Komerční prezentace Aktualizace: 6.07.2024 19:18

Karlovy Vary – Prezidenta filmového festivalu v Karlových Varech Jiřího Bartošku, jehož 58. ročník skončí dnes večer vyhlášením nejlepšího filmu a dalších cen, potěšil úspěch tuzemských filmů a zahraniční hosté. V hlavní soutěži byly dva tuzemské snímky – celovečerní snímek režiséra Adama Martince Mord a Světýlka režisérky Beáty Parkanové. Velkou pozornost vzbudil snímek Vlny Jiřího Mádla, který na festivalu představili mimo soutěž. Podle Bartošky se v české kinematografii „blýská na lepší časy“. Prezident MFF Karlovy Vary Bartoška to uvedl na setkání s novináři před večerním vyhlášením vítězů na závěrečném ceremoniálu.

„Český film má dva filmy v hlavní soutěži a Mord bojuje o Diváckou cenu. To je pro nás signál, že snad zase budeme točit zajímavé filmy nejen pro nás, ale hlavně pro svět a české filmy se budou dostávat na velké festivaly, a nejen v Karlových Varech,“ řekl Bartoška.

Herec Bartoška oslavil ve funkci prezidenta karlovarského festivalu letos 30 let. „Když jsme s Evou (Zaoralovou) v roce 1993 začínali zakládat nadaci na záchranu filmového festivalu v Karlových Varech, který je druhý nejstarší na kontinentu, tak jsme netušili, že to budeme dělat takhle dlouho. Třicáté výročí festivalu je pro nás obrovský úspěch, protože stát festival zrušil s tím, že není perspektivní. A my jsme po 30 letech státu dokázali, že ne všechna vládní rozhodnutí mají logiku. Což je pro nás obrovská satisfakce,“ uvedl Bartoška.

V případě, že by organizace spadala pod stát, by podle Bartošky už možná festival neexistoval. „Každé čtyři roky by byla nová vláda, ta by si dosadila svého člověka, který by si dělal svůj tým. Po čtyřech letech by přišel další člověk, úředníci na ministerstvu kultury by si udělali fajfku, že akce proběhla, a festival by dneska už možná nebyl,“ prohlásil Bartoška.

Prezident karlovarského festivalu upozornil, že vznikl tým, v němž jeho dnešní výkonný ředitel Kryštof Mucha začínal před 28 lety jako brigádník a vedoucí produkce Petr Lintimer v něm působí 26 let. „Dalo by se bez skromnosti říct, že ten festival umíme. Festival je vlastně matematický vzorec, do kterého člověk dosazuje tituly a osobnosti, které přijíždějí. Takže na dotazy, jestli mě to ještě baví, když je festival ve stejnou dobu na stejném místě, říkám, že je to pokaždé něco jiného,“ sdělil Bartoška.

Mezi množstvím festivalových zážitků Bartoška vypíchl letošní zahraniční filmové hvězdy v Karlových Varech, kterými byli mimo jiné herci a režiséři Viggo Mortensen a Daniel Brühl. „Když jsem viděl film Dějiny násilí a teď jsem po příjezdu zahlédl Vigga (Mortensena), říkal jsem si: Probůh, to je nějaký bankovní úředník, nevypadá jako ten člověk, který umí zabíjet rukama. Strašně příjemné setkání bylo i s Danielem Brühlem a večer mě čeká další hvězda, herec Clive Owen. Takže tři hvězdy reprezentující jedno desetiletí s námi přijely oslavit do Varů 30. ročník festivalu,“ konstatoval Bartoška.

Na festivalu prodali 127.325 vstupenek, téměř o 4000 více než loni

Na letošním 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se prodalo 127.325 vstupenek, téměř o 4000 více než v loňském roce. Festivalu se zúčastnilo 10.769 akreditovaných návštěvníků, přibližně stejně jako loni. Z toho bylo 8726 návštěvníků s festival passy, 411 filmových tvůrců, 1097 akreditovaných producentů, nákupčích filmů, prodejců, distributorů, dramaturgů filmových festivalů, zástupců filmových institucí a dalších filmových profesionálů a 535 novinářů. Novináře o tom dnes informovala mluvčí festivalu Uljana Donátová.

„Z uvedených filmů mělo na festivalu 33 světovou, osm mezinárodní a tři evropskou premiéru. Celkem 168 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 92 projekcí pro novináře a filmové profesionály,“ sdělila Donátová. „V průběhu festivalu se konalo 453 filmových představení. Uvedeno bylo celkem 177 celovečerních hraných, celovečerních dokumentárních a krátkých filmů,“ dodala.

Organizátoři festivalu také letos čelili připomínkám návštěvníků k vyprodaným projekcím. Stížnosti se objevily například na rozdíly v rychlosti rezervací na iPhonech, kde byla odezva delší než na Androidech.

„My bychom chtěli, aby byli všichni spokojeni a dostali lístek na film, který chtějí. Ale to bohužel vždycky nejde. Bojujeme s tím, snažíme se, aby to fungovalo, ale každý rok jsou dva až tři filmy, o které je takový zájem, že se na všechny nedostane. Letos se to stalo zejména s filmem Vlny, přestože měl čtyři projekce. Snažíme se to napravovat a slova o tom, že se festival nesoustředí na obyčejného diváka, jsou absolutně nepravdivá. Věnujeme tomu spoustu peněz a energie a snažíme se lístky držet na co nejnižší ceně,“ reagoval výkonný ředitel Kryštof Mucha.

