Komerční prezentace Aktualizace: 24.07.2024 09:55

Káthmándú – Při nehodě malého letadla v nepálském Káthmándú, které se dnes zřítilo krátce po startu a začalo hořet, zahynulo 18 osob. Podle dostupných informací přežil jen pilot, jenž vyvázl se zraněním očí, informovaly tiskové agentury s odvoláním na oficiální činitele.

Mezinárodní letiště Tribhuvan bylo po nehodě uzavřeno. Přesné okolnosti nehody zůstávají nejasné; podle některých zpráv se letoun po startu hned za ranvejí zřítil do strouhy na okraji rýžového pole. Místní televize odvysílala záběry roztroušených trosek a sloup hustého kouře stoupajícího z místa nehody.

V Káthmándú je nyní monzunové období, ale v době nehody nepršelo. V hlavním městě ovšem byla nízká viditelnost, uvedla agentura AP.

Letadlo nepálské společnosti Saurya mělo za cíl letovisko Pokhara, druhé největší město v Nepálu asi 200 kilometrů severozápadně od Káthmándú. Na palubě podle agentury AP kromě dvoučlenné posádky bylo 17 techniků, kteří mířili do Pokhary zajistit servisní práce.

V Nepálu dojde v průměru k jednomu leteckému neštěstí ročně. Od roku 2010 se v této himálajské destinaci stalo nejméně 12 leteckých nehod se smrtelnými následky, včetně té dnešní.

V lednu 2023 došlo k tragické nehodě, když se let společnosti Yeti Airlines zřítil nedaleko města Pokhara. O život přišlo všech 72 osob na palubě. V roce 2022 se zřítilo letadlo společnosti Tara Air, přičemž zahynulo všech 22 osob na palubě.

V roce 2018 došlo poblíž mezinárodního letiště Tribhuvan v Káthmándú k tragické nehodě letu společnosti US-Bangla Airlines. Při nouzovém přistání zahynulo 51 osob, zatímco 20 dalších utrpělo vážná zranění.

Nepálská letecká společnost Saurya má ve své flotile letadla typu CRJ-200, která vyrábí kanadská společnost Bombardier. Mezi nejtragičtější havárie letounu tohoto typu v posledních desetiletích patří zřícení letadla společnosti China Eastern do zamrzlého jezera na severu Číny, které si v listopadu 2004 vyžádalo životy 54 lidí. V lednu 2013 při zřícení letadla kazašské společnosti SCAT zahynulo poblíž města Almaty 21 lidí.

V Nepálu před několika lety havaroval i letoun českého původu. V dubnu 2019 nedaleko nejvyšší hory světa Mount Everest narazilo do zaparkované helikoptéry letadlo L-410, které bylo vyvinuto ještě v době Československa a dodnes ho vyrábí závod Aircraft Industries v Kunovicích. Neštěstí, za které mohla chyba pilotů, si tehdy vyžádalo tři oběti na životech.

Podíl
Exit mobile version