Komerční prezentace Aktualizace: 24.03.2024 12:11

Praha – Postup exministra zahraničí Ivana Korčoka a předsedy slovenského parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Petera Pellegriniho do druhého kola slovenských prezidentských voleb se podle politologů předpokládal. Jan Kubáček a Pavel Šaradín pokládají za nejzajímavější vyšší než očekávaný odstup mezi oběma kandidáty, Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně zase jejich větší odstup od ostatních uchazečů o prezidentskou funkci. Ve volebním finále má podle Kopečka lepší šance Pellegrini. Kubáček soudí, že v kampani se bude objevovat jako mobilizační téma postoj proti premiérovi Robertu Ficovi (Směr-SD).

„Pellegrini, přestože získal o pět procentních bodů méně, má větší rezervoár odkud čerpat další hlasy pro druhé kolo,“ řekl dnes ČTK Kopeček. Může podle něho získat hlasy voličů v pořadí třetího Štefana Harabina, jenž získal přes deset procent hlasů. Harabinovi voliči jsou podle Kopečka ve značné míře příznivci vládního Směru-SD a Slovenské národní strany, a mají tak blíž k Pellegrinimu. Něco podobného podle politologa platí pro maďarské voliče. „V předvolebních průzkumech byla vidět zřetelně menší ochota maďarských voličů hlasovat pro Korčoka a viditelně větší pro Pellegriniho, což zjevně souvisí s rozdílným postojem obou kandidátů k Orbánově Maďarsku,“ uvedl Kopeček.

Korčokovy šance ztěžuje podle něho Pellegriniho strategie co nejnižšího počtu televizních debat a Pellegrinimu nahrávají podle Kopečka i Velikonoce zkracující reálnou dobu kampaně. „Část Harabinových voličů asi k druhému kolu nepřijde, stejně tak bude asi nižší účast maďarských voličů, nicméně i tak má Pellegrini vyšší šanci v druhém kole uspět,“ míní Kopeček.

Šaradín ale poukázal na to, že zatímco preference doposud ukazovaly na Pellegriniho vítězství, nyní se šance obou kandidátů podle něho vyrovnaly. Zdá se podle něj, že sázka na národnostně orientovanou politiku, kterou vede v posledních měsících Ficova vláda, předsedovi slovenského parlamentu nevychází. „Pellegrini má sice o něco větší šanci zvítězit, nicméně rozhodující bude mobilizace, na jedné straně Harabinových voličů, na druhé straně mladých a vzdělanějších voličských skupin. V tomto směru nelze dnes říci, komu se nakonec podaří zvítězit,“ řekl ČTK Šaradín.

Kubáček poukázal na podle něho vysokou mobilizaci Korčokových voličů. „Podařilo se mu, a to čekal málokdo, oslovit drtivou většinu voličů Křesťanskodemokratického hnutí, což mu zajistilo úspěch a významný rozdíl pěti procentních bodů od Petra Pellegriniho. Všichni jsme očekávali, že výsledek bude těsný,“ řekl ČTK Kubáček. Část Pellegriniho voličů naopak podle něho zůstala doma. Předseda slovenského parlamentu má podle Kubáčka velké rezervy na venkově a v menších městech.

Kampaň před druhým kolem bude podle Kubáčka o oslovení maďarské menšiny a o tom, jak získat co největší část Harabinových voličů. „Protože se mnozí obávají, že to dopadne podobně jako před pěti lety, to znamená, že Štefan Harabin nenamotivuje své voliče ke druhému kolu, což by poškodilo Petera Pellegriniho,“ řekl politolog. Silnou kartou v kampani bude podle něho i „antifico“. Korčoka podporují opoziční liberální strany Progresivní Slovensko a Svoboda a Solidarita.

Někteří čeští politici čekají ostrou kampaň před slovenským prezidentským finále

Někteří čeští politici čekají vyhrocenou kampaň před druhým kolem prezidentské volby na Slovensku. Do finále, které se uskuteční 6. dubna, postoupili exministr zahraničí Ivan Korčok podporovaný opozicí a předseda slovenského parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Peter Pellegrini. Například české poslance Ondřeje Koláře (TOP 09) a Barboru Urbanovou (STAN) překvapilo, že Korčok byl v prvním kole na prvním místě.

