Opoziční hnutí ANO chce ve Sněmovně příští týden jednat o zadlužené společnosti NET4GAS, kterou loni koupil státní podnik ČEPS. Na dnešní tiskové konferenci stínové vlády ANO to řekl její předseda Karel Havlíček. Celkové náklady na nákup NET4GAS považuje za nepřijatelné.

Server Seznam Zprávy tento týden s odkazem na nové regulační tabulky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) uvedl, že tuzemští zákazníci budou v příštích letech společnosti NET4GAS přispívat 5,9 až 6,1 miliardy korun ročně. Je to o téměř dvě miliardy více, než kolik má firma povoleno vybrat v letošním roce. Podle webu se kvůli tomu domácnostem zvýší faktury za plyn o desítky korun měsíčně.

Celkový účet za nákup NET4GAS bude podle Havlíčka činit 41 miliard korun. Dluhy firmy vůči finančním skupinám v době nákupu činily 33 miliard, dále stát zaplatil pět miliard korun a započítat je podle něj nutné zálohu na dividendu ve výši tří miliard. „NET4GAS dividendu nevyplatil a zůstala vlastníkům,“ poznamenal.

Hnutí chce zařadit příští týden bod na jednání Sněmovny a od ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) bude požadovat, aby popsal, kdo a kdy obdrží veškeré zmíněné prostředky, ať už vyplývají ze závazků společnosti nebo z kupní ceny.

„Chceme vysvětlit celou transakci se zálohou na dividendu, která zůstala původním vlastníkům, a vysvětlit důvody, proč se to nezohlednilo v ceně. Chceme vysvětlit, jak byla stanovena cena. S jakými parametry se v zadání pracovalo stran předpokládané ztráty nebo ztrát v dalších letech, stran závazků a pohledávek společnosti a předpokládaných budoucích výnosů,“ uvedl bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy. Síkela by měl podle Havlíčka také popsat, kdo vyjednával o podmínkách transakce, i to, za kým má NET4GAS pohledávku nebo pohledávky.

NET4GAS provozuje 4000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic, včetně tří na hranicích. Stát při koupi uvedl, že za zadluženou společnost zaplatí maximálně pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů. Loni firma prodělala 1,7 miliardy Kč. Předloni přitom společnost zaznamenala zisk přes 6,2 miliardy Kč. Podle médií byl příčinou propadu výpadek dodávek ruského plynu do střední Evropy po vpádu Ruska na Ukrajinu.

Podíl
Exit mobile version