Komerční prezentace Aktualizace: 28.02.2024 07:47

Berlín – Počet žadatelů o azyl v zemích EU se v loňském roce meziročně zvýšil o 1,14 milionu, tedy 18 procent, což je nejvíce od migrační krize z let 2015-2016. S odvoláním na dnes publikovanou analýzu Agentury Evropské unie pro otázky azylu (EUAA) o tom píše agentura Reuters. Nové údaje podle ní posílí už nyní ostré debaty o migraci a krajně pravicových náladách před řadou místních a všeobecných voleb v řadě evropských zemí a před červnovými volbami do Evropského parlamentu.

Nejvíce zastoupeni mezi žadateli o azyl v EU jsou podle EUAA nadále Syřané a Afghánci. Zatímco loni počet syrských žadatelů meziročně stoupl o 38 procent, počet afghánských žadatelů ve srovnání s rokem 2022 klesl o 11 procent.

Třetí nejpočetnější skupinou mezi žadateli o azyl jsou nově občané Turecka, kteří loni podali o 82 procent více žádostí než předloni.

Počet Palestinců, kteří požádali o azyl, se v důsledku války mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamásem, která začala po útoku palestinských ozbrojenců na Izrael 7. října, zvýšil na rekordních téměř 11.600. Zpráva uvádí, že je obtížné správně zaznamenat jejich počet, protože většina členských zemí EU Palestinu jako stát neuznává. Nejvyhledávanější zemí mezi žadateli o azyl bylo podle EUAA loni nadále Německo.

Na konci roku 2023 přibližně 4,4 milionu uprchlíků z Ukrajiny požívalo dočasné ochrany v EU, Norsku a Švýcarsku. „Česká republika hostila nejvíce příjemců v přepočtu na obyvatele, následovalo Bulharsko, Estonsko, Litva a Polsko,“ uvádí EUAA.

Podíl
Exit mobile version