Aktual.: 10.12.2024 13:44
Praha – Poplatky za veřejnoprávní média uplatňuje jen menšina zemí Evropské unie, řekl dnes ve Sněmovně předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš v úvodu další debaty o novele, která poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas zvyšuje a rozšiřuje okruh poplatníků. Ze lži pak vinil ministra kultury ministra kultury Martina Baxu (ODS) kvůli jeho dva roky starému tvrzení, že se poplatky zvedat nebudou.
„Toto je nejprolhanější vláda, co jsme tady měli, oni brutálně lžou,“ řekl Babiš v úvodu druhého sněmovního čtení předlohy a poukazoval i na dřívější sliby vládních představitelů o tom, že nebudou zvyšovat daně nebo věk odchodu do důchodu. Televizní a rozhlasový poplatek označil za novou plošnou daň kvůli tomu, že domácnosti mají platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud.
Babiš kritizoval také změnu v případě poplatku hrazeného právnickými osobami, který už nebude podle vládní novely záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců. „Tahle vláda má pocit, že všichni, kteří jsou v práci, koukají na televizi, i na tom páse. Máte pocit, že jsme v blázinci? Ano, jsme,“ řekl předseda ANO.
Opět přislíbil, že v programu pro sněmovní volby v příštím roce bude mít ANO zrušení rozhlasového a televizního poplatku. Nyní je podle Babiše uplatňuje jen deset z 27 unijních států. „Je jasný trend, že země s poplatky spíš přemýšlejí o změně financování veřejnoprávních médií,“ uvedl.
Vládní novelu pokládá předseda ANO za cynický krok vlády, jehož cílem je zkorumpovat a zajistit si loajalitu médií veřejné služby. Pozastavil se taky nad hospodařením České televize, která podle něho potřebuje omezit náklady, i nad podle něho nedostatečnou kontrolou veřejnoprávní televize a rozhlasu. „My nevíme, kam tečou ty peníze,“ uvedl Babiš.
Babiš vystoupil z titulu řečníka s přednostním právem ještě před hlasováním o programu schůze, kterou k novele nechal svolat vládní tábor. V tomto bloku chtějí promluvit také představitelé opozičního hnutí SPD Tomio Okamura a Radim Fiala.
Sněmovna bude moci o zvýšení poplatků jednat i v noci
Sněmovna dnes bude moci jednat o zvýšení televizního a rozhlasového poplatku a rozšíření okruhu plátců i v noci. Rozhodla o tom podle návrhu koalice, který předložil předseda klubu TOP 09 Jan Jakob. Debata o sporné předloze ve druhém čtení by měla končit podle informací z vládního tábora kolem půlnoci a případně pokračovat ve středu odpoledne.
Jakob podotkl, že poslanci podrobně probrali vládní novelu už v červencovém prvním čtení, které vyplnilo zhruba 18 hodin. Nyní, jak uvedl, předpokládá rozumnou diskusi o podaných pozměňovacích návrzích. Prodloužení dnešního jednacího dne zdůvodnil poukazem, že úprav předložili poslanci značné množství.
Sněmovní systém evidoval k dnešnímu poledni čtyři desítky úprav od zákonodárců opozice i koalice. Ještě před hlasováním o návrhu programu mimořádné schůze, kterou nechal svolat k předloze vládní tábor, se přihlásili k vystoupení předsedové opozičních ANO a SPD Andrej Babiš a Tomio Okamura a šéf poslanců SPD Radim Fiala.
Opoziční ANO a SPD chtějí pozměňovacími návrhy například zachovat současnou výši poplatku, který novela zvyšuje pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. K návrhům poslanců ANO i SPD patří vypuštění pravidel valorizace poplatku a jejich zachování v nynější podobě pro firmy. Valorizační mechanismus spočívá podle vládní novely v růstu poplatku o šest procent v případě, že součet ročních měr inflace přesáhne šest procent. Výše poplatku hrazeného právnickými osobami už nebude podle vládní novely záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.
Poslanci ANO i SPD chtějí z předlohy vyškrtnout také ustanovení, podle kterého mají domácnosti nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen s televizním či rozhlasovým přijímačem jako dosud. Úhrada se tedy má týkat i domácností, které používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač. Opozice dále navrhuje vztáhnout na Českou televizi a Český rozhlas prověrkovou pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu.
Mezi návrhy vládních poslanců patří úprava šíření vysílání České televize do zahraničí nebo rozšíření osvobození od úhrady poplatků i na spolky a zaměstnavatele s více než polovinou pracovníků se zdravotním postižením. Nově navrhovaný úkol obou veřejnoprávních médií spočívající v boji s dezinformacemi chtějí nahradit přispíváním k mediální gramotnosti.