Předsedu sněmovního zahraničního výboru Marka Ženíška (TOP 09) výsledek sobotního prvního volebního kola nepřekvapil. „Podstatné je kolo druhé a tam platí, že rozhodne ten, kdo dokáže zmobilizovat více svých voličů, aby k druhému kolu voleb přišli. Velká část nevolila ani v prvním kole, ukazuje volební účast. Držím Slovákům palce,“ napsal dnes ČTK.

Koláře a Urbanovou, kteří patří mezi další členy výboru, Korčokovo vítězství překvapilo. „Mám pocit, že se ve druhém kole ještě může stát fůra věcí, bude záležet na aktivizaci voličů neúspěšných kandidátů. Nevím, kdo má vyšší šance, vím jen, že bych Slovensku moc přála vítězství člověka, u kterého se nebudeme muset bát, že demontuje demokratické instituce,“ sdělila ČTK Urbanová.

Kolář uvedl, že situaci vnímá „realisticky“ tak, že se hlasy Korčokovy „protistrany“ rozložily mezi víc kandidátů. „Upřímně si neumím představit, že voliči (třetího v pořadí) Štefana Harabina ve druhém kole Korčoka podpoří,“ napsal ČTK poslanec. Korčok si podle něho jistě uvědomuje, že bude muset před druhým kolem „zabrat“ a i premiér Robert Fico (Směr-SD), podporující Pellegriniho, bude mobilizovat, protože hlavou státu potřebuje někoho, kdo mu nebude oponovat. „Myslím, ze budeme svědky vyhrocené kampaně a myslím, ze Ivan Korčok musí být připraven na všemožné podpásovky,“ podotkl Kolář.

Poslanec Ondřej Lochman (STAN) označil Korčoka za kandidáta, který sjednocuje západně orientované voliče, kandidátů na druhé straně bylo podle něj víc. „Peterovi Pellegrinimu odebral nejspíše část voličů Štefan Harabin a v druhém kole se dá očekávat přesun části tohoto spektra k Peteru Pellegrinimu, pokud k volbám dorazí,“ uvedl Lochman. Startovací čáru pro druhé kolo mají oba kandidáti podle něho v podstatě stejnou. „Očekávám velmi vyhrocenou kampaň v druhém kole,“ řekl. Korčok je podle Lochmana garantem demokratického a prozápadního směřování Slovenska a vytvářel by protiváhu Ficovi, který „ztratil hodnotový kompas někde mezi Bratislavou a Východem“.

Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News blahopřál oběma finalistům. Věří, že první zahraniční cesta nově zvoleného prezidenta povede do Česka bez ohledu na to, zda zvítězí Korčok, nebo Pellegrini. „Na česko-slovenské vztahy nemá mít bezprostřední vliv to, jestli vyhraje ten, či onen,“ uvedl Skopeček.

Korčokovi vyjádřili na síti X podporu místopředseda Sněmovny Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský (oba KDU-ČSL). „Více než 5,5 procenta je slušný náskok. Před druhým kolem nás ale skoro jistě čeká drsná antikampaň plná dezinformací,“ napsal Bartošek. „První kolo vyhrál Ivan Korčok a věřím, že vyhraje i druhé, když vidím, jaký hnus proti němu proruské servery rozjely,“ uvedl Zdechovský.

Poslanec SPD Jan Hrnčíř v debatě na CNN Prima News se vůči „mistrování“ Slováků ohradil, měli by rozhodnout podle něho sami. Hrnčíř obvinil český kabinet z toho, že se do voleb na Slovensku vměšuje, když dočasně zrušil česko-slovenské mezivládní konzultace a premiér Petr Fiala (ODS) následně přijal předsedu nejsilnějšího slovenského opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michala Šimečku.

mbc ptd

Podíl
Exit mobile version