Komerční prezentace Aktual.: 7.11.2024 11:55
Brusel – Přístupová jednání s Černou Horou a Albánií o vstupu do Evropské unie by mohla být ukončena v roce 2026 a 2027. Během dnešního slyšení před europoslanci v Bruselu to uvedla slovinská kandidátka na eurokomisařku Marta Kosová, která má mít na starosti právě portfolio rozšíření EU. Podpora Ukrajiny je podle ní zásadní. Kosová rovněž několikrát zopakovala, že proces rozšíření musí být „transparentní, spravedlivý a založený na zásluhách“.
V souvislosti s Ukrajinou a Moldavskem se někdy objevují spekulace, že by mohl být jejich proces přistoupení do EU urychlen kvůli tomu, jakým hrozbám ze strany Ruska čelí. Marta Kosová nicméně tento přístup podle všeho nepodporuje, poznamenal bruselský server Politico. „Nové členské státy přijmeme pouze v případě, že se přihlásí k našim hodnotám, demokracii a k právnímu státu,“ řekla slovinská kandidátka europoslancům. Jak bývalá novinářka a velvyslankyně v Německu a ve Švýcarsku zdůraznila, nikdy „nedá přednost rychlosti před kvalitou“.
Na adresu Kyjeva nicméně uvedla, že „podpora Ukrajiny je pro ni zásadní“. „I když je na Ukrajině válka, země si vede ve vyjednávacím procesu velmi dobře,“ dodala.
Kandidátských zemí na vstup do EU je nyní celkem devět, jsou jimi Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Severní Makedonie, Srbsko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie a Turecko. Potenciální kandidátskou zemí je Kosovo.
V souvislosti s procesem rozšíření se chce Kosová zaměřit i na boj s dezinformacemi, jak v kandidátských zemích, tak v členských státech nynější sedmadvacítky. Dalším úkolem, kterému se chce věnovat mimo jiné právě v regionu Západního Balkánu, je boj s vlivem Ruska a Číny. „Když v této oblasti nebudeme aktivní my, bude tam někdo jiný,“ poznamenala.
Do své role a procesu rozšíření slíbila „vnést novou energii“. Bývalá profesionální plavkyně, která je velkou milovnicí sportu, přirovnala přístupový proces k běhu. Rozšiřování Evropy je podle ní maraton, nikoli sprint. „Naši občané mají na rozšíření různé pohledy a mají i obavy. Budu jim naslouchat. Musíme komunikovat, co děláme a proč je rozšíření pro Evropu dobré,“ dodala.
Takzvané grilování, které trvá tři hodiny, se odehrávalo v poklidném duchu. S útočnými otázkami, za které si vysloužili od předsedy výboru Davida McAllistera napomenutí, vystoupili k závěru jen slovenský nezařazený europoslanec Ľuboš Blaha ze strany Sociální demokracie – Směr. Ten se Kosové dotazoval na to, jak chce EU přijmout Ukrajinu, když „je to nejvíce zkorumpovaná země na světě“. Ve své otázce ostře kritizoval i ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Blaha nedávno navštívil Moskvu, kde se omlouval za údajnou „rusofobii na Západě“, za což byl na říjnovém plenárním zasedání EP kritizován.
Slovinská kandidátka na jeho dotaz s klidem odpověděla, že korupce je problémem nejen kandidátských zemí, ale i členských států a že je potřeba se tímto tématem určitě zabývat. S ještě osobnějším útokem následně přišel maďarský europoslanec András László z populistické frakce Patrioti pro Evropu. Kosová byla podle něj agentkou jugoslávské tajné služby a v Bruselu by tak vůbec neměla pracovat. Podobné spekulace se objevily v mediích již dříve, slovinská kandidátka ale dnes opět zopakovala, že žádné vazby na tajnou policii někdejší komunistické Jugoslávie neměla.