Komerční prezentace Aktualizace: 9.06.2024 18:05

Praha – Českým vodním slalomářům se na Světovém poháru v Praze nepodařilo získat olympijské účastnické místo v kayakcrossu. Nejblíže byla Tereza Kneblová, která sice dokončila finálovou jízdu v Troji na prvním místě před Angele Hugovou z Francie, Noemie Foxovou z Austrálie a Nikitou Setchellovou z Británie, ale kvůli chybnému projetí šesté branky ji rozhodčí zařadili na čtvrtou pozici. Nevybojovala tím pádem účast pro Terezu Fišerovou a sama přišla o prémii 100.000 korun, která by jí za zisk kvóty připadla. Neuspěl ani Vít Přindiš, jehož naděje vyjet si pro sebe účast v Paříži skončila ve čtvrtfinále.

Tři nejlepší země z dnešního závodu získaly po jednom účastnickém místě na OH pro specialistu na kontaktní disciplínu kayakcross. Fišerová vypadla ve čtvrtfinále a obsadila desáté místo. Potom už musela fandit Kneblové a Veronice Vojtové, která se dostala do semifinále, v malém finále pak dojela třetí a obsadila konečnou sedmou příčku. Po finálové jízdě zkoumali situaci u šesté branky videorozhodčí, ale nakonec penalizaci pro Kneblovou potvrdili.

„Je to asi nejtěžší na skousnutí, co jsem zažila. Z totální euforie, že se mi povedlo vyhrát a zároveň vyjet místo pro někoho dalšího, což bylo prostě neskutečné, vás tohle srazí docela dolů. Samozřejmě to bolí strašně moc. Být pro mě ve finále je skvělý výsledek, ale teďka to prostě bolí. Nebudu lhát. Ale jdeme dál, pro mě je to v crossu neskutečný výsledek a jsem ráda, že jsem si to mohla odjet,“ řekla novinářům Kneblová.

Počáteční euforii vystřídalo hluboké zklamání až za pár minut. „Dozvěděla jsem se to třeba čtyři minuty po dojetí na té tabuli, že jsem najednou dole. Moc jsem to nechápala. Při jízdě mě nic takového nenapadlo. Samozřejmě jsem tam asi sporně být musela, jinak by to takhle nedopadlo. Teď mě to mrzí a ještě asi nějakou dobu bude, ale musí se jít dál,“ uvedla Kneblová.

Jednadvacetiletá rodačka z Olomouce je parťačka Fišerové v Dukle a ta ji před finále povzbuzovala. „Trošku jsme vtipkovaly. Terka se mě snažila naladit, za to jsem jí strašně vděčná. I za to, že za mnou přišla teď (po finále) a řekla mi, že se nic neděje a že jsem do toho dala maximum. Toho si strašně vážím, protože mě to mrzí hlavně kvůli tomu, že se mi to nepovedlo zajet. Jsem ráda, že teďka spolu máme takový vztah,“ prohlásila Kneblová.

Na finanční prémii, která jí unikla, vůbec nemyslela. „Upřímně jsem nepřemýšlela nad ničím. To bylo asi dobře. Celý závod jsem odjela tak, jak jsem chtěla. Moje taktika je vždycky se vyhnout co nejvíce střetům, protože v těch nejsem moc dobrá. Jsem ráda, že se mi to celé povedlo. Jen to potom trošku nevyšlo. Já si myslím, že zítra už to bude dobré, teď je to jen čerstvé a je toho na mě moc i co se týče včerejška. Už jsem docela vyčerpaná a těším se, až trochu vydechnu. Teď je to hodně čerstvé,“ dodala Kneblová, která skončila v sobotu v kategorii C1 šestnáctá.

Fišerová přiznala, že po skončení závodu už slavila. Nakonec byla smutná. „Je to takové hořkosladké. Už jsem ani nedoufala a pak člověk vidí, že dojela první,“ líčila.

O hraničním průjezdu šesté branky věděla, ale rozhodčí hned nezareagovali v tom smyslu, že by mělo dojít k přezkoumání situace. „Viděla jsem, že v té šestce byla natěsno. Ale nečekala jsem, že ti rozhodčí budou zase, s prominutím, takoví idioti. Ve chvíli, kdy je tam sporný průjezd, tak mají dát aspoň nějakou hvězdičku nebo něco a nemají nechat, ještě když jde o olympijské hry, že závodnice dojedou do cíle, radují se a pak zase nic. Když se člověk raduje, tak už ví, že to tam je. Je z toho nadšený a teď prostě jenom po dvou minutách vidí, že je to zase úplně opačně. Je to fakt ošklivé,“ litovala Fišerová.

„Člověk furt doufá a hrozně si to přeje, je ve stresu. Byla jsem víc ve stresu na břehu než ve vodě. Ona jela krásně, fakt bojovala. Ve chvíli, kdy to dali (penalizaci) takhle zpětně, tak to bylo to nejhorší, co může být. Ještě ve finálové jízdě, když jde o olympijské hry,“ podotkla Fišerová.

Sama se na rozdíl do Kneblové slzám ubránila. „Nechci tady brečet na veřejnosti, chci zmizet co nejdřív. Je to smutné. Je to sen, člověk bojuje. Tera se mi omluvila, že je jí to hrozně líto. Tak jsem si z ní dělala legraci, že je o sto litrů chudší, tak ať si z toho nic nedělá, že si nekoupí nové boty. Zasmála se, tak aspoň tak. Nemá cenu, aby brečela. Je to určitě smutné, ale asi to tak má být,“ dodala šestadvacetiletá Fišerová.

Mužské finále vyhrál Manuel Ochoa ze Španělska před Tillmannem Röllerem z Německa a Francouzem Borisem Neveuem, který za sebou nechal krajana Mathurina Madoreho. Přindiše, jenž v květnu vyhrál takzvanou časovku na mistrovství Evropy v Tacenu, předčili ve čtvrtfinále Ochoa a další Španěl David Llorente. Český reprezentant skončil celkově desátý. Do čtvrtfinále se nedostali Jakub Krejčí (22.) a Ondřej Tunka (24.).

Kayakcross se v Praze jel formátem připravovaným pro jeho premiéru na OH v Paříži. Do dvanácti rozjížděk prvního kola nastoupilo 42 závodníků v každé kategorii. Ti neúspěšní ještě absolvovali opravnou jízdu. Po těchto dvou fázích se pole zredukovalo na 32 nejlepších, kteří projdou obvyklým pavoukem s postupem dvou nejlepších do dalšího kola.

SP ve vodním slalomu v Praze – kayakcross:

Muži: 1. Ochoa (Šp.), 2. Röller (Něm.), 3. Neveu, 4. Madore (oba Fr.), …10. Přindiš – vyřazen ve čtvrtfinále, 22. Krejčí, 24. Tunka (všichni ČR) – vyřazeni v rozjížďkách.

Ženy: 1. Hugová (Fr.), 2. N. Foxová (Austr.), 3. Setchellová (Brit.), 4. Kneblová, …7. Vojtová, 10. Fišerová (všechny ČR) – vyřazena ve čtvrtfinále.

Podíl
Exit mobile version