Komerční prezentace Aktual.: 4.12.2024 15:25
Tbilisi – Gruzínská policie zbila a zadržela vůdce jednoho ze čtyř hlavních opozičních uskupení Niku Gvaramiu, uvedla dnes gruzínská média. V zemi neustávají protivládní protesty od 28. listopadu, kdy vládnoucí strana oznámila, že až do roku 2028 pozastavuje přístupová jednání s Evropskou unií.
Opoziční Koalice pro změnu zveřejnila na sociální síti X záběry, jak několik mužů odnáší za ruce a nohy opozičního politika, který se vůbec nehýbe. „Nika Gvaramia byl policií odvlečen a vhozen do vězeňského vozu poté, co upadl do bezvědomí po fyzickém napadení,“ uvedlo uskupení a dodalo, že incident se odehrál ve stranickém ústředí na jedné z ulic gruzínské metropole.
Gruzínské ministerstvo vnitra dnes prohledávalo kanceláře několika opozičních stran. Gvaramia požadoval, aby jej policisté nechali vstoupit do kanceláře a aby se směl prohlídky zúčastnit jako právník, ale to policie odmítla. Slovní konflikt přerostl v pěstní. Policisté srazili opozičníka na zem, popadli ho za ruce a vyvlekli ho na ulici. Když jej tahali k vozu, kolemjdoucí křičeli, že zadržený potřebuje pomoc zdravotníků, protože je v bezvědomí, napsal o incidentu server Gruzija online.
Policisté podle portálu také zadrželi Gelu Chasaju ze stejného uskupení. Ještě dříve policie podnikla razii u Ilji Glontiho, administrátora komunikační platformy daitove, jejímž prostřednictvím se domlouvají účastníci demonstrací.
Situace v Gruzii se vyostřila po parlamentních volbách z konce října, které podle oficiálních výsledků vyhrála strana Gruzínský sen, vládnoucí zemi od roku 2012. Opozice poukazuje na značné nesrovnalosti při hlasování výsledky neuznává a opoziční poslanci se odmítají ujmout mandátu. Gruzínský sen, který podle kritiků sklouzává k autoritářskému vládnutí po vzoru Ruska, obvinění z volebních podvodů odmítá. Gruzínský ústavní soud mezitím odmítl zrušit výsledky voleb, o což ho požádala prozápadní prezidentka Salome Zurabišviliová, která současný parlament považuje za nelegitimní.
Novou vlnu protestů vládní strana zažehla minulý týden rozhodnutím pozastavit přístupová jednání s EU. Tisíce lidí vyšly do ulic Tbilisi i dalších měst. Pořádková policie během předchozích šesti nocí rozháněla demonstranty vodními děly a slzným plynem, demonstranti odpovídali dělobuchy a petardami.
Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vystupovala jako prozápadní země a krátce po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 požádala o členství v Evropské unii. Vztahy se Západem se však v poslední době zhoršily. EU kvůli kontroverznímu zákonu o zahraničním vlivu, prosazeném vládní stranou navzdory protestům, pozastavila přístupová jednání s kavkazskou zemí. Po parlamentních volbách EU a Spojené státy vyzvaly k prošetření nesrovnalostí. Evropský parlament přijal usnesení, ve kterém uvedl, že parlamentní volby nebyly svobodné a čestné.