Aktualizace: 11.07.2024 00:36
Praha – Poslanci dnes začnou projednávat sporný vládní návrh na zvýšení koncesionářských poplatků veřejnoprávní televizi a rozhlasu. Měl by se také rozšířit okruh poplatníků, na něž se bude povinnost úhrady vztahovat. Opoziční kluby ANO a SPD se záměrem nesouhlasí a hodlají projednávání novely brzdit. Očekává se, že debata bude pokračovat na mimořádné schůzi svolané z podnětu koaličního tábora také v pátek.
Koncesionářský poplatek České televizi zvyšuje novela o 15 korun na 150 korun měsíčně a Českému rozhlasu o deset korun na 55 korun za měsíc. Nově mají platit domácnosti, které sice nemají televizní nebo rozhlasový přijímač, ale používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač. Návrh zákona pojednává o zařízeních schopných jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu.
Předloha navíc obsahuje valorizaci poplatků o šest procent v případě, že součet ročních měr inflace přesáhne šest procent. Mění taky platby pro právnické osoby. Výše poplatku by už v jejich případě neměla záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.
Účelem změn je podle vlády zajištění udržitelnosti financování a nezávislosti dvojice veřejnoprávních médií. Předseda ANO Andrej Babiš naopak mluví o jejich korupci a vyhlásil, že bude ve Sněmovně „krvácet na barikádě“. Hnutí ANO tvrdí, že koncesionářské poplatky jsou přežitý systém. Zrušení těchto poplatků chce také SPD, podle lídra hnutí Tomia Okamury by se měl provoz České televize a Českého rozhlasu hradit ze státního rozpočtu.
Vládní novela zachovává osvobození od hrazení poplatků i systém vymáhání plateb. Nadále bude možné čestným prohlášením placení odmítnout s tím, že zařízení, na něž se zákon vztahuje, domácnost nevlastní. Zůstává i princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet zařízení, která jsou v držení jejích členů.