Komerční prezentace Aktualizace: 27.07.2024 22:02

Paříž – Plavkyně Barbora Seemanová se ve své první disciplíně na olympijských hrách v Paříži do finále nedostala. V semifinále na 100 metrů motýlek obsadila 11. místo, k postupu jí chybělo 71 setin sekundy. V dopoledních rozplavbách posunula český rekord na 57,50, vlastní národní maximum z loňského listopadu vylepšila o 25 setin. Australanka Ariarne Titmusová obhájila zlato v závodě na 400 metrů volný způsob.

Nejrychlejší v semifinále byla Američanka Gretchen Walshová v olympijském rekordu 55,38. Její světový rekord je o dvě desetiny lepší. Seemanová zaostala za svým dopoledním rekordním časem o 14 setin.

V Paříži tak Seemanová ve své doplňkové disciplíně zaplavala dva nejlepší časy kariéry. „Super, hodnotím to jako hezký, pozitivní start do olympiády. Jsem ráda, že jsem si mohla zažít tu atmosféru, bylo to pro mě důležité. To byl ten cíl, se kterým jsem na tu stovku motýlka startovala. Takže jsem spokojená,“ pochvalovala si čtyřiadvacetiletá plavkyně.

Paříž je pro ni třetí olympiádou. V Riu de Janeiro v roce 2016 byla mladinká, šesté místo na 200 metrů volný způsob v Tokiu vybojovala před prázdnými tribunami. „Je to velký aspekt ti diváci a to, že tam pár metrů od vás řve a duní tribuna. I když máte sluchátka, tak to slyšíte. Určitě je to zážitek i v tomhle smyslu,“ poznamenala.

O pondělní finále kraulařské dvoustovky, v níž je dvojnásobnou mistryní Evropy, bude Seemanová bojovat v neděli. „Určitě budu rozplavbu brát trošičku s nadhledem a budu si hlavně hlídat, jak tam budu nasazená, abych to neprokaučovala. S malinkou rezervou určitě půjdu. Semifinále pak poplavu rozhodně naplno,“ plánovala.

Seemanová se na pařížskou olympiádu naladila čtyřmi medailemi z červnového mistrovství Evropy v Bělehradu, z toho dvě byly zlaté. I dnešní starty jsou pro ni povzbuzením. „Nebyl to pro mě úplně orientační start, to bych vůbec neřekla. Asi je to takové, že člověk dostane trošku sebevědomí po tom startu. Ale myslím si, že i bez toho motýlka vím, že ta forma ty poslední měsíce teď byla slušná,“ dodala aktuálně nejlepší česká plavkyně.

Po kraulařské dvoustovce ji na OH čekají ještě starty na 100 metrů volný způsob a v polohovému závodu na 200 metrů.

Australská plavkyně Titmusová obhájila zlato z čtyřstovky, Ledecká byla třetí

Očekávaný plavecký souboj o olympijské zlato na 400 metrů volný způsob vyhrála v Paříži australská obhájkyně prvenství a světová rekordmanka Ariarne Titmusová. Američanka Katie Ledecká usilovala o osmé zlato marně, dohmátla třetí za sedmnáctiletou Summer McIntoshovou z Kanady.

Před třemi lety v Tokiu zvítězila Titmusová před šampionkou z Ria Ledeckou o 67 setin. Tentokrát měla třiadvacetiletá Australanka v cíli téměř sekundový náskok a získala třetí olympijské zlato. Ledecká na stříbro ztratila dvě a půl sekundy, uhájila alespoň první olympijský bronz. Celkově už má z OH jedenáct medailí, titulů mistryně světa dosud nasbírala 21.

Tutéž trať mužů vyhrál Němec Lukas Märtens. Ve finále dlouho útočil na světový rekord, nakonec však za patnáct let starým časem krajana Paula Biedermanna zaostal o více než sekundu.

Dvaadvacetiletý Märtens se na OH postaral o první německé plavecké zlato od triumfu Michaela Grosse z roku 1988 v Soulu. Předloňský mistr Evropy má z MS v této disciplíně tři medaile, ale titul mu dosud na světové scéně unikal. Před světovým šampionem z roku 2022 Elijahem Winnigtonem z Austrálie dohmátl v Paříži o 43 setin dříve.

McIntoshová nastoupila necelou hodinu po čtyřstovce také do kraulové štafety na 4×100 metrů, ale další medaili nepřidala, s Kanadou byla čtvrtá. Počtvrté za sebou zvítězily Australanky. Zlato z Tokia obhájila také mužská štafeta USA, její finišman Caeleb Dressel přidal do své olympijské sbírky osmé zlato.

Plavání na LOH v Paříži:

Finále:

Muži:

400 m v. zp.: 1. Märtens (Něm.) 3:41,78, 2. Winnington (Austr.) 3:42,21, 3. Kim U-min (Kor.) 3:42,50, 4. Short (Austr.) 3:42,64, 5. Costa (Braz.) 3:42,76, 6. Fej Li-wej (Čína) 3:44,24.

4×100 m v. zp.: 1. USA (Alexy, Guiliano, Armstrong, Dressel) 3:09,28, 2. Austrálie (Cartwright, Southam, Taylor, Chalmers) 3:10,35, 3. Itálie (Miressi, Ceccon, Conte Bonin, Frigo) 3:10,70, 4. Čína 3:11,28, 5. Británie 3:11,61, 6. Kanada 3:12,18.

Ženy:

400 m v. zp.: 1. Titmusová (Austr.) 3:57,49, 2. McIntoshová (Kan.) 3:58,37, 3. Ledecká (USA) 4:00,86, 4. Fairweatherová (N. Zél.) 4:01,12, 5. Goseová (Něm.) 4:02,14, 6. Maddenová (USA) 4:02,26.

4×100 m v. zp.: 1. Austrálie (O’Callaghanová, Jacková, McKeonová, Harrisová) 3:28,92, 2. USA (Douglassová, Walshová, Huskeová, Manuelová) 3:30,20, 3. Čína (Jang Ťün-süan, Čcheng Jü-ťie, Čang Jü-fej, Wu Čching-feng) 3:30,30, 4. Kanada 3:32,99, 5. Švédsko 3:33,79, 6. Francie 3:34,99.

Semifinále s českou účastí:

Ženy:

100 m mot.: 1. Walshová (USA) 55,38, …11. Seemanová (ČR) 57,64 – nepostoupila do finále (v rozplavbách 57,50 – český rekord).