mezinárodní právo. Na otázku, jak dlouho ještě potrvá hledání cesty z konfliktu, podle Vystrčila není možné odpovědět.
Nynější válku v Pásmu Gazy vyvolal loni 7. října teroristický útok Hamásu na Izrael, při němž zahynulo téměř 1200 lidí. Dalších zhruba 250 lidí ozbrojenci odvlekli na území Pásma Gazy jako rukojmí. Izraelská vojenská ofenziva si od té doby podle bilance ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem vyžádala životy nejméně 38.295 Palestinců. Izraelská armáda uvádí, že v Pásmu Gazy zabila přes 15.000 teroristů.
Během jednání Ohany s vedením horní komory probrali politici situaci na Blízkém východě, senátoři se ptali podle Vystrřila i na plány Izraele v Pásmu Gazy do budoucna. Nálady v regionu podle něho nepřispívají k tomu, aby se našlo řešení brzo. „Bavili jsme se jak o historii i o tom, že jsme připraveni dál Izrael podporovat, jako skuteční příátelé mluvime i o tom, co tu podporu může oslabit,“ řekl Vystrčil novinářům na dotaz ohledně výhrad části zemí k některým krokům Izraele.
Pekarová Adamová dnes novinářům řekla, že říjnový útok je nutné stále připomínat, protože se zdá, že lidé na barbarský a brutální začátek konfliktu zapomínají. Připomněla svou prosincovou cestu, kdy spolu s předsedou Senátu navštívila také dva z kibuců, v nichž Hamás vraždil civilisty. Uvedla, že na tuto osobní zkušenost nelze zapomenout.
Stejně jako Ohana zmínila nutnost osvobození všech rukojmích. „Izrael je odhodlaný vrátit všechny rukojmí zpět k jejich rodinám a dosáhnout ve válce všech svých oznámených cílů,“ řekl Ohana. Ocenil, že Česko v této záležitosti stojí na „správné straně historie“.
Předsedkyně Sněmovny připomněla, že už od loňska vlaje na budově dolní komory Parlamentu na znamení podpory izraelská vlajka. Ohana podporu ocenil, mezi oběma zeměmi je podle něj zvláštní pouto už od vzniku Československa. „Svými hlasováními v OSN, EU a dalších organizacích, svými vyjádřeními proti terorismu a podporou práva Izraele na sebeobranu ČR ukazuje, jak vypadá skutečné přátelství,“ řekl Ohana, který se dnes v Praze sejde ještě s premiérem Petrem Fialou (ODS).
Proti jeho přijetí se dnes postavily iniciativy Ne naším jménem! – Za spravedlivý mír na Blízkém východě, Mluvme o tom, Židovský hlas solidarity či Palestinský klub v ČR. Signatáři dopisu, mezi kterými je například bývalá ombudsmanka Anna Šabatová, poukazují na to, že přijetím předsedy izraelského parlamentu a člena vládní strany Likud by čeští představitelé „vyjádřili podporu izraelským válečným zločinům v Gaze a genocidě“. Několik desítek lidí dnes odpoledne protestovalo na pražském Malostranském náměstí s transparenty a palestinskými vlajkami a skandovali heslo „Free Free Palestine“.
Pekarová Adamová i Ohana chválili výsledky loni uzavřeného memoranda, podle kterého si chtějí obě země vyměňovat zkušenosti s fungováním parlamentních institucí včetně kybernetické bezpečnosti. Právě v kyberbezpečnosti má podle Pekarové Adamové Izrael významné know-how. „Víme, jak s kyberútoky bojovat, ale je výhodné mít možnost porovnat své zkušenosti s našimi partnery a mít díky tomu možnost naši obranu vylepšit,“ řekla.