Komerční prezentace Aktual.: 23.09.2024 14:09

České Budějovice/Jihlava/Plzeň – Krajští představitelé Pirátů, které dnes ČTK oslovila, zatím nechtějí sdělovat, kdo by měl v čele strany nahradit vedení, které v neděli rezignovalo. Konkrétnější byl lídr jihočeských Pirátů pro krajské volby Josef Soumar. Podle něj jsou nejvhodnějšími kandidáty na předsedu ministr zahraničí Jan Lipavský, plzeňský hejtman Rudolf Špoták nebo lídryně Pirátů na Vysočině Hana Hajnová. Hajnová ČTK řekla, že je ochotná se na vedení podílet, Špoták zatím necítí podporu. Lipavský si nemyslí, že by byl vhodným kandidátem. Volby a rezignace stranického vedení rozvířily diskusi na pirátském fóru.

Piráti o víkendu v krajských volbách propadli podobně jako v nedávných volbách do Evropského parlamentu. Zaznamenali největší propad ze všech stran a přišli o 96 krajských zastupitelů. Budou mít jen tři v Plzeňském kraji. V sobotu se předsednictvo původně rozhodlo dát své funkce k dispozici s tím, že nechá v říjnu hlasovat členy o vyslovení důvěry. V neděli večer ale celé předsednictvo včetně předsedy Ivana Bartoše oznámilo, že rezignuje. Nové vedení vyberou Piráti 9. listopadu. Bartoš do čela strany už kandidovat nebude. Třetí místopředsedkyně Pirátů Jana Holomčík Leitnerová dnes ČTK řekla, že kandidaturu do předsednictva strany zváží.

Hajnová, která byla do ledna místopředsedkyní strany, dnes připustila, že je ochotná se na vedení strany podílet. Záležet bude na tom, kdo se bude chtít do čela postavit, řekla ČTK. Lipavský po rezignaci vedení Pirátů řekl Českému rozhlasu Radiožurnálu, že si nemyslí, že by byl vhodným kandidátem na předsedu strany. Webu Novinky.cz šéf diplomacie sdělil, že se Piráti musí zbavit „komoušů“ a uzavřít stranické fórum, kde členové veřejně rozebírají interní záležitosti. Dosavadní plzeňský hejtman Špoták, který chtěl loni kandidovat na předsedu Pirátů, dnes ČTK řekl, že zatím ve straně necítí podporu, aby o to usiloval znovu.

Druhý místopředseda krajského sdružení Pirátů v Olomouckém kraji Martin Šmída vnímá rezignaci vedení jako začátek velké a hluboké debaty o tom, co je potřeba změnit. „Pořád věřím, že je nějaký zájem o zastupování liberálních voličů. My jenom teď musíme zjistit, jak je zastupovat dobře, aby oni zastupovat námi chtěli být,“ řekl dnes ČTK. Republikový výbor Pirátů už podle něj řeší, jak nejlépe vybrat nového předsedu. „Na spekulace o nějakých jménech je zatím brzy,“ dodal.

Ani čtvrtá místopředsedkyně České pirátské strany a zastupitelka obce Krnsko na Mladoboleslavsku Dominika Poživilová Michailidu zatím nechce sdělovat, koho by si představovala jako nového lídra Pirátů. „Určitě někoho schopného, takových lidí máme spoustu,“ řekla ČTK. Sama se za lídrovský typ nepovažuje a ambice převzít vedení strany nemá.

Piráti v Karlovarském kraji se zatím možnou podporou nebo nominací konkrétních osob do předsednictva strany nezabývali. „V tuto chvíli musíme nejdřív řešit situaci u nás. Tím, jak dopadly volby, nám vypadne velká část příjmů. Pravděpodobně bude rezignovat i krajské předsednictvo,“ řekl dnes ČTK místopředseda Pirátů v Karlovarském kraji Karel Špecián. „Koho doporučit do předsednictva, jsme zatím neřešili,“ dodal.

Podle Soumara by strana měla také analyzovat, jestli by pro ni nebylo výhodnější vládu opustit. „Víc bychom se zviditelnili, mohli bychom se soustředit na svá témata,“ uvedl Soumar. Dominika Poživilová Michailidu míní, že vhodnější čas na odchod Pirátů z vlády byl už na začátku roku. „Pěkný čas odejít byl na začátku roku, a teď asi to nechme na rozhodnutí poslaneckého klubu, protože mají svoje rozdělané agendy,“ řekla. Za neúspěchem Pirátů v krajích podle ní stojí celková nespokojenost lidí s vládou. „Lidi to spočetli,“ doplnila.

