Aktual.: 7.01.2025 18:17
Praha – Poslanecká sněmovna se bude zabývat žádostí o vydání předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury k trestnímu stíhání. Kriminalisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie dnes žádost doručili Sněmovně. Opozičního politika podezírají ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, a to v souvislosti s loňskou billboardovou kampaní hnutí. Okamura krok označil za snahu ho umlčet a kriminalizovat opozici. Trestní oznámení na něj podal někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z vládní TOP 09.
Kontroverzní billboardy SPD se objevily před loňskými krajskými volbami. Na jenom z nich byl muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili s textem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu“. Kritici reklamu označili za rasistickou, podle nich jen zbytečně strašila veřejnost. Padla trestní oznámení. Policie v polovině srpna oznámila, že kvůli plakátu zahájila úkony trestního řízení, a to pro možné podněcování k nenávisti vůči skupině osob.
Okamura dnes opětovně odmítl spojování SPD s rasismem či xenofobií, kampaň označil za alegorii. Reagovala na kroky vlády a její podíl na unijním migračním paktu, kvůli němuž budou do Česka podle něj proudit migranti. „Chtějí mě stíhat za plakát, kde jsme si z jejich pokrytectví a lží udělali srandu, byť je hodně trpká a smutná,“ prohlásil. Postup vůči své osobě označil za snahu kriminalizovat opozici, útok na svobodu slova a pokus ho umlčet.
Sněmovní mandátový a imunitní výbor by se měl zabývat policejní žádostí o vydání Okamury k trestnímu stíhání začátkem února. Vydá doporučení Sněmovně. O zbavení imunity rozhodne plénum, které by mohlo o vydání šéfa SPD hlasovat v březnu. Zatímco politici vládní koalice a Pirátů se vyjádřili pro zbavení imunity, opoziční hnutí ANO má rezervovaný postoj a bude o věci ještě jednat.
Pospíšil dnes zmínil, že trestní oznámení podal v létě. „Dnes kvůli tomu policie požádala o vydání Tomia Okamury k trestnímu stíhání. Co z toho plyne? Že má smysl proti těmto lidem a jejich praktikám vždy bojovat! Jedině tak se nenávist vůči rase či etniku nestane normou,“ uvedl.
Podle Okamury ale nemá plakát s rasismem vůbec nic společného. Varování z kampaně se navíc naplnila, řekl Okamura s odkazem na útoky nožem v západních zemích či na nedávný útok na vánoční trhy v německém Magdeburku. Doplnil, že bude dál bojovat za bezpečné Česko, protože „tu nechce nelegální africké a islámské migranty“.
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová ČTK řekla, že osobně se k vydání nekloní. Kampaň, kvůli které policie Okamuru podezírá z podněcování k nenávisti, se jí nelíbila a přišla jí přehnaná. Nemyslí si ale, že by za to měl být politik stíhán. Kauzu přirovnala k tomu, když vládní koalice zveřejnila obrázek politiků ANO s ruskými vlajkami na tvářích. Případ budou politici ANO ještě řešit na klubu.
Vicepremiér a lidovecký poslanec Marian Jurečka naopak ve Sněmovně pro vydání šéfa SPD hlasovat bude, kampaň podle něj byla za hranou. První místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek očekává, že Okamura sám podpoří při hlasování Sněmovny žádost o své vydání k trestnímu stíhání. Předpokládá, že koaliční politici se rozhodnou stejně. K vydání se kloní podle místopředsedkyně strany Olgy Richterové i dříve vládní, nyní opoziční Piráti.
Podání dalších trestních oznámení vyvolal také předvolební plakát SPD, na kterém dva romští chlapci kouřili cigaretu. Snímek vytvořila umělá inteligence. V textu stálo: „Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj’ na háku…“ a „Podpora pouze pro rodiny, kde děti plní školní docházku!“.
Volební kampaní SPD se zabývaly i soudy. Krajské soudy návrhům nevyhověly, kvůli procesním důvodům nezasáhl ani Ústavní soud (ÚS). Kritici kampaně SPD se měli podle ÚS ještě obrátit na Nejvyšší správní soud.
Ve funkčním období současné Sněmovny jde o třetí případ žádosti o vydání k trestnímu stíhání. Předchozí dva se týkaly dlouholetých trestních kauz, a to pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Oba byli imunity zbaveni.
Poslance kvůli nezávislosti rozhodování zákonodárného sboru chrání imunita. Nelze je stíhat za hlasování či projevy v parlamentní komoře, zákonodárce podléhá jen disciplinárnímu řízení. V ostatních případech platí, že poslance nelze trestně stíhat bez souhlasu Sněmovny.