Komerční prezentace Aktualizace: 26.02.2024 13:30

Praha – Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci předzásobit, může být obava z výpadku či zpoždění dodávek od výrobců.

Koncem loňského roku kvůli nízké poptávce zastavil výrobu největší český producent pálených cihel a střešních tašek Wienerberger, počátkem letošního roku začal své závody ale znovu otevírat. Naopak další přední český výrobce cihel Heluz, který také loni na podzim odstavil téměř všechny své závody, podle nedávného vyjádření obchodního ředitele Petra Porubského neplánuje v blízké době obnovit jejich provoz. Čeká na další oživení poptávky.

Podle generálního ředitele Pro-Doma Petra Vaněrky prodejci spolu s největšími výrobci pálených zdicích materiálů ale zaznamenali v posledních týdnech v porovnání s rokem 2023 nárůst poptávky a zákazníci v současné době kupují cihly na developerské projekty i individuální stavby. Nárůstu podle Vaněrky napomáhá teplé únorové počasí a rostoucí počet státních zakázek.

„Oproti loňského roku své zásoby navýšíme a rozšíříme sortiment na našich prodejnách,“ uvedl Vaněrka.

Dostatkem stavebnin zásobil své sklady také DEK. Plánuje rovněž další doplnění zásob na hlavní část jarní sezony tak, aby byl připraven na možné sortimentní výpadky. „V aktuálním období investoři a realizační firmy intenzivně vybírají dodavatele stavebních materiálů pro své projekty. Ve srovnání s loňským rokem evidujeme mírné oživení poptávky po rodinné a bytové výstavbě,“ řekl ředitel Stavebniny DEK Radek Vít.

Stavebníci se ze strachu z opožděných dodávek stavebních materiálů předzásobovali cihlami již v minulých měsících a letech. Podle obchodního ředitele Heluz Petra Porubského byl ale rozdíl v tom, že dříve si stavebníci uskladňovali cihly přímo na staveništích, zatímco nyní se jimi předzásobují prodejci. „Dnes má každý pocit, že může dodávku obdržet do dne. Ve chvíli, kdy přijde ale poptávka velmi rychle, může nastat, že bude dodání zboží v rozpětí dvou až tří týdnů,“ řekl ČTK Porubský.

Firmy Heluz i Wienerberger věří, že se stavební trh v reakci na snižování úrokových sazeb zlepší během letošního roku. S tím souhlasí i velcí čeští prodejci stavebnin, poptávka ale podle nich poroste postupně.

Podle prodejců stavebnin a dalších stavebníků pod záštitou Hospodářské komory a Svazu podnikatelů ve stavebnictví by stavební trh pomohly oživit dotované hypotéky. To ale podle ekonomických analytiků není dobrým ani reálně představitelným krokem. Prohloubil by se tím dluh státního rozpočtu v době jeho konsolidace a hypotéky by se přitom nestaly dostupnějšími, míní.

Podíl
Exit mobile version