Komerční prezentace Aktual.: 18.09.2024 13:07

Berlín – Politici braniborské pobočky strany Alternativa pro Německo (AfD) na tajném setkání debatovali o změně režimu v Německu a pravicové revoluci. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informoval berlínský levicový deník Die Tageszeitung (taz), který spolupracoval s projektem Recherche-Nord. Jeden z účastníků schůzky to ovšem popřel. V Braniborsku se v neděli uskuteční zemské volby a AfD, kterou místní kontrarozvědka eviduje jako podezřelou z krajně pravicových aktivit, podle průzkumů vyhraje. Podle časopisu Der Spiegel se už v pozvánce na akci, která se konala v sobotu na tajném místě, píše o převratu.

„Tato revoluce, ve smyslu převratu, obratu ve stávajícím systému hodnot, nastane,“ stojí podle médií v pozvánce. Seminář organizoval think-tank Metapol, který podle odborníků sdružuje pravicově extremistické a neonacistické skupiny a strany.

Setkání se podle taz zúčastnil mimo jiné Erik Ahrens, který je považovaný za jednoho ze strůjců úspěchu AfD na tiktoku. Velká aktivita strany na sociálních sítích, která je zaměřená na mladé, je podle analytiků jedním z příčin úspěchu AfD ve volbách v Sasku a Durynsku 1. září. Ahrens mimo jiné údajně uvedl, že je třeba „bojovat o přežití vlastní rasy“, a psal o „rase jako společenství určeném k rozmnožování“.

Letos v lednu vyvolaly v Německu skandál informace o podobné schůzce, které přinesla investigativní skupina Correctiv. Zástupci AfD a dalších krajně pravicových sdružení, ale i členové opoziční Křesťanskodemokratické strany (CDU), podle ní loni v listopadu tajně jednali v Postupimi o takzvané remigraci, tedy o tom, jak z Německa deportovat miliony lidí přistěhovaleckého původu. Po zveřejnění informací o schůzce se v Německu konalo mnoho velkých demonstrací proti krajní pravici.

Podle taz se víkendové schůzky účastnil také braniborský politik Tim Krause, který byl i na loňské postupimské schůzce. Krause kandiduje v nedělních volbách do braniborského zemského sněmu. Svou účast na akci potvrdil, odmítl ale, že by se jednalo o plánech na převrat. Šlo podle něj o „duchovně-morální obrat, v žádném případě o násilnou změnu stávajícího politického systému“. Schůzky se podle něj neúčastnili žádní neonacisté ani rasisté.

Podle aktuálního průzkumu agentury Insa by v nedělních zemských volbách v Braniborsku měla AfD získat 28 procent hlasů. Sociální demokracie (SPD), která spolkové zemi kolem Berlína vládne od roku 1990, by skončila na druhém místě s 25 procenty hlasů. Konzervativní CDU by měla obdržet 16 procent a nová levicová strana Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW) 14 procent hlasů. Zelení, postkomunistická Levice a liberální Svobodná demokratická strana (FDP) by mohli zůstat před branami zemského parlamentu.

Podíl
Exit mobile version