Výletní loď Norwegian Dawn vyplula 20. března z Kapského Města, aby podél pobřeží Afriky absolvovala plavbu do španělské Barcelony. Na jedné ze svých plánovaných zastávek zakotvila poblíž Svatého Tomáše a Princova ostrova ležícího asi 250 km od pobřeží Gabonu.

Protože si ho chtělo prohlédnout osm pasažérů, vyrazili tam na alternativní výlet. Skupina lidí, mezi nimiž byl i vozíčkář, muž s cukrovkou anebo těhotná žena, však zůstala na ostrově bez pomoci. Když se totiž vraceli na loď se zpožděním, kapitán je zpět na palubu nevzal. Informaci přinesl deník The Guardian.

„Nikdy předtím jsme nic takového nezažili,“ popisuje událost Jill Campbellová z Jižní Karolíny, která byla spolu se svým manželem součástí této skupiny. Přestože pobřežní stráž opozdilce dopravila k lodi ještě před tím, než zdvihla kotvy, kapitán nedovolil opozdilým hostům vstoupit na palubu. „Velitel přístavu se snažil zavolat loď, ale kapitán naše výzvy odmítal,“ dosvědčila Američanka. Dodala, že jediný způsob, jak se s lodí spojit, je poslat jim e-maily. „Neodpovídali však ani na ně,“ uvedla.

Uvázlí cestující na palubě nechali léky, bankovní karty i další osobní věci. Američtí manželé, kteří se nedobrovolně stali průvodci celé skupiny, pak museli vynaložit více než 7 500 dolarů (170 000 Kč) na nákup jídla, toaletních potřeb i ubytování celé skupiny. „Byli jsme jediní, kdo měl u sebe bankovní kartu,“ říká Campbellová.

Aby se na palubu mohli vrátit, museli se všichni dostat do Banžulu v Gambii, kde měla jejich loď další plánovanou zastávku. Ta tam ovšem nemohla kvůli počasí zakotvit. Zapomenutí pasažéři tak pokračovali dál. Skupina nakonec procestovala šest afrických zemí a nalodila se až v senegalském Dakaru. Ten byl podle výletní společnosti posledním západoafrickým přístavem na její cestě. „Byl to ten nejhorší zážitek v našem životě. Zůstali jsme bez pomoci v cizí zemi, neuměli jsme ani jazyk,“ komentovali dobrodružství Australané Doug a Violeta Sandersovi.

Podmínky mluví jasně

Zpráva o nedobrovolných trosečnících pak rychle obletěla nejprve sociální sítě i světová média a komentoval ji i sám dopravce. Mluvčí společnosti Norwegian Cruise Lines uvedl, že nastala velmi nešťastná situace, ale že je povinností cestujících být zpět na palubě lodi nejpozději hodinu před plánovaným odjezdem. „Podle podmínek plavby bylo nutné vrátit se na loď včas,“ uvedl. Dopravce dodal, že z pohledu zákazníka je to sice kruté, ale když několik jednotlivců zdrží plavbu o několik hodin jen proto, že se opozdí, je to zcela nepřípustné. „Budete kvůli několika cestujícím zdržovat tisíc dalších pasažérů?“ řekl.

Když se hosté nevrátili na loď v době, kdy se měli nalodit, posádka podle informací dopravce předala jejich pasy místním přístavním agentům, aby si je podle běžného protokolu vyzvedli v přístavu. „Náš tým úzce spolupracoval s místními úřady na tom, aby se cestující mohli znovu připojit k lodi na příští zastávce. Vzhledem k tomu, že byli na soukromé, a ne námi organizované prohlídce a nevrátili se na loď v určený čas, jsou podle našeho protokolu zodpovědní za veškerá nezbytná cestovní opatření,“ uvedli zástupci Norwegian Cruise Line.

Nemožnost zakotvení lodi v Banžulu zástupce firmy vysvětlil tak, že změnu provedl s velkým ohledem na jejich bezpečnost a bezpečnost posádky, která je nejvyšší prioritou, Osm cestujících pak kontaktovali ohledně další úpravy trasy a poskytli jim povolení k návratu na loď v Dakaru v Senegalu. „Navzdory sérii nešťastných událostí, které jsme nemohli ovlivnit, uhradíme těmto osmi lidem náklady na cestu z Banžulu v Gambii do Dakaru v Senegalu,“ dodal dopravce.

Místo epilogu

Sedm z osmi zapomenutých pasažérů se se svou lodí opět shledalo v africkém Senegalu. Chybí jen jedna osmdesátiletá cestující, kterou na ostrově postihla srdeční příhoda a po své ose se přes Španělsko vrátila do USA Americký pár, jenž spolu s dalšími lidmi urazil tisíce kilometrů, si však návrat na palubu rozmýšlí. „Domníváme se, že organizátoři plavby zapomněli na to, že jejich prioritou by měla být bezpečnost a blaho všech cestujících,“ komentovala návrat na loď Campbellová.

Její manžel na adresu své ženy dodal, že neví, kde by celá skupina byla bez její síly, vedení a soucitu s ostatními. „Je požehnání mít vedle sebe tu nejchytřejší ženu na světě,“ dodal. Manželé tvrdí, že je společnost ohledně neplánované události dosud nekontaktovala, ale dopravce toto tvrzení vyvrátil.

„S našimi hosty nadále komunikujeme a poskytujeme jim všechny informace, jakmile budou k dispozici,“ uvedl mluvčí společnosti Norwegian Cruise Line. Jednadvacetidenní plavba má skončit 10. dubna v Barceloně, uzavírá The Guardian.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Podíl
Exit mobile version