Komerční prezentace Aktual.: 19.11.2024 07:18

Tbilisi – V gruzínské metropoli Tbilisi se střetly bezpečnostní složky s demonstranty protestujícími proti oznámeným výsledkům nedávných parlamentních voleb. Informovala o tom dnes ráno ruská státní tisková agentura TASS. Portál Civil.ge uvádí, že policie pokojné demonstranty nejprve rozháněla a poté je na jiném místě začala zatýkat. Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda (RFE/RL) v pondělí napsalo, že prounijní demonstranti postavili v centru Tbilisi stany a prohlásili, že neustoupí, dokud nebudou nové parlamentní volby.

Policie se snažila uvolnit silnici a použila přitom proti demonstrantům slzný plyn, napsal TASS. Protestující podle agentury kladli odpor a na policisty létaly kameny; několik lidí je zadrženo. O něco později TASS napsal, že situace se uklidnila. Agentura Reuters v této souvislosti podotkla, že nemohla zprávy ruské agentury nezávisle ověřit.

Portál Civil.ge píše, že policie začala zatýkat pokojné demonstranty, které před tím vyhnala z jiného místa, a hlášeno je asi deset zraněných. Předtím – v časných ranních hodinách – podle stejného zdroje příslušníci bezpečnostních složek začali demonstranty rozhánět a rozebrali jejich stany.

V říjnovém hlasování podle oficiálních výsledků zvítězila vládní strana Gruzínský sen, která podle kritiků uplatňuje autoritářskou politiku a inspiruje se Ruskem. Prezidentka Salome Zurabišviliová a opoziční koalice, které média označují obecně za prozápadní, výsledky neuznaly a označují je za zmanipulované. Prezidentka žádá nové hlasování.

Mezinárodní pozorovatelé upozornili, že při volbách se objevily případy kupování hlasů či zastrašování a že hlasování se konalo v napjaté a nenávistné atmosféře. Hlášeny byly případy rvaček u volebních místností nebo vícečetného hlasování. Evropská unie a Spojené státy vyzvaly k prošetření údajných volebních nesrovnalostí.

Premiér Irakli Kobachidze z Gruzínského snu už dříve odmítl kritiku a podle Civil.ge uvedl, že volby byly spravedlivé, svobodné a demokratické. V neděli podle téhož zdroje ministerský předseda sdělil, že nově zvolený parlament se poprvé sejde 25. listopadu. Opozice mezitím odmítla přijmout poslanecké mandáty, které jí na základě oznámených výsledků náleží.

Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vystupovala jako prozápadní země a krátce po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 požádala o členství v Evropské unii. Vztahy se Západem se však v poslední době zhoršily. Gruzínský parlament letos schválil dva zákony, které prosadil Gruzínský sen a které kritici označují za normy inspirované Ruskem, kde režim zavedl řadu represivních opatření. EU kvůli takzvanému zákonu o zahraničním vlivu pozastavila gruzínský přístupový proces.

Podíl
Exit mobile version