Za správnou považuje ohlášenou rezignaci vedení Hana Ančincová, která vedla z první pozice kandidátku strany ve Zlínském kraji. Z vlády by ale podle ní Piráti odcházet neměli. Kdo by se mohl po Ivanu Bartošovi stát novým předsedou Pirátů, nechtěla komentovat. Podobně se vyjádřil i ústecký krajský předseda Pirátů Vladimir Vlach. „Co se týká dalšího předsedy, i kdybych měl jméno, tak ho teď nesdělím, nevím, jak se to bude vyvíjet,“ uvedl s tím, že sám určitě kandidovat nebude. Odchod Pirátů z vlády podle něj není na pořadu dne. „Je potřeba dokončit rozdělanou práci,“ uvedl .

Naopak lídr kandidátky Pirátů v Libereckém kraji a končící náměstek hejtmana Zbyněk Miklík míní, že strana by měla ve vládě skončit. Upozornil ale, že jde o jeho osobní názor, v rámci krajské organizace se o tom bude teprve diskutovat, stejně jako o novém vedení Pirátů. Náměstkyně ostravského primátora Andrea Hoffmannová míní, že angažmá Pirátů ve vládě stranu spíše poškozuje, nicméně není úplně přesvědčená o tom, že by Piráti měli z vlády odejít. „Určitě bych ale byla ráda, kdybychom v rámci některých návrhů byli asertivnější a drželi náš politický názor,“ doplnila náměstkyně. Shoduje se s názorem Lipavského, že se strana musí zbavit „komoušů“ a vypnout pirátské fórum. „Měli bychom se opravdu zbavit levicovější části strany, zavřít fórum a začít fungovat jako strana trochu jinak. Doufám, že se do čela strany dostane člověk, který má toto smýšlení. Nevím, jestli by to mohl být pan Lipavský, který v tuto chvíli úplně neuvažuje o předsednictvu,“ podotkla Hoffmannová.

Rozhodování v internetovém hlasování, kterého se mohou účastnit všichni členové strany, zmiňovala i Hajnová. „Musíme se uvnitř strany oprostit od zbytnělého technického aparátu a řekněme od nějakého ultralevého křídla, které nás dlouhodobě táhne ke dnu. Myslím si, že je to jediná možná cesta, jak z této situace aspoň trochu vybruslit,“ řekla ČTK. Vnitřní procesy jsou podle ní to, co stranu fakticky brzdí.

Volby a rezignace stranického vedení rozvířily diskusi na pirátském fóru

Špatný výsledek v krajských volbách a následná rezignace stranického vedení v čele s vicepremiérem Ivanem Bartošem významně rozvířily debatu na pirátském internetovém fóru. Názory, které na webu zaznívaly, zmínil Bartoš i mezi důvody rychlé rezignace vedení. Aktuálně Piráti řeší například to, jestli by měli Bartoš či ministr zahraničních věcí Jan Lipavský zůstat ve vládě.

Piráti v krajských volbách získali pouze tři zastupitele, dosud jich měli téměř stovku. Nejvíc příspěvků se po vyhlášení výsledků ve veřejné části fóra objevilo v reakci na sobotní rozhodnutí předsednictva, že požádá v říjnu o důvěru v hlasování všech členů. Členové ale také navrhovali převolbu předsednictva, odvolání celého předsednictva či odvolání Bartoše.

Předsednictvo nakonec podle Bartoše vyslyšelo volání po co nejrychlejším řešení současné situace. Dlouhodobému předsedovi ve vláknu, kde oznámil konec celého nejužšího vedení a své rozhodnutí znovu do čela stran nekandidovat, členové většinou děkují. Oceňují jeho činnost, ale také to, že vedení vyvodilo personální odpovědnost.

Například v rámci diskuse o setrvání pirátských ministrů ve vládě členové debatují, zda by si některé výměny názorů neměli raději nechat do interních debat. Lipavský pak sklízí kritiku za vyjádření pro Novinky.cz, že se Piráti musí zbavit „komoušů“ a uzavřít stranické fórum.

Politolog Lubomír Kopeček dnes ČTK řekl, že extrémní otevřenost stranické komunikace na internetovém fóru je současně výhodou i nevýhodou Pirátů. „Přednost je to v tom, že každý člen tady může prezentovat svůj názor, což otevírá možnosti pro participaci. Nevýhodou je to proto, že rozhodnutí vedení jsou pod neustálým a často viditelným tlakem, což neustále znejišťuje pozici stranického vedení,“ uvedl.

Podíl
Exit mobile version