Komerční prezentace Aktual.: 19.10.2024 18:36

Ostrava – Fotbalisté Plzně zvítězili ve šlágru 12. kola první ligy v Ostravě 3:1 a odskočili soupeři v tabulce na rozdíl šesti bodů. Viktorii poslal v úvodním dějství do dvoubrankového vedení ghanský útočník Prince Adu, v 87. minutě snížil Matěj Šín, ale hned za dvě minuty definitivně rozhodl další střídající hráč Erik Jirka.

Baník v pátém domácím utkání ligové sezony poprvé nevyhrál a nevyužil šanci ze čtvrtého místa tabulky Plzeň bodově dotáhnout. Západočeši v nejvyšší soutěži podruhé za sebou zvítězili a potvrdili, že se jim proti Slezanům dlouhodobě daří. S Ostravou prohráli jediný z posledních 32 ligových zápasů a v šesti z minulých osmi zvítězili.

„Hráli jsme dobře. Dostali jsme se pod tlak až v závěru, možná tam hrál roli pocit jistoty dvoubrankového vedení. Vážíme si tohoto vítězství, je to úspěch. Musím pochválit mužstvo, jak to zvládlo a přistoupilo k tomu,“ řekl na tiskové konferenci trenér Plzně Miroslav Koubek.

Baník sice utkání zahájil aktivně, ale rychlá úvodní branka padla na druhé straně. Plzeň udeřila z první vážné situace. Sojka, jenž v sestavě nahradil distancovaného reprezentanta Červa, v páté minutě povedenou přihrávkou poslal do úniku Adua, ten přetlačil ostravské stopery a pak už jen technicky obstřelil brankáře Markoviče.

Domácí si z nesnází mohli pomoci standardkou. V 18. minutě sice po rohu dorážel správným směrem Chaluš, ale střela neměla razanci a hostující defenziva ji na čáře zastavila. Plzeň působila kompaktněji a sehraněji. Ve 24. minutě ostravský stadion zmlkl podruhé poté, co se míč po dorážce Havla znovu dostal do domácí sítě, ale videorozhodčí po dlouhé kontrole odhalil těsný ofsajd.

Nebezpečný kontr po půlhodině předvedl i Baník. Ewerton zatáhl míč po křídle, oslovil na ose hřiště Prekopa, jenž však mířil přesně do Jedličkovy náruče. Západočeši byli ve finální fázi mnohem nebezpečnější. Ve 37. minutě Kalvach vybídl průnikovou přihrávkou Vydru, který však trefil jen břevno a proti svému bývalému klubu neskóroval.

Ve 43. minutě už hosté zvýšili svůj náskok. Na Havlův povedený jemný centr z pravé strany si na malém vápně naskočil Adu a hlavou překonal Markoviče. Jednadvacetiletý ghanský útočník si připsal čtvrtý soutěžní a třetí ligový gól po nedávném příchodu z Kryvbasu Kryvyj Rih.

„Slušná produktivita. Pracujeme s ním denně, posouvá se. Má dobrou individuální činnost, umí udeřit, střílet branky. Pracujeme s ním i na dalších věcech,“ uvedl Koubek, který v minulosti vedl Baník.

Plzeň byla ve finální fázi nebezpečnější i po změně stran. Vydra v 54. minutě vypálil po přistrčení od Adua pohotově z voleje, ale Markovič jeho pokus vyškrábl na roh. Ostrava po hodině hry přešla na rozestavení se třemi obránci, ale vývoj na trávníku to zásadně neovlivnilo.

Domácím se dlouho nedařilo otevřít defenzivu Viktorie, až v 87. minutě unikl vlevo Tanko a Šín zblízka nasměroval míč do sítě. Jakékoliv drama ale hned za dvě minuty utnul další střídající hráč Jirka, který po přečíslení zavěsil potřetí.

Baník v dlouhém nastavení ještě mohutně Plzeň zatlačil, ale brankář Jedlička kryl i gólovou hlavičku Holzera. Slezané prohráli po šesti ligových zápasech. Viktoria bodovala v Ostravě počtrnácté z posledních 15 duelů nejvyšší soutěže.

„Fotbalově to nebylo špatné, ale rozhoduje se v šestnáctkách. Plzeň hraje už několik let evropské poháry a má velkou kvalitu. Je třeba si to rozebrat a pracovat dál,“ uvedl trenér Ostravy Pavel Hapal.

„Jsem vyčerpaný, nebylo to ani v jedné chvíli rozhodnuté. Baník měl šance až v závěru, do té doby to bylo z naší strany pod kontrolou. Ale jako trenér předjímáte, že se může stát to nejhorší. Pořád jsme museli být na špičkách,“ dodal Koubek.

Hlasy trenérů po utkání:

Pavel Hapal (Ostrava): „Po nějaké době porážka doma, ale s velice kvalitním týmem. Udělali jsme moc chyb v defenzivní činnosti a soupeře jsme pouštěli do zakončení. Ve statistikách jsme možná byli lepší, ale rozhoduje se v šestnáctkách, tam jsme si nedokázali nic vypracovat. Inkasovali jsme jednoduchý gól po míči za obranu. Pak přišel druhý, předtím břevno, Markovič pak chytil tutovku. Špatně jsme bránili. Střel jsme měli dost, ale dali jsme jen jeden gól v závěru. Navíc jsme hned z rozehrávky znovu inkasovali. V závěru měl ještě Holzi (Holzer) šanci hlavou, ale neproměnil. Mrzí nás to, i když jsme to nebrali jako utkání o třetí místo, protože těch zápasů je spousta. Chceme doma vyhrávat, teď jsme to nezvládli. Je třeba zvednout hlavu a jít dál.“

Miroslav Koubek (Plzeň): „Hráli jsme dobře, dostali jsme se pod tlak až v závěru. Možná zaúřadoval pocit jistoty dvoubankového vedení. Baník byl těžkým soupeřem, jsme rádi, že jsme to zvládli. I proto, abychom se dostali do klidnějších vod. Je to úspěch. Baník nám dýchal na záda, doma se mu dařilo, včetně Kodaně. Vážíme si tohoto vítězství. Musím pochválit mužstvo, jak to zvládlo a přistoupilo k tomu. Měli jsme dnes i štěstí, mohli jsme klidně prohrát. Hraje se na góly. Pokud je těch střel méně, ale jste efektivní, je to fajn zjištění toho zápasu. Baník hraje za Pavla Hapala čím dál lepší zápasy, ty minulé proti němu mi přišly snazší než dnes.“

Baník Ostrava – Viktoria Plzeň 1:3 (0:2)

Branky: 87. Šín – 5. a 43. Adu, 89. Jirka. Rozhodčí: Berka – Kříž, Vlček – Petřík (video). ŽK: Chaluš – Havel. Diváci: 10.888.

Sestavy:

Ostrava: J. Markovič – Juroška (61. Pojezný), Frydrych, Chaluš, Kpozo (76. Holzer) – Boula (85. Grygar), Rigo (61. Šín) – Buchta, Kubala (61. Tanko), Ewerton – Prekop. Trenér: Hapal.

Plzeň: Jedlička – Dweh, S. Markovič, Jemelka – Havel, Sojka (78. Panoš), Kalvach, Cadu – Šulc (90.+4 Hejda) – Vydra (82. Vašulín), Adu (82. Jirka). Trenér: Koubek.