Aktual.: 22.05.2025 17:44
Praha – Pražští zastupitelé souhlasí s ranním rozhodnutím rady, která umožnila ředitelům středních škol zvýšit kapacitu tříd až na 34 žáků. Usnesli se také, že je nezbytné bezodkladně navýšit počet míst na všeobecných středních školách s maturitou. Ředitelé škol, které ČTK oslovila, uvedli, že navyšovat kapacity tříd pro letošní třetí kolo přijímacích zkoušek nyní neplánují.
Zastupitelé debatu otevřeli proto, že počet dětí, které v prvním kole přijímacích zkoušek nebyly přijaty na střední školu v Praze je vyšší, než počet míst, jež nyní nabízejí pražské veřejné školy. Ve zhruba dvouhodinové debatě zastupitelů padl i návrh na vytvoření dotačního programu pro soukromé školy, na nichž by pak pražské děti mohly studovat zdarma, a také návrh na úpravu tarifů Pražské integrované dopravy. Jeho cílem bylo, aby dojíždění ze středních Čech do Prahy nebylo pro žáky levnější, než dojíždění mezi městy Středočeského kraje. Ani jeden z těchto bodů nebyl přijat.
„Praha se potýká s nedostatkem kapacit na středních školách z mnoha důvodů: silný populační ročník, velký zájem o pražské školy mezi mimopražskými a samozřejmě vysoký příval uprchlíků před válkou. A nyní je potřeba reagovat flexibilně. Pomocí naplnění výjimky o počtu dětí můžeme přinést až 900 nových míst,“ uvedl šéf klubu Spolu Tomáš Portlík (ODS). Podle radního pro školství Antonína Klecandy (STAN) se v prvním kole neumístilo asi 1470 pražských dětí, na magistrátem zřizovaných školách je 988 míst, z toho je na maturitních oborech 752 míst.
„Určitě není trvalým řešením zvyšování počtu dětí ve třídě. Doufal jsem, že tento trend z minulosti už máme za sebou. Přesto tento návrh podpoříme, i kdyby měl pomoci byť jen pár dětem,“ řekl šéf klubu ANO Patrik Nacher.
Opoziční zastupitel Pavel Zelenka (Praha Sobě) předložil návrh na dotační program pro soukromé střední školy. „Přinášíme jednoduché řešení, které stojí za prověření, že si Praha ta veřejná místa zaplatí u soukromých škol. V grantovém řízení vypíšeme, kolik míst požadujeme nebo kolik je na to peněz a střední školy se přihlásí a dostanou financování na příští čtyři roky,“ uvedl Zelenka. Dodal, že si tak Praha koupí čas, než postaví nové školy.
Praha Sobě předložila i návrh na úpravu tarifů PID, aby rozdíl v cenách jízdenek nepřitahoval do metropole žáky se sousedního kraje. „Cílem je, aby student, který na střední školu jezdí po Praze, nebo jezdí do Středočeského kraje z Prahy, nebo ze Středočeského kraje do Prahy, nebo ze Středočeského kraje do Středočeského kraje, platil stejně,“ řekl zastupitel Jan Čižinský (Praha Sobě). Návrh však ostře kritizoval náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti). „Pochybuji, že Středočechy přesvědčíme ke slevám v jejich tarifu pro jejich lidi. Otočí nás hned ve dveřích,“ reagoval Hřib. Oba návrhy kritizoval i Klecanda. „Je to nesmyslné. Prověříme to a zjistíme, že to nejde,“ uvedl.
Školský zákon umožňuje zřizovateli školy povolit výjimku z nejvyššího počtu dětí ve třídě, pokud to není na újmu kvalitě vzdělávání a jsou splněny hygienické podmínky. Zřizovatelem středních škol v Praze je magistrát. Ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze 1 (MSŠCH) a předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček dnes ČTK řekl, že navyšování na maximum 34 žáků ve třídě ve školách nepředpokládá. Poukázal na to, že školy si ve třídách nechávají místo pro žáky, kteří například opakují ročník.