Komerční prezentace Aktualizace: 10.06.2024 09:32

Varšava – Pozice polského premiéra Donalda Tuska v Evropské unii po volbách do europarlamentu posílí, píše dnes polský list Rzeczpospolita v reakci na výsledky hlasování v Polsku a dalších velkých zemích sedmadvacítky. Tuskova proevropská strana, která je nejsilnějším členem polské vládní koalice, ve volbách zvítězila.

Rzeczpospolita podotýká, že to bude mít dopady na vnitropolskou politiku, ale ještě větší na tu evropskou. „Slábnoucí (německý kancléř) Olaf Scholz a (francouzský prezident) Emmanuel Macron, pro kterého volby byly pokořením, v Tuskovi budou muset vidět hráče těžké váhy,“ píše polský deník. Dodává, že hodně záleží na výsledcích předčasných parlamentních voleb ve Francii, které Macron vyhlásil v reakci na volební debakl své strany. V Paříži po nich může vzniknout euroskeptická vláda, což není ohrožením jen pro EU, ale i pro Výmarský trojúhelník, tedy platformu pro posílenou spolupráci mezi Francií, Německem a Polskem. Trojúhelník se může změnit v bipolární uskupení a Berlín a Varšava budou muset stavět širší evropskou koalici. „A nemusí to být podle diktátu samotného Scholze. Stejně tak to může být pod diktátem nového hráče těžké váhy. Polského premiéra Donalda Tuska,“ píše Rzeczpospolita a Tuska nazývá „kladivem na populismus“.

„Premiér jako lídr na evropské úrovni bude chtít využít slabosti současných nejvlivnějších hráčů, jako je Scholz nebo Macron,“ řekla v rozhlasové stanici TOK FM politoložka Agnieszka Cianciarová z Polské akademie věd. Předpokládá, že díky volebnímu vítězství Tuskem vedené Občanské koalice bude mít Polsko silný hlas při rozhodování o nejdůležitějších postech v EU. „S klidem můžeme počítat s funkcí velmi důležitého eurokomisaře,“ uvedla Cianciarová.

Občanská koalice v nedělních volbách získala 37,1 procenta hlasů, opoziční euroskeptické Právo a spravedlnost 36,2 procenta hlasů. Třetí skončila krajně pravicové Konfederace s asi dvanáctiprocentní podporou.

Nedělní volby byly prvními, které Občanská koalice vyhrála od roku 2014. „Desáté volby v řadě už Právo a spravedlnost nevyhrálo,“ připomíná liberální Gazeta Wyborcza, která tento fakt považuje za jedinou dobrou zprávu z nedělního hlasování. Upozorňuje na dobrý výsledek „protievropské, nacionalistické, xenofobní a často protiukrajinské a proruské Konfederace“.

„Z Polska pojede do Štrasburku a Bruselu silná skupina lidí, kteří chtějí rozbíjet EU zevnitř. Mnozí z nich, také v Právu a spravedlnosti, sní o vystoupení Polska z EU, nebo přinejmenším o takovém oslabení unijních institucí, aby jejich existence neměla pro společenství větší význam,“ píše Gazeta Wyborcza. „A slabá EU sužovaná vnitřními konflikty je snem (ruského prezidenta Vladimira) Putina a ekonomicky agresívní Číny,“ upozorňuje deník.

 

Podíl
Exit mobile version