Mimořádný zájem návštěvníků letos vyvolaly zejména tři české filmy uvedené ve světové premiéře – Vlny režiséra Jiřího Mádla, soutěžní snímek Mord Adama Martince a dokument Janžurka, který o své matce, herečce Ivě Janžurové, natočila její dcera Theodora Remundová.

Příští rok se 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uskuteční od 4. do 12. července 2025.

Norský film Až na věky získal ocenění hned od tří nestatutárních porot

Norský film Až na věky režisérky Liljy Ingolfsdottirové získal dnes ocenění na karlovarském filmovém festivalu hned od tří porot. Jako nejlepší ho vyhodnotily ekumenická porota, porota ceny Europa Cinemas Label i novinářská porota Mezinárodní asociace filmových kritiků Fipresci. Film Až na věky je v hlavní soutěži mezi celkem 12 letošními snímky.

První celovečerní snímek Ingolfsdottirové vypráví příběh čtyřicetileté Marie, matky čtyř dětí, která se musí vyrovnat sama se sebou, když její manžel Sigmund řekne, že se chce rozvést. Tvůrčí tým jej označuje za „mezilidský film o rozchodu, ale také o příležitosti ženy k sebepoznání a růstu a o tom, jak se musí vypořádat s nevědomými a dysfunkčními vzorci v sobě samé“. Na první pohled rozvodové drama je ale i mnohovrstevnatou charakterovou studií ženy, kterou krize přivede k sebepoznání. Film Až na věky nepřináší příběh o hledání pravé lásky, ale naopak svěžím způsobem zkoumá současné představy o romantických vztazích, rovnosti ve vztahu i síle ženství.

Jak dnes Ingolfsdottirová řekla, oceněním bylo už samotné uvedení filmu na karlovarském festivalu, ale také reakce diváků, kteří filmu tleskali ve stoje. Na kvalitě filmu se shodly i poroty.

Ekumenická porota, která oceňuje filmy z hlavní soutěže, jež mají kromě filmových kvalit i společenský dosah, udělila i zvláštní uznání filmu Panoptikon režiséra George Sikharulidzeho. Porota ceny Fipresci, která hodnotila kromě filmů z hlavní soutěže i filmy zařazené do sekce Proxima, ocenila film v koprodukci Peru, Španělska a Mexika Když přišla noc režiséra Paola Tizóna.

Herec Geoffrey Rush navštívil sklárnu Moser, křišťál zaujal i Mortensena

Jeden z významných hostů letošního filmového festivalu v Karlových Varech, australský herec Geoffrey Rush, během svého pobytu navštívil sklárnu Moser. Se svou ženou si prohlédl celou výrobu, od sklárny dostal na památku dárek. S výrobky sklárny Moser odjel i americký herec a režisér Viggo Mortensen, který navštívil prodejní galerii v hotelu Pupp. Sklárna o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Obě filmové hvězdy jsou držiteli Křišťálového glóbu, který se vyrábí v karlovarské sklárně Moser. Mortensen ji získal letos, Rush před dvěma lety.

Oscarový herec Geoffrey Rush zavítal do sklárny, aby na vlastní oči viděl, jak karlovarský křišťál vzniká. Společně s manželkou Jane prošli celou výrobu, včetně huti a rytecké dílny. „Paní Jane si dokonce za pomoci moserovských sklářů zkusila nabrat z pece žhavou sklovinu a píšťalou vyfouknout vlastní výrobek. Geoffrey Rush dostal jako dárek sklenku na whisky zdobenou rytinou,“ uvedla mluvčí sklárny Barbora Vondalová.

Herec Viggo Mortensen navštívil prodejní galerii Moser v Grandhotelu Pupp. „Velmi ho zde zaujala váza Hruška, kterou dostal na památku jako dárek. Ručně vyráběný křišťál herce okouzlil natolik, že si k ní zakoupil ještě vázy Purity a Eternity. Ty patří k historickému dědictví Moseru, vyrábějí se již více než sto let,“ uvedla Vondalová.

Při Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech navštívila v minulosti prodejní galerii Moser či přímo sklárnu řada zahraničních hvězd – například Claudia Cardinalová, Gina Lollobrigida, Ornella Mutiová, Gérard Depardieu nebo Whoopi Goldbergová,

Producent exkluzivních sklářských výrobků z bezolovnatého křišťálu v Karlových Varech funguje 167 let. Moser je členem francouzské asociace Comité Colbert, která si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou produkci luxusních výrobků. Klíčovým momentem pro sklárnu bylo nedávné zapsání sklářské ruční výroby na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Úspěch měla sklárna na předávání cen Czech Grand Design za loňský rok, za svou kolekci Duše lesa získala titul Výrobce roku a její umělecký ředitel Jan Plecháč ocenění Designér roku. Zároveň se stal absolutním vítězem.

Podíl
Exit mobile version