Aktualizace: 6.02.2024 18:36

Praha – Odbor národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI) připravuje návrh vyhlášky pro případné stažení potravin s HHC z trhu. Vobořil to dnes řekl ČTK. Jako řešení problémů s výrobky s tímto kanabinolem vidí rychlé přijetí novely o návykových látkách s regulací takzvaných psychomodulačních látek, která je nyní ve Sněmovně. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) odpoledne na síti X uvedl, chce ve středu projednat ve vládě zařazení HHC na seznam návykových látek.

Hexahydrokanabinol HHC pochází z konopí, dá se vyrobit synteticky. Má povzbuzující účinky. Ve větší dávce však může vyvolat úzkosti, závratě a další potíže. Prodej je legální. K dostání jsou náplně do elektronických cigaret, cukrovinky a další produkty. Na rizikovost HHC v potravinách před dvěma týdny Vobořil upozorňoval. V poslední době po požití výrobků s HHC skončilo v nemocnicích několik dospělých i dětí.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes novinářům v Třebíči řekl, že o možnostech kontroly by mohla ve středu jednat vláda a že SZPI zatím nemá nástroj k zamezení prodeje, protože látka nepatří mezi zakázané či nebezpečné. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob ČTK řekl, že resort zvažuje zařazení HHC na seznam zakázaných látek i jiné opatření k zákazu prodeje.

„Můj cíl je jasný: přidat HHC na seznam návykových látek a tím fakticky zakázat jeho prodej,“ uvedl dnes na síti X šéf resortu zdravotnictví Válek. Na středečním zasedání vlády chce se situací kolem HHC seznámit ostatní ministry. Pokud budou s jeho záměrem souhlasit, chce jim předložit návrh vládního nařízení příští týden. „Nepochybuji, že vzhledem k situaci vláda můj návrh tentokrát podpoří,“ dodal Válek.

Vobořil dnes uvedl, že jeho odbor spolu s potravinářskou inspekcí chystá návrh vyhlášky, díky níž by se daly potraviny s HHC stáhnout z trhu. „Není to dokonalé řešení, ale pro tuto chvíli je nejlepší,“ míní Vobořil. Podle něj by pak bylo potřeba důsledně kontrolovat, zda se opatření neobchází a produkty k jídlu s HHC se dál neprodávají třeba jakou dekorativní předměty. O možném postupu nedávno psaly Lidové noviny.

S případným zařazením HHC na seznam zakázaných látek koordinátor nesouhlasí. Poukazuje na zkušenosti z Francie. Po tamním zákazu některých látek se na trhu hned objevily další deriváty s ještě silnějším účinkem. „Je to nekonečný koloběh,“ podotkl Vobořil.

Jako řešení vidí urychlené přijetí novely o návykových látkách s regulací takzvaných psychomodulačních látek. Loni na začátku srpna ji předložili poslanci všech stran kromě SPD. Sněmovna předlohu poslala do dalšího projednávání koncem září. Takzvané druhé čtení má v programu nynější schůze. Podle Vobořila by bylo ideální tento bod předřadit a legislativní proces urychlit.

Experti na drogovou problematiku hodnotí psychomodulační látky, mezi které by pak měl patřit i kanabinol HHC, jako méně rizikové. Doporučují ale stanovit jasná pravidla kontroly a prodeje. Vobořil už dřív řekl, že by prodej mohl být jen s obsluhou, ne v automatech. Produkty by se nesměly prodávat dětem a mladým do 18 let. Zakázaná by byla reklama.

„Řešením je udržet část regulovaného trhu, který je saturovaný méně rizikovými látkami. Pak není prostor pro nebezpečnější látky,“ uvedl Vobořil.

Na seznamu zakázaných látek je v Česku kolem pěti stovek sloučenin. Ministerstvo zdravotnictví na něj chtělo HHC zařadit už loni v červenci, vláda s tím ale tehdy nesouhlasila. Místo zákazu vznikla projednávaná novela.

 

Podíl
Exit mobile version