Komerční prezentace Aktual.: 1.09.2024 19:30

Paříž – Nevidomý plavec David Kratochvíl získal na paralympijských hrách stříbro na znakařské stovce. V Paříži vybojoval šestnáctiletý talent ve třetím startu druhou medaili a navázal na páteční triumf z kraulařské čtyřstovky. Naprázdno zatím vyšel jen ze sobotního finále na 50 metrů volný způsob, v němž byl pátý. Lukostřelec David Drahonínský v individuální soutěži svoji sbírku šesti paralympijských medailí nerozšířil. Obhájce zlata z Tokia vypadl v kategorii W1 ve čtvrtfinále a obsadil osmé místo. Šanci na zisk cenného kovu bude mít ještě v pondělním mixu se Šárkou Pultar Musilovou.

Kratochvíl letos na trati 100 metrů znak vyhrál mistrovství Evropy a do pařížského finále postoupil nejrychlejším časem rozplaveb. Závod kategorie S11 o medaile začal rychle a na obrátce jasně vedl, v závěru ale nasazené tempo neudržel. O 0,6 sekundy dříve dohmátl Ukrajinec Michailo Serbin a časem 1:05,84 vylepšil vlastní světový rekord. Kratochvíl vylepšil dopolední výkon na 1:06,54 a za dosavadním historickým maximem zaostal o 53 setin. Třetí skončil další Ukrajinec Danylo Čufarov.

Dvaačtyřicetiletý Drahonínský byl ve čtvrteční kvalifikaci třetí a díky tomu byl v dnešní vyřazovací části nasazen přímo do čtvrtfinále. V něm se světový rekordman střetl s Američanem Jasonem Tabanským. Po prvním z pěti setů Drahoňovský těsně vedl 26:25, po druhém endu byl stav vyrovnaný 52:52 a pak už měl navrch Tabansky, jenž náskok zvyšoval až na konečných 139:131.

„Střílel strašně hezky, já ho znám osobně, je to můj kamarád. Předvedl super výkon, bohužel ten můj byl dneska špatnej. Každopádně je to sport, život jde dál. Jsem možná teď rád za tuhle zkušenost, že člověk může žít s pocitem, že na paralympiádě prohrál dřív než ve finále,“ řekl Drahonínský serveru iDNES.

Kaplický rodák Drahonínský tak při páté účasti na paralympiádě poprvé zůstal bez medaile z individuální soutěže: při premiéře v Pekingu 2008 získal zlato, poté v Londýně a Riu de Janeiro stříbro a před třemi lety v Tokiu se stal podruhé šampionem. Ve sbírce má ještě stříbro a bronz z mixu s Musilovou.

„Mrzí mě to. Trénuju, makám, hodně lidí tady dělá svou práci skvěle a já jsem to… Jak říkám, život jde dál, trošku si pobrečím. Ale mrzí mě to kvůli fanouškům, kteří se sem táhli takovou cestu,“ řekl Drahonínský. „Teď se musím vybrečet, dát si studenou sprchu a zítra se probudit do nového dne a zkusit zabrat se Šárkou, které se tady daří, abych jí to nepokazil,“ řekl o partnerce v mixu, jež v sobotu obhájila stříbro v individuální soutěži.

Zopakovat zisk medaile z Tokia se nepovedlo ani atletovi Aleši Kisému, jenž bral před třemi lety ve vrhu koulí bronz. Jeden z dvojice českých vlajkonošů na středečním slavnostním zahájení obsadil v kategorii F53 výkonem 8,12 metru šesté místo, po diskvalifikaci jednoho ze soupeřů se posunul na konečnou pátou příčku. K zopakování bronzu z minulé paralympiády potřeboval hodit o 30 cm dál.

Plavkyně Vendula Dušková skončila v polohovém závodu na 200 metrů jedenáctá v českém rekordu 3:02,35.