Komerční prezentace Aktual.: 25.09.2024 12:38

Praha – Vládní krize kolem Pirátů nebude mít podle politologů zásadní vliv na druhé kolo senátních voleb. Poukazují na to, že druhé kolo asi tradičně poznamená hlavně nízká volební účast. Z koaliční vlády Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Starostů a Pirátů odejdou nakonec zřejmě všichni Piráti, nejen vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš, jehož odvolání v úterý avizoval premiér Petr Fiala (ODS). Na dotaz ČTK to dnes uvedli politologové Jan Kubáček a Otto Eibl. Podle Josefa Mlejnka je zatím jistý jen odchod Bartoše.

Piráti považují rozhodnutí premiéra odvolat Bartoše kvůli problémům s digitalizací stavebního řízení za podraz a porušení koaliční smlouvy, které znamená jejich vyhazov či „vykopnutí“ z vlády. Jakým způsobem a kdy ukončí vládní angažmá, však zatím neřekli. Bartoš očekává, že spolu s ním opustí kabinet i další dva pirátští ministři, tedy ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. Lipavský v úterý novinářům v New Yorku řekl, že pokud Piráti odhlasují odchod z vlády, jako člen strany podá demisi. Odešel by ale rovnou asi i od Pirátů, protože by nebyl schopen podepsat vše, co zaznívalo na úterní tiskové konferenci Pirátů ve Sněmovně, řekl.

„Zatím je jisté, že odejde Ivan Bartoš. Jan Lipavský naopak rozehrál hru, aby ve vládě zůstal, což se mu může podařit. I kvůli tomu, že přepřahat na poslední rok ministra zahraničí, který je zaběhaný, není zrovna dobrý nápad,“ podotkl Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Politolog Jan Kubáček míní, že Lipavský z vlády odejde, protože jinak by ztratil tvář nejen před Piráty. „Tím, že by zůstal a nebyl ochoten opustit tu funkci, tak by se naprosto blamoval a politickou kariéru ukončil. Do budoucna by byl pro voliče ten, který pro funkci udělá cokoliv,“ uvedl.

Že nakonec z vlády odejdou všichni Piráti, si myslí i politolog Otto Eibl z Masarykovy univerzity, alespoň to tak z jejich vyjádření vypadá, dodal. Podle něj nastane tedy situace kterou si přál z vládních činitelů asi málokdo. „Je také třeba připomenout, že odchod Pirátů z vlády visel ve vzduchu prakticky od samého počátku společného vládnutí, nyní, když ta situace nastala, přichází opravdu prudká reakce. Na další vývoj si ale budeme muset počkat, jejich odchod může výrazně ovlivnit i chování ostatních stran, ale na takové úvahy je ještě brzy,“ poznamenal.

Lipavský podle politologů patřil mezi Piráty k těm známějším a populárnějším tvářím. „Voliči to (odchod Lipavského) vyhodnotí jako potvrzení, že Piráti prožívají etapu deziluze, roztříštění, dezintegrace a samozřejmě oslabí je to, protože to prostě znamená, že část lidí ze špiček Pirátů už Pirátům nevěří,“ poznamenal Kubáček.

Aktuální „pirátská show“ by podle Eibla neměla mít nějaký větší vliv na rozhodování voličů ve druhém kole senátních voleb. „O tento typ voleb je většinou tak malý zájem, že si nedovedu představit, aby toto nějakým způsobem zahýbalo těmi, kdo se k volbám chystají. Hádám, že pro volbu jednotlivých kandidátů mají jiné důvody než dění u Pirátů,“ podotkl. Podobného názoru je Mlejnek. „Bohužel, tak jako tradičně, druhé kolo asi poznamená hlavně nízká volební účast,“ doplnil.

Kubáček dodává, že aktuální situace může část provládních voličů frustrovat, protože to budou brát jako krok naprosto účelový a tříštění sil. „Jsem přesvědčen, že to povede spíše k demoralizaci provládních voličů a naopak to může o něco více namobilizovat ty naštvané voliče, kteří často vybírají dominantně z ANO, Přísahy a Stačilo,“ uzavřel.

Druhé kolo senátních voleb, které rozhodne o 22 zbylých křeslech, se bude konat v pátek a v sobotu tento týden. V prvním kole bylo zvoleno pět senátorů, dva mandáty získalo ANO. Navíc do finále postoupilo 19 dalších kandidátů tohoto opozičního hnutí. Jejich soupeři budou většinou adepti stran vládní koalice.

 

Podíl
Exit mobile version