Komerční prezentace Aktual.: 7.01.2025 10:59

Praha – Lednový růst minimální mzdy o 1900 korun na 20.800 korun ovlivní platové podmínky napříč odvětvími, zejména ale u nízkopříjmových pozic. Dlouhodobě nejlukrativnější pozice nabízí sektor informačních technologií, což bude platit i pro letošní rok. Vyplývá to z analýzy personální agentury Advantage Consulting. Minimální mzdu v Česku pobírají čtyři procenta zaměstnanců, tedy asi 150.000 lidí.

„Zvýšení minimální mzdy často tlačí zaměstnavatele k tomu, aby zvyšovali mzdy i u ostatních pozic, zejména proto, aby zachovali odstup mezi jednotlivými platovými kategoriemi. Tento efekt je však nejvýraznější v odvětvích s vysokým podílem zaměstnanců pobírajících minimální mzdu,“ uvedla majitelka a výkonná ředitelka Advantage Consulting Olga Hyklová.

Profese, u kterých se výdělky minimální mzdě blíží, jsou dlouhodobě uklízečky, ostraha objektů a méně častá povolání jako třeba šička. K nejhůře placeným pozicím budou v letošním roce patřit také pokladní a obsluha v retailu, kde se průměrná mzda pohybuje mezi 23.000 až 27.000 Kč měsíčně. Na juniorních administrativních pozicích se zaměstnanci zpravidla nedočkají vyššího ohodnocení než 25.000 korun.

„Obecně rostou mzdy řemeslníků, kdy si ti zruční mohou vydělat i 80.000 Kč měsíčně, nicméně dělnické pozice v méně specializovaných odvětvích nevydělají ani polovinu. Jejich měsíční mzda se pohybuje kolem 27.000,“ uvedla marketingová manažerka Advantage Consulting Marcela Vyskoková.

Naopak mezi nejlépe ohodnocené IT pracovníky budou letos podle Hyklové patřit specialisté na kybernetickou bezpečnost či datovou analýzu. „Firmy odborníků na digitalizaci a IT bezpečnost hledají stále více, což zvyšuje jejich hodnotu, vydělávat budou letos průměrně kolem 120.000 korun měsíčně,“ podotkla.

Mezi další pozice, které si budou v letošním roce z hlediska mezd stát nejlépe, patří vedle lékařů a vrcholových manažerů zejména specialisté a manažeři v technických oborech, jako jsou strojírenství, elektrotechnika a energetika. „K vysoko hodnoceným pozicím patří například vedoucí projektů ve strojírenství, manažeři vývoje technologií či odborníci na automatizaci a robotiku. Tito profesionálové si ve středních a velkých firmách přijdou na 90.000 až 120.000 korun měsíčně,“ upozornil výkonný ředitel společnosti Theones Roman Vejražka.

Mzdy se v Česku výrazně liší podle krajů. Nejvyšší mzdy hlásí tradičně Praha, Středočeský a Jihomoravský kraj, kde je průměr 55.000 Kč měsíčně. K nejnižším s průměrem 35.000 korun měsíčně patří Karlovarský a Ústecký kraj.

Značné rozdíly jsou i mezi státním a soukromým sektorem. Podstatné také je, zda zaměstnanec pracuje pro českou nebo mezinárodní firmu. „Zahraniční firmy nabízejí obecně vyšší mzdy a širší balíček benefitů, který zpravidla zahrnuje bonusy, flexibilní pracovní dobu, nadstandardní zdravotní péči a podobně. Soukromý sektor proti tomu státnímu nabízí vyšší průměrné mzdy, větší důraz na výkonnost a flexibilitu,“ doplnila Vyskoková.

Podíl
Exit mobile version