Komerční prezentace Aktual.: 28.09.2024 23:02

Tel Aviv/Bejrút – Při pátečním izraelském vzdušném útoku na Bejrút zahynul dlouholetý šéf libanonského militantního hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh, který s podporou Íránu vedl boj proti židovskému státu. Jeho smrt dnes dopoledne oznámila izraelská armáda a Hizballáh informaci o několik hodin později potvrdil. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že tento krok je zásadní pro změnu poměrů v regionu. Americký prezident Joe Biden označil Nasralláhovu smrt za akt spravedlnosti za civilní oběti Hizballáhu. Libanonská vláda naopak hovoří o „mučednické smrti“ Nasralláha, kterého označila za další oběť „trestuhodné izraelské agrese proti Libanonu“. Izrael čelí kritice i od dalších arabských států a také od Turecka či Ruska. Svět nyní sleduje se znepokojením vývoj v celém regionu. Některé země vyzývají své občany, aby z Libanonu odcestovali, a snižují počet personálu svých diplomatických misí.

Izraelská armáda uvedla, že Nasralláha zabila v okamžiku, kdy jednal s dalšími vysokými představiteli své organizace. O život přišli také šéf Hizballáhu pro operace na jižní frontě Alí Karakí a další velitelé. Íránská státní tisková agentura IRNA informovala, že během pátečního útoku zahynul rovněž vysoce postavený představitel íránských revolučních gard Abbás Nilforušan. Libanonské úřady tvrdí, že zemřelo nejméně 11 lidí.

Izraelský premiér Netanjahu dnes večer nazval Nasralláha masovým vrahem a strůjcem plánu na zničení Izraele. Jeho zabití je podle Netanjahua klíčové pro změnu poměrů sil v regionu a pro návrat domů obyvatel severu Izraele, kteří byli evakuování kvůli ostřelování ze strany Hizballáhu. Americký prezident Biden považuje zabití Nasralláha za krok, který vykonal spravedlnost za tisíce civilních obětí Hizballáhu z řad Američanů, Libanonců a Izraelců. Šéf Bílého domu zároveň podpořil právo Izraele na sebeobranu a nařídil posílení americké vojenské přítomnosti v regionu.

Íránský duchovní vůdce Chameneí v reakci na Nasralláhovu smrt vyzval všechny muslimy, aby se postavili za libanonský lid a za „hrdý Hizballáh“ a aby všemi dostupnými prostředky pomohli v konfrontaci se „zlotřilým režimem“, jímž mínil Izrael. Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje v regionu předtím informovala, že Chameneí byl převezen na zabezpečené místo kvůli obavám z možného atentátu. Palestinské teroristické hnutí Hamás, jehož vůdce Ismáíla Haníju v červenci zabil útok připisovaný Izraeli, uvedlo, že zemřelé vůdce nahradí další lídři, kteří budou ještě více odhodlaní bojovat.

Vývoj v Libanonu a v regionu sleduje svět se znepokojením. Řada zemí vyzývá své občany, aby z bezpečnostních důvodů opustili Libanon. Německo či Spojené státy také snižují počty zaměstnanců svých velvyslanectví v Bejrútu. K dnešnímu dni kvůli izraelským úderům odešlo z Libanonu do sousední Sýrie na 50.000 lidí, uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi.

Francouzský premiér Michel Barnier situaci označil za extrémně vážnou a Paříž vyzvala Izrael k zastavení úderů na Libanon. Podle českého prezidenta Petra Pavla zabití Nasralláha představuje potenciál k další eskalaci situace na Blízkém východě. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková varovala před destabilizací Libanonu.

Podle ruské diplomacie Izrael spáchal politickou vraždu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval k zastavení Izraele, který se podle něj dopouští brutálních úderů na Libanon a pokračuje ve své politice genocidy a invaze. Libanon kvůli smrti Nasralláha vyhlásil třídenní státní smutek a premiér Nadžíb Mikátí vybídl libanonskou společnost k jednotě. Státní smutek vyhlásily i Irák či Írán.

S ohledem na zhoršenou bezpečnostní situaci a intenzivní vzdušné útoky agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes doporučila aerolinkám, aby do Libanonu a do Izraele nelétaly.

České ministerstvo zahraničí dnes ČTK sdělilo, že v cestovatelském systému Drozd aktuálně registruje 98 Čechů v Libanonu. Ministerstvo už loni v říjnu vyzvalo české občany k opuštění země s ohledem na bezpečnostní situaci, a to v návaznosti na eskalaci napětí po teroristických útocích Hamásu na území Izraele a na izraelskou ofenzivu v palestinském Pásmu Gazy. Ve svém stále platném doporučení Černínský palác varuje před veškerými cestami do Libanonu. Na českém velvyslanectví v Libanonu je pět zaměstnanců. „Ministerstvo zahraničních věcí má pro případ těchto situací zavedené postupy a mechanismy, které při kritickém vývoji aktivuje,“ sdělila ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikace úřadu. Nyní k tomu Česko zatím nepřistoupilo.

Čeští policisté kvůli zprávám o zabití Nasralláha posilují služby u židovských objektů. Informace o tom, že by v Česku hrozilo nebezpečí, ale nemají, uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Nasralláh vedl Hizballáh jako generální tajemník od roku 1992. V minulosti si získal velkou důvěru v Libanonu a v ostatních arabských zemích, což upevnilo postavení Hizballáhu jako politické strany, která má své ministry ve vládě a poslance v libanonském parlamentu. Navázal silné spojenectví s Íránem či s Hamásem. Některé země, jako USA a Británie, považují Hizballáh za teroristickou organizaci.

Podíl
Exit mobile version