Komerční prezentace Aktual.: 25.04.2025 13:12

Praha – Televizní a rozhlasové poplatky se od května zvýší. Pro Českou televizi (ČT) se zvednou o 15 korun na 150 korun měsíčně za domácnost, pro Český rozhlas (ČRo) o deset korun na 55 korun za měsíc. Změnu přinese novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel. Na webu o tom dnes informoval odbor komunikace prezidentské kanceláře. Okruh poplatníků norma rozšiřuje o domácnosti s přístupem k internetu, které rozhlasový nebo televizní přijímač nemají. Od poplatků budou naopak osvobozeny firmy do 25 zaměstnanců. Zvýšení poplatků zajistí stabilní a předvídatelné financování veřejnoprávních médií, shodli se generální ředitelé ČT a ČRo. Česká televize podle generálního ředitele Jana Součka pravděpodobně od podzimu začne znovu vysílat kanál ČT3.

Vláda zdůvodnila zvýšení poplatků tím, že nebyly valorizovány v případě televize od roku 2008, v případě rozhlasu od roku 2005. Novela zachovává princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet přístrojů, které mají v držení její členové.

„Česká televize díky novému zákonu získává stabilní a předvídatelné financování, které je základním předpokladem pro její další nezávislý rozvoj,“ uvedl dnes ředitel ČT Jan Souček a doplnil, že ihned po prezidentově podpisu novely začala televize s přípravou obnovy pořadů, jejichž vysílání od dubna z úsporných důvodů pozastavila. Podle Součka se tak do programu vrátí Fokus Václava Moravce, diskusní pořad Zkraje, Interview Plus, Týden v politice, Regiony ČT24 a Archiv ČT24.

Zvýšení rozhlasového poplatku po 20 letech, kdy k tomu nikdo nenašel politickou odvahu, je klíčovou zárukou pro budoucí stabilní a předvídatelné financování médií veřejné služby, uvedl generální ředitel ČRo René Zavoral. Pro ČRo podle něj změna zaručuje nezávislost na politické moci a možnost zachovat rozsah služeb pro posluchače. „V době, kdy z různých stran zaznívají snahy zpochybňovat význam médií veřejné služby, musíme být ještě důslednější v tom, jak přistupujeme ke své práci. Naše odpověď na kritiku a manipulace nemůže být jiná než pokračovat v naší práci s odpovědností, profesionálně a s cílem posilovat naši nezávislost a důvěryhodnost,“ dodal Zavoral ve vyjádření, které ČTK poskytl mluvčí ČRo Jiří Hošna.

Televizní a rozhlasový poplatek se má podle novely do budoucna zvyšovat v závislosti na míře inflace, pokud bude vyšší než šestiprocentní. Jejich navýšení by tak neschvaloval Parlament jako dosud. Opoziční ANO a SPD se změny neúspěšně snažily odmítnout. Slíbily do budoucna poplatky nahradit financováním veřejnoprávních médií ze státního rozpočtu, což by podle současné koalice fakticky znamenalo jejich zestátnění a podřízení vládnímu vlivu.

Norma má okruh poplatníků, na které se bude povinnost úhrady vztahovat, doplnit o domácnosti bez televize, ale s počítači, chytrými telefony nebo tablety. Podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) by tak mohlo přibýt 600.000 poplatníků. Nárůst poplatků by příjmy televize podle ministra navýšil až o 860 milionů korun ročně, příjmy rozhlasu zhruba o 230 milionů korun za rok. Česká televize loni hospodařila s rozpočtem 7,95 miliardy korun a Český rozhlas s 2,39 miliardy korun. Poplatky u obou veřejnoprávních institucí tvoří většinu příjmů.

Pro 3,3 milionu domácností se podle ministra nic kromě zvýšení poplatků nezmění, domácnosti seniorů s tlačítkovými telefony dál poplatky platit nebudou. Nové možné plátce televize a rozhlas osloví podle Baxy s výzvou, aby se k poplatkům přihlásili nebo vyplnili čestné prohlášení, že přístroji schopnými přijímat rozhlasové či televizní vysílání nedisponují.

Novela od poplatku osvobodí firmy do 25 zaměstnanců, což znamená, že 260.000 nynějších poplatníků bude osvobozeno od poplatku, podotkl Baxa. Podnikatelé a firmy budou mít dva měsíce, tedy čas na to, aby se novým pravidlům přizpůsobili. Do té doby budou hradit rozhlasový a televizní poplatek jako dosud.

Novela má také zavést omezení sponzoringu na 260 hodin ročně ve vysílání České televize, přičemž čtvrtina těchto příjmů půjde do Státního fondu kultury. Oběma veřejnoprávním médiím novela podle ministra zapovídá umisťování obchodních sdělení na jejich internetových stránkách.

ČT zřejmě na podzim díky zvýšení poplatku obnoví kanál ČT3

Česká televize podle generálního ředitele Součka pravděpodobně od podzimu začne znovu vysílat kanál ČT3. Obnoví také výrobu sedmi pozastavených publicistických pořadů. Důvodem je definitivní schválení mediální novely, která pro ČT zvyšuje měsíční poplatek ze 135 na 150 korun měsíčně. Souček to řekl na setkání s novináři.

Česká televize ukončila vysílání kanálu ČT3 kvůli úsporám na konci roku 2022. Kanál vznikl během covidové pandemie v roce 2020. Získal dohromady sedm milionů diváků.

Televize také postupně obnoví výrobu sedmi pořadů na ČT24, jejichž produkci zastavila v březnu kvůli rozpočtovým úsporám. Jde o pořady Archiv ČT24, Fokus Václava Moravce, Nedělní 90´ČT24, Interview ČT24 Speciál, Týden v politice, Zkraje a Regiony ČT24. Kvůli pozastavení výroby Součka opakovaně kritizovala někteří radní ČT.

Do konce dubna předloží vedení televize Radě ČT aktualizovaný návrh rozpočtu na letošní rok, který bude počítat s vyšším výběrem poplatku od 1. května, kdy mediální novela po dnešním podpisu prezidenta vstoupí v účinnost. Zároveň předloží radě i teze aktualizovaných dlouhodobých plánů.

„Mám osobní radost, že koalice dotáhla ten svůj osobní slib do konce. Pro Českou televizi a obecně veřejnoprávní média to znamená důležitý krok pro jejich stabilní fungování. Ta valorizační doložka, která je v té novele obsažena, je skutečně prvek, který nám kolegové v jiných státech Evropské vysílací unie závidí. Umožní to nastartovat transformační a rozvojovou strategii, protože audiovizuální trh prochází velmi rychlými změnami a televize se tomu musí přizpůsobit, aby udržela své výjimečné postavení na trhu,“ reagoval Souček na dnešní podpis novely prezidentem.

U poplatků je ale potřeba podle Součka nutné počítat s pozvolnou náběhovou křivkou, jak se k němu budou hlásit domácnosti, které dosud poplatníky nebyly. Povinnost se totiž bude nově vztahovat i na domácnosti s internetovým připojením.

ČT dříve v rozpočtu na letošek meziročně snížila výdaje na výrobu obsahu jednotlivých stanic o 455 milionů korun, následně přidala úsporu dalších 50 milionů. V letošním rozpočtu představuje příjem z výběru poplatku bez jeho navýšení 5,7 miliardy korun. Celý rozpočet pak počítá s výnosy a náklady kolem 7,5 miliardy korun.

Podíl
Exit mobile version