Komerční prezentace Aktual.: 26.04.2025 11:07
Brno – Pietní akt na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova uctil památku padlých při osvobození Brna, od kterého dnes uplynulo 80 let. Politici, zástupci armády i veřejnosti postupně položili květiny k památníkům českých bojovníků za svobodu, rumunských a sovětských vojáků. Zazněla česká hymna i čestná salva. Pietního aktu se zúčastnilo přibližně 100 lidí.
Jižní Moravu osvobozovalo spolu s Rudou armádou také rumunské vojsko. Součástí pietního aktu proto bylo také čtení jmen padlých vojáků a krátká bohoslužba v rumunštině. O hudební doprovod se postarala rumunská vojenská kapela.
Konec druhé světové války připomenou v Brně i další akce, například dnešní historický program s vojenským ležením na Špilberku. Hrad se také večer rozsvítí v barvách české trikolory. V neděli mohou příznivci vojenské historie zamířit do pískovny v Černovicích, kde se uskuteční bitevní ukázka s dobovou technikou.
„Brno zažívalo ke konci druhé světové války nelehké chvíle. Německá vojska si zde zřídila významný uzel obrany a hrozilo, že město bude zničeno leteckými útoky spojenců. Nakonec vše zvrátilo pár dubnových dní, kdy sovětské a rumunské jednotky Brno od německé nadvlády osvobodily,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).
Rozhodující útok zahájila sovětská vojska za úsvitu 26. dubna 1945. V 10:30 zavlála na budově Zemského úřadu na Žerotínově náměstí československá vlajka, kolem poledne se vzdala asi pětisetčlenná posádka hradu Špilberk.
Do večera se podařilo osvobodit celé Brno s výjimkou severní části Medlánek, Řečkovic, Mokré Hory, Kníniček a Soběšic, uvádí internetová Encyklopedie dějin Brna. Nálety i boje v ulicích zanechaly v Brně značné škody, poničený byl každý druhý dům ve městě.