Komerční prezentace Aktualizace: 25.07.2024 06:45

Praha – Politická atmosféra v Česku je dost vyhrocená, komunikace mezi vládou a opozicí je poznamenána množstvím různých hořkostí, které jedna vůči druhé straně cítí. V rozhovoru to ČTK řekl prezident Petr Pavel. Sám se chce nadále snažit hledat konsenzus v důležitých otázkách, které jsou předmětem dlouhodobého zájmu všech občanů, přestože se to v minulosti ne vždy podařilo.

S premiérem Petrem Fialou (ODS) a se zástupci opozičního hnutí ANO jednal Pavel letos i loni o zahraniční a bezpečnostní politice. Po setkáních se výraznější rozepře neobjevily. Opačně tomu bylo v březnu po oznámení výsledků schůzky o důchodové reformě s politiky ANO společně s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). ANO pak odmítlo další jednání v podobném formátu.

„Mojí snahou bylo dovést vládu a opozici k jednání o důležitých otázkách, které jsou předmětem dlouhodobého zájmu všech občanů, nejenom voličů jedné strany nebo jedné koalice,“ řekl Pavel. Situace, kdy si vláda vše prosadí bez koordinace s opozicí, jež následně dává najevo, že vše po volbách zase zruší či změní, vytváří atmosféru, která Česko neustále vrací v čase, míní.

„A tím nejenom, že ztrácíme energii, zdroje, čas, ale také důvěru občanů v politiku,“ řekl prezident. „Protože vidí, že to vlastně nikam nespěje, že to je takový cyklus, kde se pořád vracíme do stejného bodu. To si myslím, že stále stojí za snahu to prolomit,“ dodal.

„To, že se to úplně nedařilo, svědčí o tom, že politická atmosféra u nás je dost vyhrocená, že komunikace mezi vládou a opozicí je poznamenaná množstvím různých hořkostí, které jedna vůči druhé straně cítí,“ uvedl.

Dospět ke shodě by podle Pavla bylo potřeba v řadě témat, jako jsou bezpečnost, obrana, vzdělávání, zdravotnictví, doprava, věda, výzkum a inovace. „Máme-li zůstat konkurenceschopní, držet krok s vyspělými zeměmi v Evropě a ve světě, tak nám ani nic jiného nezbyde, než se těmto prioritám věnovat,“ podotkl.

O potenciál podle něj Česko přichází právě tím, že nejsou obě strany schopny se domluvit ani na základních věcech. „Přijmout dlouhodobou strategii a držet se jí, je vlastně jediná cesta, jak se dopracovat k cíli. Země, které to dokážou, a jsou takové i v Evropě, jsou na tom výrazně lépe, než jsme my dneska,“ dodal.

Za důležitý považuje i určitý tlak veřejnosti. Pokud strany ucítí poptávku na zavedení nějaké formy komunikace, politici tak následně učiní, řekl. „Dokud ale je atmosféra spíše taková, že protistranu je potřeba neustále tlouct, ponižovat, zesměšňovat, znevěrohodňovat, tak samozřejmě to k ničemu nepovede,“ poznamenal prezident.

V prvním roce ve funkci Pavel vyrazil do všech 14 krajů. Návštěvy analyzuje a k některým tématům chce pořádat kulaté stoly. Jedná se například o sociální vyloučení, vzdělávání, energetiku. Učinil tak už při posledních cestách do Ústeckého a Karlovarského kraje.

Největším problémem podle hlavy státu není to, že by neexistovaly cesty k řešení určitých potíží, ale chybějící odvaha k prosazení nutných a často razantních systémových kroků. I v tomto případě považuje za nutné, aby odborníci po věcné stránce připravili fungující opatření a následně jej prezentovali veřejnosti, která by o ně měla zájem a vytvořila tlak na politickou reprezentaci.

Podíl
Exit mobile version