Nové Město na Moravě (Žďársko) – Prezident Českého biatlonového svazu Jiří Hamza vyzdvihl organizátory mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, kteří se popasovali s nepříznivým počasím. Případnými změnami v realizačním týmu reprezentace se chce zabývat až po sezoně. Před novináři řekl, že výsledky českých závodníků nebyly úplně podle představ, příčiny však hodnotit nechtěl. Přál si, aby se tým co nejlépe připravil do olympiády v Miláně a Cortině d’Ampezzo 2026. Šampionát navštívilo přes 210.000 fanoušků.

„Určitě jsme tu jeli líp než v sezoně, ale je jasné, že to není, jak jsme chtěli. Musíme to zanalyzovat a říct si jak dál. Neděláme asi vše dobře, když se nedaří, ale může to být o detailech, nastavení hlav lidí v realizačním týmu i sportovců. Věřím, že to zvládneme, protože talenty na to máme. Terka Voborníková, Mikys (Tomáš Mikyska), Makula (Markéta Davidová) ještě není stará, abychom se bavili, že už se nemůže zlepšovat,“ uvedl Hamza.

Nejlepším českým individuálním výsledkem na MS bylo deváté místo Davidové ve stíhacím závodě. Z mužů byl nejlépe desátý Mikyska ve vytrvalostním závodě. Češi tak v sezoně neskončili ani na domácím MS v individuálních závodech do sedmého místa.

„Musí si k tomu říct své Ondra (Rybář – sportovní ředitel). Nechci rozebírat, jestli máme dobrou techniku na lyžích, nebo blbou techniku střelby. To mi z mé pozice nepřísluší. Ale určitě se tím zabývat budeme. Chtěli jsme se vrátit už tady, to se nepodařilo a musíme se připravit na olympijské hry, abychom tam byli konkurenceschopní. Je vidět, že ve štafetách můžeme jezdit pravidelně do šestky, ale potřebujeme udělat krok B a posunout se k medailím,“ doplnil.

Češi nebyli v individuálních závodech na MS v první osmičce poprvé od roku 2004. Na vrcholné akci prožili nejhorší bilanci od olympijských her ve Vancouveru 2010. Hamza ale o konkrétních změnách hovořit nechtěl. „Nebylo by to fér vůči závodníkům i trenérům. Po sezoně vše zanalyzujeme a přijmeme opatření, která by měla být ta správná,“ řekl.

Hlavními vítězi mistrovství světa jsou podle něj pracovníci, kteří se podíleli na pořádání šampionátu i přes nepříznivé teplé počasí. „Není to o nás bafuňářích nahoře, ale o lidech dole. A to co ti traťaři, stadioňáci, lidé na střelnici a rolbaři předvedli … I přesto, že to bude o hodně více nákladů, tak být to někde jinde, tak se to mistrovství v tuto chvíli už nejelo. Celému štábu mohu jen poděkovat. Musíme jim dát velké prémie, plně si je zaslouží,“ řekl Hamza.

Rozpočet, který se před začátkem šampionátu pohyboval kolem 270 milionů korun, bude lehce překonán. „Bavíme se řádově o milionech korun. Třeba dva dny před závody se musela předělat doprava. Měli jsme však plán B a měli jsme ho i narozpočtovaný, takže by s tím problém být neměl. Rozpočet určitě minusový nebude,“ uvedl Hamza.

Pro uspořádání šampionátu byl klíčový zásobník umělého sněhu, jenž byl v blízkosti Vysočina Areny vybudován v roce 2016. „Ukázalo se, že pokud budeme chtít garantovat závody, tak do výšky 1500 metrů nad mořem to bude do budoucna nezbytnost. Dnes nikde v Evropě 1500 metrů nad mořem sníh neleží. V téhle výšce máme jediné středisko, kterým je Anterselva. Kdyby nebylo zásobníku, tak bychom museli mistrovství zrušit,“ líčil Hamza.

Z toho, že jsou příští rok v plánu v Novém Městě na Moravě závody Světového poháru až v březnu, strach nemá. „Poprali jsme se tady se 14 dny, takže se popereme se svěťákem v březnu příští rok, který je na čtyři dny,“ podotkl.

Potěšila ho návštěvnost ve Vysočina Areně, která činila během devíti závodních dní 210.681 fanoušků. Téměř o deset tisíc překonala domácí světový šampionát před 11 lety. „Myslím, že se z toho stal takový druhý národní sport. I čísla sledovanosti, co mi ráno říkali kluci z televize, jsou obrovská. Jde o 200 až 300 tisíc větší než vloni,“ řekl Hamza.

Biatlonové MS v Novém Městě navštívilo přes 210.000 fanoušků

Biatlonové mistrovství světa v Novém Městě na Moravě navštívilo během devíti závodních dní 210.681 fanoušků. Divácký rekord dál drží šampionát v Ruhpoldingu v roce 2012, kam dorazilo 240 tisíc příznivců. Návštěvnost letošního mistrovství světa překonala o téměř deset tisíc fanoušků šampionát na Vysočině z roku 2013. Novináře o tom informovali organizátoři.

„Chci fanouškům poděkovat. Samozřejmě jsme to jako na minulém mistrovství kombinovali se školními dny, protože v ty hluché dny bychom arénu nevyprodali. To ale nevyprodá nikdo na světě. Myslím, že je nepodstatné, jestli přišlo 190 tisíc nebo 204 tisíc. Lidé byli neuvěřitelní. Na to, že jsme do mistrovství světa jezdili špatně a nedařilo se nám, tak to, co tady bylo, bylo peklo,“ řekl šéf biatlonového svazu Jiří Hamza.

Šampionát v Novém Městě na Moravě odstartoval 7. února smíšenou štafetou, kterou zhlédlo ve Vysočina Areně 20.200 fanoušků. O dva dny později navštívilo sprint žen 26.324 diváků, následující den vidělo stejnou disciplínu mužů 26.863 fanoušků. Stíhací závody se konaly před 27.225 diváky.

Ve druhém týdnu navštívilo 13. února vytrvalostní závod žen 19.298 diváků, vytrvalostní závod mužů vidělo 15.149 fanoušků. Ve čtvrtek přišlo na smíšenou štafetu dvojic 17.610 diváků a mistrovství vyvrcholilo největšími návštěvami o víkendu. Na sobotní štafety si našlo cestu do Vysočina Areny 28.572 fanoušků a dnešní závody s hromadným startem zhlédlo 29.440 diváků.

Šampionát v Novém Městě na Moravě překonal loňské mistrovství v Oberhofu, kam přišlo dohromady 150 tisíc fanoušků. „Myslím, že je to hra čísel. Nemá smysl to řešit. Byl jsem strašně mile překvapený ohlasy v pátek během vyhlášení Síně slávy. Devadesát procent lidí za mnou chodilo a říkali něco v tom smyslu, že to bylo peklo. Divácká kulisa je tady dnes jednoznačně nejlepší ze všech stadionů na světě,“ uvedl Hamza.

Letošní šampionát překonal také domácí mistrovství světa v roce 2013, kdy do Vysočina Areny zavítalo během osmi závodních dní 201.500 fanoušků. Vloni během březnového Světového poháru v Novém Městě na Moravě přišlo během čtyř dní 86 tisíc lidí.

Podíl
Exit mobile version