Komerční prezentace Aktual.: 19.01.2025 14:40
Tel Aviv/Gaza – V Pásmu Gazy dnes v 10:15 SEČ začalo dlouho očekávané příměří, jež bylo o několik hodin odloženo kvůli sporům o seznam jmen rukojmích, která budou dnes Hamásem propuštěna. Hamás se zpožděním zveřejnil jména tří ženských rukojmích, která budou podle kanceláře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v rámci dohody o příměří propuštěna dnes v 15:00 SEČ, uvedla agentura Reuters. Hamás nyní čeká na seznam 90 palestinských vězňů, které dnes propustí Izrael. . Během necelých třech hodin mezi původně předpokládaným začátkem příměří a chvílí, kdy příměří opravdu začalo, zabily izraelské údery v Pásmu Gazy nejméně 26 lidí. S odvoláním na tamní úřady spravované hnutím Hamás to sdělila agentura AP.
Příměří by mělo zastavit 15 měsíců trvající boje mezi Izraelem a Hamásem a mimo jiné zajistit návrat rukojmích unesených z Izraele do Pásma Gazy. Dnes budou propuštěny Romi Gonenová (24 let), Doron Steinbrecherová (31 let) a Emily Damariová (28 let). Všechny tři byly do Pásma Gazy uneseny při útoku na Izrael v říjnu 2023. Steinbrecherová a Damariová, která má britsko-izraelské občanství, byly uneseny ze svých domovů v kibucu Kfar Aza. Damariová byla unesena během nájezdu na hudební festival Supernova.
Hamás očekává, že Izrael v krátké době předloží seznam 90 palestinských vězňů, které dnes odpoledne propustí výměnou za tři izraelská rukojmí, píše agentura AFP. Dohoda stanovuje, že za jednoho civilního rukojmího bude propuštěno 30 palestinských vězňů, uvedl Hamás v prohlášení. Palestinské hnutí zároveň předpokládá, že 90 dnes propuštěných vězňů bude vybráno z již dříve předloženého seznamu 120 žen a dětí.
Další čtyři ženská žijící rukojmí budou propuštěna za sedm dnů, uvedlo prohlášení Netanjahuovy kanceláře.
Dohoda o příměří je výsledkem nepřímých rozhovorů zprostředkovávaných Katarem, Egyptem a USA. Dohoda má ukončit boje mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy a umožnit návrat necelé stovky rukojmích unesených z Izraele výměnou za propuštění téměř 2000 palestinských vězňů z izraelských věznic. Dále má zajistit stažení izraelské armády, návrat palestinských obyvatel vysídlených boji do svých domovů a enormní navýšení přísunu humanitární pomoci.
Již po zahájení klidu zbraní na tiskové konferenci vystoupil izraelský ministr zahraničí Gideon Saar, podle kterého zůstane region Blízkého východu nestabilní, pokud Hamás zůstane v Pásmu Gazy u moci. V takovém případě podle něj nelze očekávat ani mír, ani bezpečnost, píše AFP. Dnes dopoledne na protest vůči dohodě rezignovali izraelský ministr pro národní bezpečnost Itamar Ben Gvir a další dva ministři z jeho krajně pravicové strany Židovská síla. Odchodem z vlády dnes pohrozil i ministr financí Becalel Smotrič z další krajně pravicové strany Náboženský sionismus. Smotrič, který se proti dohodě dlouhodobě staví, požaduje, aby izraelská armáda obnovila boje, okupovala Pásmo Gazy a zřídila tam „dočasnou vojenskou vládu“. Podle serveru The Times of Israel to řekl rozhlasové stanici izraelské armády.
Tisíce vysídlených obyvatel Pásma Gazy se již vydaly na cestu do svých domovů. Podle agentury AFP cestují na korbách nákladních automobilů, s povozy taženými osly ale i pěšky. Míří jak na sever do oblasti města Džabálíja, tak na jih do měst Rafah a Chán Júnis. Podle údajů OSN vysídlila válka v Pásmu Gazy asi 1,9 milionu obyvatel, tedy přibližně 90 procent populace; mnozí lidé žijí v provizorních stanových táborech. V ulicích některých měst se poprvé od začátku války rozmisťují uniformovaní příslušníci policie spadající pod Hamás. V ulicích příměří podle fotografií Reuters oslavují jak civilisté, tak i na některých místech maskovaní ozbrojenci.
Izraelská armáda se v souladu s dohodou začala stahovat z oblasti města Rafah na jihu Pásma Gazy do takzvaného Filadelfského koridoru podél hranice s Egyptem, který Izrael zřídil. S odvoláním na média blízká hnutí Hamás o tom informoval Reuters.
K hraničním přechodu Kerem Šalom mezi Izraelem a Pásmem Gazy již míří 200 nákladních vozidel s humanitární pomocí a 20 nákladních cisteren s palivem, uvedl Reuters s odvoláním na egyptské bezpečnostní zdroje. Podle vyjádření Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) do Pásma Gazy vjely první kamiony s pomocí již 15 minut po začátku příměří.
Dohoda o příměří podle Reuters předpokládá vpuštění 600 nákladních aut s humanitární pomocí každý den po dobu prvních šesti týdnů příměří. Padesát z těchto aut poveze pohonné hmoty. Polovina kamionů s pomocí zamíří do severní části Pásma Gazy, kde je humanitární situace již několik měsíců nejhorší.
Příměří mělo začít již v 7:30 SEČ, ale Izrael je odložil s tím, že neobdržel včas jmenný seznam. Hnutí Hamás zdržení vysvětlovalo technickými důvody. Izraelské údery dnes zabily nejméně 26 lidí, z nichž nejméně osm ve městě Chán Júnis a další tři ve městě Gaza, uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví spravované Hamásem. Izraelská armáda oznámila, že útočila na „teroristické cíle“.
Nynější válka v Pásmu Gazy začala poté, co Hamás a dalších palestinské ozbrojené skupiny 7. října 2023 zaútočily na jih Izraele. Přitom zabili na 1200 lidí, převážně civilistů, a dalších zhruba 250 lidí unesli do úzkého pobřežního pásma jako zajatce. V zajetí je stále 98 lidí. V první fázi příměří, která má trvat 42 dnů, Hamás propustí 33 rukojmích. Zbylých 65 bude podle dohody propuštěno v dalších fázích.
Za války v Pásmu Gazy bylo od 7. října 2023 zabito nejméně 46.913 Palestinců, dalších 110.750 bylo zraněno, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví v Gaze spravované hnutím Hamás. Údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty, ale většinu tvoří civilisté.