Aktualizace: 20.02.2024 14:50

Varšava – Polští zemědělci zintenzivnili protesty proti dovozu levnějších zemědělských produktů z Ukrajiny a proti klimatické politice Evropské unie. Rolníci uspořádali demonstrace na více než 180 místech země a zablokovali přístupové cesty k hraničním přechodům s Ukrajinou. S traktory vjeli na dopravní uzly nebo nájezdy a sjezdy u dálnic v blízkosti Varšavy, Poznaně, Vratislavi a dalších měst, uvedla agentura AP.

Protesty zemědělců začaly oficiálně v 09:00 a mají trvat do pozdního odpoledne. Farmáři očekávají radikální rozhodnutí, včetně toho nejdůležitějšího, čímž je pozastavení dovozu produktů z Ukrajiny, uvádí polská stanice TVN 24 s odkazem na rozhovory s rolníky u Poznaně. „Jsme ochotní jednat, ale musí to být konkrétní jednání. Nemáme už čas,“ řekl televizi jeden z demonstrujících zemědělců.

Polští zemědělci avizovali, že dnes zesílí své protesty na hranicích s Ukrajinou, napsala agentura Reuters. Mluvčí odborového svazu polských rolníků Solidarność Adrian Wawrzyniak podle ní ohlásil „totální blokádu veškeré dopravy na hraničních přechodech“, kde chtěli zemědělci blokovat nejenom nákladní, ale také osobní dopravu. Výjimkou je podle něj vojenská pomoc. Zatím není zcela jasné, zda skutečně zablokovali všechny přechody.

Polští zemědělci si stěžují na klimatickou politiku EU a na dovoz levnějšího zboží, zejména z Ukrajiny. Poukazují na to, že kvůli tomu se jim jejich vlastní produkce nevyplácí.

Ukrajinští dopravci dnes v reakci na blokády polských rolníků zahájili protesty na třech společných hraničních přechodech, které potrvají do poloviny března.

Kyjev tvrdí, že zemědělský export z Ukrajiny přes východní Evropu nepoškozuje trhy EU, píše Reuters. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí prohlásil, že situace na hranicích ukazuje „erozi solidarity“. Pouze pět procent ukrajinského zemědělského exportu podle něj překročilo hranice s Polskem. V kauze jde spíše o politiku než o obilí, řekl Zelenskyj. „Potřebujeme společná rozhodnutí, racionální rozhodnutí, abychom tuto situaci vyřešili,“ dodal.

Náměstek polského ministra zemědělství Michal Kolodziejczak v rozhovoru s veřejnoprávním rozhlasem dnes kritiku odmítl a navrhl, aby se Zelenskyj přišel „podívat na problémy polských farmářů“ sám. Polský ministr zemědělství Czeslaw Siekierski dříve uvedl, že Varšava s Kyjevem jedná a že dohoda omezující dovoz by mohla být uzavřena do konce března. Jeho ukrajinský protějšek Mykola Solskyj v pondělí řekl, že Kyjev je „připraven na všechny možnosti“ a hledá konstruktivní řešení.

Polsko je klíčovým spojencem Ukrajiny. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu dodávalo napadené zemi vojenskou pomoc, poskytuje také útočiště milionům válečných uprchlíků. Přes jeho území proudí na Ukrajinu vojenská pomoc od západních spojenců. Blokády hranic z polské strany nicméně vztahy narušily, podotkl Reuters. Ukrajina tvrdí, že blokády ovlivňují její obranyschopnost a napomáhají Moskvě.

Zemědělci v současnosti protestují v řadě evropských zemí, kromě Polska také ve Francii či Německu. Nelíbí se jim nízké ceny zemědělských produktů, rostoucí náklady, levný dovoz a omezení vyplývající z opatření EU proti změně klimatu. V pondělí protestovala také část zemědělců v Praze. Požadovali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je do roku 2050 dosáhnout v EU klimatické neutrality.

Podíl
Exit mobile version