Komerční prezentace Aktual.: 3.05.2025 08:40
Praha – Ekologické běžecké závody už nejsou výjimkou. Pořadatelé hledají cesty, jak sportovní akce udělat šetrnější k přírodě. Například ve Skandinávii se již konají takzvané „zelené“ běžecké závody. Podobný přístup k pořádání velkých běžeckých akcí se v posledních letech stává samozřejmostí i v Česku. ČTK to řekli zástupci organizace RunCzech.
Ve městech, kde lidé závodí, se zavádějí opatření ke zmírnění dopadů na životní prostředí. Například se jedná o důsledné třídění odpadu, přes omezení jednorázových plastů až po využívání elektrovozidel. Pořadatelé z RunCzech očekávají, že trend na ekologičtější přístup nadále poroste.
„Běh sám o sobě představuje ‚zelenou‘ aktivitu, a proto jsme přesvědčeni, že pozitivní dopady na město a jeho život převládají nad určitým nepohodlím v podobě některých dopravních uzavírek či omezení provozu MHD, které běžecké závody ve městě přinášejí,“ řekl za RunCzech marketingový ředitel Jiří Nečásek. V neděli se v Praze uskuteční maraton, který organizace pořádá.
Závody jsou v současné době doprovázeny důsledným úklidem celé trasy, která je vyčištěna bezprostředně po doběhu posledního běžce. Veškerý odpad je dopraven na překladiště, kde se dále třídí – papír, bioodpad nebo směsný odpad míří k dalšímu využití, například do papíren, bioplynových stanic či spaloven.
Jedním z konkrétních kroků je podle Nečáska omezení těžko recyklovatelných materiálů. „Na tratích už běžci nenajdou osvěžovací houbičky ani izotermické fólie v cíli. Startovní balíčky nejsou baleny do plastových pytlíků, ale do znovupoužitelných obalů, a slevové kupony partneři závodů převádějí do elektronické podoby. Většina dokumentů a informačních materiálů je dostupná on-line,“ popsal.
V některých zemích funguje systém, kdy si závodníci nosí na závody své vlastní láhve či kelímky. Podle Nečáska je v Česku ale zatím náročné systém, kdy by si běžci nosili vlastní láhve, zavést. „Pro většinu účastníků to není komfortní, a zdržení na občerstvovacích stanicích by mohlo ovlivnit jejich výkon,“ uvedl.
Složitější je vyčíslit celkovou uhlíkovou stopu běžeckých závodů. „Jsme v jednání s odbornou agenturou, která se na podobné výpočty specializuje,“ dodal Nečásek s tím, že ekologické závody neznamenají jen provozní opatření, ale i širší kontext. V ideálním případě se běžci stanou součástí maratonské turistiky, kdy závod kombinují s delším pobytem, čímž podporují udržitelný cestovní ruch.
Organizace RunCzech pořádá mimo jiné pražský půlmaraton a maraton. Mezi další závody v Česku s ekologičtějším přístupem patří například extrémní horský závod Beskydská sedmička (B7), kde si závodníci mohou donést vlastní kelímek či si od organizátorů půjčit zálohovací a vodu si načepovat z barelů po trase. Startovní balíčky pořadatelé balí do textilních tašek namísto plastových. Zároveň si každý závodník musí vzít vlastní pytlík na odpadky, jelikož odpadkové koše jsou k dispozici pouze v údolích.