Aktualizace: 10.07.2024 12:29
Praha – Poslanci se dnes přeli o návrhu na odvolání Lubomíra Veselého z Rady České televize (ČT). Odvolání, které doporučil před měsícem mediální výbor, zdůvodnil předkladatel Jan Jakob (TOP 09) celou řadou Veselého „nekorektních, urážlivých a mnohdy i vulgárních výroků“. Z opozice naopak zaznívaly hlasy o údajných totalitních praktikách vládního tábora. Hnutí SPD si pak vyžádalo přestávku. Kdy se Sněmovna k debatě o návrhu na odvolání Veselého vrátí, není jasné. Nejdřív by to mohlo být v pátek.
Návrh na odvolání podnítil předseda poslanců TOP 09 Jakob v souvislosti s tím, že Veselý označil v květnu ve svém pořadu na YouTube herečku a bývalou slovenskou diplomatku Magdu Vášáryovou za „spodinu, žvanivou paničku“ a dodal i vulgární urážku. Veselý reagoval na výroky Vášáryové po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, která o jeho voličích prohlásila, že jsou spodina. Jakob ve zdůvodnění poukazuje i na dřívější Veselého vyjádření, například vůči dokumentaristce Olze Sommerové, moderátorce Veronice Sedláčkové a předsedkyni TOP 09 a Sněmovny Markétě Pekarové Adamové.
Jakob poukazuje na zákon o České televizi, podle kterého parlamentní komora členy rady odvolá, pokud závažným způsobem narušil důstojnost této funkce, i na Kodex České televize. „Je evidentní, že pan Lubomír Veselý poškozuje dobré jméno nejen Rady České televize, ale i celé České televize jako zásadního média veřejné služby,“ napsal poslanec ve zdůvodnění, které přiblížil i plénu.
Poslanec ANO Martin Kolovratník uvedl, že Jakobův dokument situaci zkresluje. Skupina poslanců ANO a SPD v oponentní zprávě označila Jakobovy argumenty za souhrn subjektivních názorů a tvrdí, že ustanovení zákona se vztahuje na vystupování členů při jednáních Rady České televize.
„Kdo s vámi nesouhlasí, toho chcete zlikvidovat, odsoudit, zcenzurovat,“ řekl na adresu vládního tábora předseda SPD Tomio Okamura a vinil ji z politiky strachu a šikany. Koalice chce podle něho dosadit místo Veselého vlastního kandidáta a udělat z Rady ČT „názorový monolit“.
Loni v květnu odvolala Sněmovna koaliční většinou z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Daniela Köppla kvůli údajnému střetu zájmů. Köppl byl mimo jiné spojován s volebním týmem prezidentského kandidáta, předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Podle většiny dolní komory porušil zásadu nestrannosti a nezávislosti. Köppl se obrátil na soud, který letos v květnu sněmovní usnesení o jeho odvolání zrušil. Sněmovna proti rozsudku podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Jakob upozornil na to, že jde o jinou právní úpravu.