Komerční prezentace Aktualizace: 5.07.2024 12:49

Praha – Velká Británie zažívá po volbách podle politologů politické zemětřesení. Výsledek dosud vládních konzervativců označují za debakl, byť se jejich prohra a nástup labouristů očekávaly. V britské zahraniční politice ale politologové, které dnes oslovila ČTK, žádné větší změny nečekají. Například podpora Ukrajiny bude podle nich pokračovat i za vlády labouristů s jejich lídrem Keirem Starmerem.

„Velká Británie zažívá opravdu velké politické zemětřesení,“ řekla politoložka Monika Brusenbauch Meislová. Vítězství labouristů má za drtivé a naopak konzervativní stana podle ní utrpěla velký debakl a „výprask“. Labouristická většina sice nebude tak velká jako po jejich vítězství v roce 1997, kdy je vedl Tony Blair, ale zaručí jim podle politoložky pohodlné vládnutí. Překvapením je podle politologa Petra Kanioka spíše to, že se konzervativci dokázali držet u moci 14 let navzdory skandálům, změnám ve vedení i nenaplnění cílů, že země bude po brexitu bohatší a konkurenceschopnější nebo že se zvýší úroveň zdravotnictví. Jejich debakl se podle něho dal čekal.

„Změna byla očekávaná, odpovídá dlouhodobému rytmu britské politiky na principu kyvadla. Výjimečná byla velikost vítězství labouristů a drtivá prohra konzervativců,“ řekl někdejší český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský. Upozornil také na úspěch Liberálních demokratů, mezi poražené se naopak podle něho zařadila Skotská národní strana. „Mezi dalšími pozoruhodnostmi je ztráta křesel řady ministrů a předních činitelů v konzervativní straně,“ uvedl Žantovský.

Brusenbauch Meislová upozornila na to, že konzervativci a labouristé patrně získali dohromady méně než 60 procent všech odevzdaných hlasů, jde podle ní o zajímavý trend. „Ukazuje nám, že se Britové začínají přiklánět k jiným stranám než k těm dvěma velkým,“ uvedla.

Výsledek strany Reform UK, kterou před minulými volbami založil jeden ze strůjců brexitu Nigel Farage, hodnotí odborníci rozdílně. Byť co do počtu křesel skončila za očekáváními, podle Brusenbauch Meislové jde stále o velký úspěch, když v minulých volbách tato strana nezískala žádné. „Je to návrat Nigela Farage zpět do britské politiky,“ podotkla. Farageův zisk zaostal podle Kanioka za jeho vlastními očekáváními, strana se výraznou a vlivnou silou v britské politice nestane. Žantovský poukazuje na výrazný úspěch Reform UK v procentuální podpoře. „Není vůbec vyloučená možnost, aspoň Farage o tom stále mluví, že se pokusí převzít celou britskou pravici i s Konzervativní stranou,“ soudí.

Zahraniční témata stála ve volební kampani podle Brusenbauch Meislové v pozadí, britská diplomacie je podle ní tradičně nadstranická. „Spojené království bude i nadále pro Ukrajinu naprosto klíčovým spojencem,“ řekla. „V Británii je docela široký konsensus na tom, že vztah k Rusku musí být rázný a jasný,“ poznamenal Kaniok. Starmer a labouristé dokonce plánují zvýšit obranné výdaje, upozornil Žantovský, podle kterého je ale možný určitý posun ve vztahu k Blízkému východu a konfliktu v Gaze. „Jinak zahraniční politika včetně dobrých, nadstandardních vztahů mezi Spojeným královstvím a Českou republikou zůstane stejná,“ řekl Žantovský.

Brusenbauch Meislová očekává změny v britské politice k EU. „Ze strany labouristů můžeme očekávat snahu o navázání nějakých užších vztahů, nikoli samozřejmě ve smyslu opětovného vstupu,“ soudí. Zmínila snahu vyjednat dohodu v bezpečnosti a obraně a téma mobility a mladých lidí. Rovněž podle Žantovského se labouristé hlásili k posílení vztahů s EU a, jak uvedl, k překonání období částečného odcizení po brexitu a spolupráci ve strategických a bezpečnostních otázkách. Kaniok ale poukázal na to, že žádná ze stran se efektivnějšímu nastavení vztahů mezi Británií a EU v kampani nevěnovala.

K předvolebnímu slibu labouristů ohledně zpřísnění systému pracovní migrace Kaniok podotkl, že Čechů, kteří by usilovali o zaměstnání ve Velké Británii, mnoho není. Odliv těchto pracovníků ze zemí střední a východní Evropy nastal podle něho už po brexitu. Podle Žantovského souvisí problém legální migrace zejména se spojováním rodin. „Tam by se omezení, ale nepředpokládám ve výrazné míře, mohla dotknout zemí Evropské unie a nás,“ míní.

Brusenbauch Meislová obecně uvedla, že předvolební sliby labouristů byly rozsáhlé a ambiciózní a je podle ní otázkou, do jaké míry se je povede naplnit. „Očekávání jsou nesmírně vysoká, ale britské veřejné finance jsou v katastrofálním stavu,“ řekla. „Sliby jsou tak velkorysé, že je těžké sloučit je se slibem, že labouristická vláda nezvýší daň z příjmu ani daň z přidané hodnoty. To je asi těžko splnitelné a v tradici strany je, že dříve nebo později sáhne ke zvýšení daní,“ řekl k tomu Žantovský. Podle Kanioka labouristé k řešení problémů země a nastartování ekonomiky nabídli deklarace, ale žádná konkrétní opatření.

 

Podíl
Exit mobile version