Komerční prezentace Aktual.: 4.02.2025 18:03
Praha – Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za uplynulý rok získali moderátorka a redaktorka serveru Seznam Zprávy Marie Bastlová a slovenský investigativní novinář, komentátor a moderátor Marek Vagovič. V tiskové zprávě o tom dnes informovala pořádající Společnost Ferdinanda Peroutky. Bastlová připravuje rozhovory pro podcast Ptám se já, který se zaměřuje na aktuální publicistická témata s důrazem na politiku. Vagovič se ve své vlasti věnuje především tématu propojení politiky a byznysu.
Absolventka práv, žurnalistiky a mediálních studií na Univerzitě Karlově Bastlová se rozhovorům věnuje od roku 2017. Působila jako moderátorka pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, krátce moderovala i pořad K věci na CNN Prima News. Působila také v Hospodářských novinách, kde se soustředila na financování politických kampaní či mapování majetku politiků.
„Přeji Marii Bastlové, aby její hosté v budoucnu váhali mezi tím, zda mají její pozvání přijmout, protože je to vrcholně prestižní záležitost vyhrazená jen pro skutečně důležité osobnosti. Nebo zda mají raději odmítnout, protože to je ten nejtvrdší souboj, který vás může v českých médiích potkat, a ne každý v něm dokáže uspět,“ vzkázal člen Společnosti Ferdinanda Peroutky, novinář Jindřich Šídlo.
Vagovič vystudoval dějiny na Trnavské univerzitě, v médiích působí od roku 2000. Pracoval pro tiskovou agenturu SITA, deníky Pravda a SME, týdeníky Domino fórum a Týždeň. Od podzimu 2015 vedl sedm let investigativní tým portálu Aktuality.sk. S kolegy společně sepsali knihu Umlčení: Příběh Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. V roce 2016 vydal knihu Vlastní hlavou: Jak prodal Fico zemi oligarchům, před pěti lety vyšlo její pokračování. Na jaře 2022 začal Vagovič spolupracovat jako komentátor s deníkem Postoj.
Podle kontrolora Společnosti Ferdinanda Peroutky, novináře a právníka Tomáše Němečka, je Vagovič nejvýraznějším představitelem slovenské novinářské generace, která umí rozpovídat lidi, ověřovat informace a výsledek nakonec podat přehledně. „Častokrát se věnoval tématu dřív, než přišlo do módy – třeba o podivném rozhodování mocného šéfa Speciální prokuratury Dušana Kováčika psal o deset let dříve, než za ně byl Kováčík usvědčen z korupce a pravomocně odsouzen,“ upozornil.
Novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky se udílejí od roku 1995, a to u příležitosti výročí narození prvorepublikového novináře a v exilu pak prvního šéfa československého vysílání Rádia Svobodná Evropa. Nositelé cen mají podle organizátorů vykazovat Peroutkovy vlastnosti, konkrétně „naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy“. Jejich práce musí vycházet z demokratické orientace, která je nekompromisní vůči projevům totalitarismu a kulturní, národnostní a politické nesnášenlivosti.