Komerční prezentace Aktual.: 11.01.2025 11:36
Berlín – Několik tisíc demonstrantů se dnes sjelo do saského města Riesa, do kterého Alternativa pro Německo (AfD) svolala svůj předvolební sjezd. Odpůrci strany označované za pravicově populistickou až krajně pravicovou zablokovali příjezdové cesty k místu konání, policie proti nim použila i slzný plyn. Prozatím byli protestující úspěšní, sjezd nemohl začít včas, protože se do sálu dostal jen zlomek z 600 delegátů.
Alternativa pro Německo chce dnes na sjezdu oficiálně zvolit svou kandidátkou na kancléřku do nadcházejících předčasných parlamentních voleb spolupředsedkyni strany Alice Weidelovou. Debatovat by měli delegáti také o programu, spornými body jsou mimo jiné vztah k Rusku, Evropské unii či některé otázky v rodinné a migrační politice.
Podle zdrojů agentury DPA nestihla včas na sjezd, který měl začít v 10:00, dorazit ani Weidelová. Saská policie už dříve uvedla, že počítá s příjezdem 10.000 odpůrců AfD do třicetitisícové Riesy. Připravena jsou vodní děla, nad městem létá vrtulník.
AfD je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu. Kvůli podezření z pravicově extremistických aktivit je také v hledáčku spolkové civilní kontrarozvědky. Ve třech spolkových zemích – Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku – ji místní tajné služby vedou jako prokazatelně krajně pravicovou. V dalších šesti zemích je z krajně pravicových aktivit podezřelá. Podle čtvrtečního průzkumu veřejného mínění agentury Infratest dimap by mohla AfD v nadcházejících volbách získat 20 procent hlasů a stát se druhou nejsilnější stranou v německém Spolkovém sněmu.
Předvolební sjezd AfD se koná téměř přesně na den od loňského zveřejnění článku investigativní skupiny Correctiv, která informovala o tajném setkání krajně pravicových skupin v Postupimi. Zúčastnili se ho i politici AfD, ale i členové Křesťanskodemokratické unie (CDU). Účastníci schůzky předloni v listopadu podle Correctivu tajně jednali mimo jiné o takzvané remigraci, tedy o tom, jak z Německa deportovat miliony lidí přistěhovaleckého původu. Po zveřejnění informací o schůzce se v Německu konalo mnoho velkých demonstrací proti krajní pravici. Na preferencích AfD se to ale podepsalo jen krátkodobě.