
Aktual.: 18.04.2025 08:20
Praha – Ničení památek při ozbrojených konfliktech v různých zemích vedlo Národní památkový ústav (NPÚ) k preventivnímu kroku v případě Českého Krumlova. Ústav požádal UNESCO o zápis zdejšího hradu a zámku mezi kulturní statky se zvýšenou ochranou. Nominaci NPÚ podal v únoru, rozhodnout by se o ní mělo v prosinci. Informaci potvrdila ČTK Petra Kroupová, která pracuje v oddělení památek s mezinárodním statusem NPÚ.
Pokud příslušný výbor UNESCO nominaci vyhoví, budou v Česku dvě památky v „režimu zvýšené ochrany v případě ozbrojeného konfliktu“. Tou první je od roku 2018 brněnská vila Tugendhat, uvedla Kroupová.
Vyšší stupeň ochrany vychází z Haagské úmluvy přijaté po druhé světové válce, v roce 1954. Podle ní se mají kulturní statky zabezpečit v době míru. A v době války se mají na základě mezinárodního humanitárního práva šetřit. Zabezpečení zahrnuje označení mezinárodním ochranným znakem, soupis movitých kulturních statků nebo přípravu depozitářů.
Udělení zvýšené ochrany, které posuzuje Výbor na ochranu kulturních statků za ozbrojeného konfliktu UNESCO, se podle Kroupové váže na tři podmínky. Musí se jednat o statek kulturního dědictví „největšího významu pro lidstvo“, adekvátně chráněný na státní úrovni. Zároveň je třeba vyloučit jeho vojenské využití. „Splnění podmínek se prokazuje dodáním velmi podrobné dokumentace, která zahrnuje například potvrzení o vnitrostátní ochraně, mapy objektu či krizové plány,“ sdělila ČTK Kroupová.
Českokrumlovský zámecký areál na ostrohu nad meandrem Vltavy i historické město figurují na seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1992, stejně jako centrum Prahy a Průhonický park. Státní hrad a zámek Český Krumlov, kterého se nominace na zvýšenou ochranu týká, je od roku 1989 také národní kulturní památkou.
Podle NPÚ lze mluvit také o připravenosti na ochranu podle mezinárodního humanitárního práva. „V minulosti proběhla v areálu objektu taktická cvičení složek IZS, během kterých se nacvičoval postup a zvládnutí situace při výbuchu nástražného výbušného systému a zneškodnění ozbrojeného pachatele,“ uvedla Kroupová.
Rozsáhlou dokumentaci ke zvýšení ochrany Českého Krumlova poslal NPÚ do Paříže v únoru, rozhodnutí očekává při jednání příslušného výboru se zástupci 12 států v prosinci. Rozsah nominace posuzovala meziresortní Národní skupina pro implementaci mezinárodního humanitárního práva. V jiných dřívějších případech české žádosti o vyšší stupeň mezinárodní ochrany památek nebyly úspěšné. NPÚ ale získal zkušenosti se zápisem na Seznam zvýšené ochrany v roce 2018 v případě vily Tugendhat. Funkcionalistická vila, postavená v roce 1930 podle návrhu německého architekta Ludwiga Miese van den Rohe, podmínky splnila.
V polovině dubna UNESCO na seznamu se zvýšenou ochranou evidovalo 91 kulturních statků z celého světa. Pouze dočasně ji dostalo 62 z nich.