Aktual.: 7.09.2024 08:35
Praha – Především informace o stavu digitalizace stavebního řízení by měli probrat poslanci na své řádné zářijové schůzi. Sejdou se poprvé po prázdninové přestávce v úterý odpoledne. Podle návrhu programu by měli poslanci již jako první bod vyslechnout informaci ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) o stavu digitalizace. V dalších dnech by pak měli v druhém čtení projednávat například důchodovou reformu nebo novelu atomového zákona, která má urychlit výstavbu nových jaderných zdrojů.
V úvodu schůze však mají poslanci možnost přednášet návrhy na změny a doplnění programu. Dá se očekávat, že především opoziční strany budou chtít nadnést svá témata. Podle dřívějších informací není vyloučeno, že opozice dokonce vyvolá mimořádnou schůzi. Se svými prioritami na programu schůze ale přijde i koalice, která si je díky své většině může odhlasovat, zatímco opozice většinou neuspěje. Schůze má pokračovat i v následujícím týdnu, v jehož závěru se uskuteční krajské volby a první kolo voleb do třetiny Senátu.
Problémy se stavebním řízením doprovázejí nový systém od jeho spuštění 1. července. Ministr Bartoš za to čelí kritice i výzvám k rezignaci. Bartoš minulý týden uvedl, že i po dvou měsících od spuštění mají systémy objektivní potíže a zatím nefungují stoprocentně, ale funkce se budou postupně doplňovat.
Poslance čeká také druhé kolo debaty o vládní důchodové reformě. Reforma v předložené podobě původně počítala s tím, že se věk odchodu do důchodu nad 65 let bude zvyšovat za každý rok o dva měsíce. Koalice se nyní dohodla na pomalejším zvyšování, a to o jeden měsíc za rok. O dalších případných úpravách koalice ještě jedná. Týkají se třeba výživného.
Opoziční politici vládní záměry změn v penzích kritizují a připravují vlastní návrhy úprav. Podle návrhu reformy by se měl také mezi lety 2026 až 2035 snižovat výpočet nových penzí. Započítávat by se měla postupně každý rok menší část výdělku. Zvednout by se měl minimální důchod na 20 procent průměrné mzdy.
Poslanci budou rozhodovat také o čtyřech zákonech, které jim s pozměňovacími návrhy vrátil Senát, i o prezidentem vetované novele zákona, podle které by soudy od ledna přestaly rozhodovat část sporů v senátech s laickými přísedícími. Senát vrátil poslancům například návrh, který měl zavést nový významný den v kalendáři, a to 12. říjen jako Den samizdatu. Senát navrhl místo toho 27. duben. Tento den by připadal mimo jiné na výročí vzniku Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) v roce 1978, tedy v éře komunismu.
Na návrhu programu zatím není žádné schvalování zákonů ve třetím čtení, protože u žádné z norem ještě neskončilo druhé čtení. Poslanci by mohli ale ve zrychleném režimu již v prvním čtení schvalovat zákon o digitální ekonomice, který má zajistit ochranu uživatelů internetu i jejich dat a zároveň nastavit rovné podmínky mezi firmami, které na internetu působí. V prvním čtení by mohli schvalovat i nový zákon o obecné bezpečnosti výrobků, který reaguje na nové evropské nařízení.
Poslanci by měli dokončit úvodní kolo změn v rozpočtovém určení daní. Jedná se v něm o to, kolik peněz z vybraných daní přepošle stát krajům a podle jakého klíče se budou rozdělovat. V druhém kole by měli projednávat i atomový zákon, který má urychlit povolování nových jaderných bloků.